11 osób poniosło śmierć, a 67 zostało rannych

1
1550
zdjęcie poglądowe

374 pożary, 532 miejscowe zagrożenia i 44 fałszywe alarmy. Strażacy podsumowali miniony rok, w którym aż 950 razy wyjeżdżali do różnego rodzaju akcji.

 

 

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim podsumowali rok 2022. Jak się okazuje był on rokiem bardzo pracowitym. Strażacy z państwówki i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do zdarzeń wyjeżdżali łącznie 950 razy. Ze statystyk wynika, iż w 2022 roku na terenie powiatu lwóweckiego wzrosła liczba pożarów. Tych na terenie powiatu lwóweckiego odnotowano 374. Rok wcześniej było ich 249, a w 2020 roku – 295. Spadła natomiast ilość miejscowych zagrożeń (wyjazdów do wypadków, powalonych drzew, zalanych domów, zerwanych dachów…). Tych zdarzeń w 2022 roku było 532, to o 191 mniej niż rok wcześniej.

Pożary w powiecie lwóweckim

W roku 2022 najwięcej pożarów odnotowano na terenie gminy Lwówek Śląski. Tych było 115, z czego aż 109 to pożary małe a 6 to pożary średnie. Sporo pożarów, bo aż 96 odnotowano także na terenie gminy Mirsk, z tych aż 91 to pożary małe, a 5 to średnie. Na terenie gminy Gryfów Śląski wszystkich pożarów w roku ubiegłym było 77, z czego jeden 71 to pożary określane, jako małe, a 6 jako średnie. W gminie Lubomierz strażacy wyjeżdżali w ubiegłym roku do 54 pożarów, w tym 49 małych i 5 średnich. Najmniej pożarów w 2022 roku strażacy odnotowali na terenie gminy Wleń – 32, z czego dwa średnie i 30 małych.

 

 

Kiedy najczęściej dochodzi do pożarów?

Jak wynika ze strażackich statystyk najbardziej „gorącym” miesiącem 2022 roku był marzec. To wówczas doszło do ponad 1/3 pożarów w całym roku. Powód? Początkiem wiosny strażakom przychodzi zmagać się z pożarami traw i lasów wywołanym zazwyczaj przez człowieka, czyli wszelkiego rodzaju podpaleniami.

Najbezpieczniejszymi miesiącami były pod tym względem wrzesień (12 pożarów), listopad (13 pożarów) i czerwiec (17 pożarów).

Miejscowe zagrożenia

Miejscowe zagrożenia są to zdarzenia inne niż pożar, a stwarzające zagrożenie dla życia, mienia i środowiska. W statystyce miejscowych zagrożeń ze 192 zdarzeniami przoduje gmina Lwówek Śląski. Na drugim miejscu ze 109 miejscowymi zagrożeniami jest gmina Gryfów Śląski. Na trzecim miejscu z 81 takimi zdarzeniami była gmina Lubomierz, a tuż za nią z 76 miejscowymi zagrożeniami uplasował się Wleń. Najbezpieczniej okazuje się, iż pod tym względem było na terenie gminy Mirsk, gdzie strażacy wzywani byli tylko do 74 miejscowych zagrożeń.

Najbardziej niebezpiecznym miesiącem, jeżeli chodzi o miejscowe zagrożenia w ubiegłym roku po raz kolejny okazał się luty (102), a kolejnym był miesiąc sierpień (68). Natomiast najmniej pracy strażacy mieli w kwietniu (24 zdarzenia) i listopadzie (27 zdarzeń).

 

 

Fałszywe alarmy

Część zgłoszeń wpływających do strażaków to tak zwane fałszywe alarmy. Liczba tych w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2018 roku odnotowano ich 33, w 2019 – 38, w 2020 i 2021 roku fałszywych alarmów było 35, a w roku ubiegłym – 44.

Warto zaznaczyć, iż spora część z tych zgłoszeń to zgłoszenia w dobrej wierze. Tych w ubiegłym roku było 26, natomiast 13 to zgłoszenia z zamontowanych w budynkach użyteczności publicznej alarmów, które uruchamiały się zazwyczaj podczas prowadzonych na obiektach prac remontowych. Niestety, nadal zdarzają się fałszywe, złośliwe zgłoszenia. Lwóweccy strażacy takich złośliwych zgłoszeń w 2022 roku odnotowali aż 5.

Osoby poszkodowane

W ubiegłym roku w wyniku pożarów i wypadków śmierć poniosło 11 osób. Sześć śmiertelnych zdarzeń miało miejsce na terenie gminy Lwówek Śląski, trzy na terenie gminy Gryfów Śląski i dwa na terenie gminy Lubomierz.

Z sześćdziesięciu siedmiu osób rannych aż 24 doznały obrażeń na terenie gminy Lwówek Śląski, 20 na terenie gminy Lubomierz, 11 na terenie gminy Mirsk, 7 na terenie gminy Gryfów Śląski i 5 na terenie gminy Wleń.

Większość tych dramatycznych zdarzeń (60 osób dorosłych i 3 dzieci) nastąpiła w wyniku miejscowych zagrożeń. W samych pożarach w ubiegłym roku na terenie naszego powiatu ranne zostały trzy osoby, w tym jedno dziecko.

Straty materialne

Straty materialne przy pożarach i miejscowych zagrożeniach w 2020 roku strażacy oszacowali na ponad siedem milionów złotych. 3,1 miliona złotych to straty w wyniku pożarów, natomiast straty powstałe w wyniku miejscowych zagrożeń strażacy oszacowali na 3,9 miliona złotych.

Dzięki szybkim i sprawnym działaniom strażaków w ubiegłym roku udało się uratować mienie wyceniane na blisko 30 milionów złotych!

Która jednostka straży pożarnej wyjeżdżała najczęściej?

Najwięcej wyjazdów w 2022 roku mieli strażacy z OSP KSRG Gryfów Śląski – 139. Ponad sto razy dysponowani byli także druhowie z OSP KSRG Lubomierz (102). Na trzecim miejscu pod względem ilości akcji w roku ubiegłym uplasowała się jednostka OSP KSRG Mirsk.

-/opracowane na podstawie danych statystycznych KP PSP w Lwówku Śląskim/-

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here