13 kierowców z mandatami po akcji lwóweckiej policji

0
922

6 listopada br. na terenie powiatu lwóweckiego przeprowadzone zostały działania pn. „Pasy i Telefon”. Ich celem było ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa i korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdów.

 

 

Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim skontrolowali 19 pojazdów. Ujawnili 13 kierujących, którzy popełnili wykroczenia naruszając przepisy ruchu drogowego, z czego 9 nie korzystało z pasów bezpieczeństwa, jak również 1 pasażer.

Przypominamy! Kierowca jadący samochodem, który ma niezapięte pasy bezpieczeństwa, musi liczyć się z konsekwencją otrzymania mandatu karnego w kwocie 100 zł i 5 punktów karnych (art. 97 KW w zw. z art. 39 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Natomiast, gdy przewozimy pasażerów, którzy nie zapieli pasów bezpieczeństwa, możemy otrzymać mandat karny w kwocie 100 zł i aż 8 punktów karnych, a jeżeli przewozimy tylko jednego pasażera bez zapiętych pasów możemy otrzymać 5 punktów (art. 97 KW w zw. z art. 39 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Pasy bezpieczeństwa ratują życie, jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe.

Pamiętajmy również, że za korzystanie w trakcie jazdy przez kierujących z telefonów komórkowych wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku grozi mandat karny w wysokości 500 zł oraz 12 punktów karnych.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here