Lubomierz, polską stolicą cosplay

6
6517
pixelmania2k23 Lubomierz 15

Lubomierz, małe miasteczko na Dolnym Śląsku od lat znane jest w kraju dzięki filmowi Sami Swoi. Pomysł na promocję miasta, jaki zrodził się ponad ćwierć wieku temu okazał się strzałem w dziesiątkę. Kargul i Pawlak do Lubomierza ściągają rocznie kilkadziesiąt tysięcy gości, którzy chcą zwiedzić tutejsze Muzeum, czy po prostu przejść się uliczkami, na których kręcono zdjęcia do kultowego filmu.

 

 

Jednak dziś Lubomierz to nie tylko miasto Samych Swoich, ale także stolica cosplay. Od kilku już lat, w sierpniu odbywa się tu spotkanie, które przyciąga pasjonatów tworzenia i wcielania się w postacie z fikcyjnych światów. Podczas tego wydarzenia ludzie o podobnych zainteresowaniach mogą nie tylko spotkać się, wymienić doświadczeniami, ale także zawrzeć nowe przyjaźnie i wspólnie realizować swoje pasje.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem święta jest Krzysztof Jodko- Narkiewicz, wlenianin, który pierwszą imprezę pod nazwą FotoCon zorganizował już w 2015 roku i była to wówczas prawdopodobnie pierwsza tego typu impreza w Europie. Dwa lata później na wydarzenie ściągnęło niemal 400 osób z 25 krajów!

– Głównym celem PixelManii jest zaprezentowanie uroków naszego regionu, jako miejsca pełnego niesamowitych krajobrazów, tylko czekających na to by stworzyć z nimi nową opowieść. – podkreśla Krzysztof Jodko- Narkiewicz.

 

 

Dziś tego typu eventy organizują nie tylko największe polskie miasta, jak Warszawa, Wrocław, czy Poznań, ale także Węgrów, Wolbórz, czy Rybnik. Jednak mały Lubomierz niezmiennie przyciąga najznakomitszych fotografów i pasjonatów #anime.

Rezultatem imprezy są tysiące zdjęć promujących Gminę i Miasto Lubomierz oraz region a także, co oczywiste i #cosplay. Nieocenioną zasługę w tą promocję wnoszą znakomici, światowej klasy fotografowie, nie bez znaczenia są także postacie ze świata #fantasy, dzięki którym zdjęcia ze znanych mieszkańcom regionu miejsc są tak wyjątkowe.

W tym roku w Lubomierzu pojawi się ponad 300 gości, z 20 krajów (5 kontynentów) – między innymi z Niemiec, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Chin, Japonii, Australii, Meksyku czy USA.

W sobotnie przedpołudnie 12 sierpnia 2023 roku na lubomierskim rynku pojawiła się spora grupa mieszkańców, którzy przyszli zobaczyć z bliska bajkowe postacie i zrobić sobie zdjęcie z tymi najbardziej oryginalnymi postaciami. Okazją do tego była publiczna prezentacja i wspólne zdjęcie na lubomierskim rynku.

 

 

– PIXELMANIA jest dla Lubomierza bardzo ważnym wydarzeniem, bo myślę, że jest to jedno z kilku wydarzeń, które promują nasz Lubomierz i naszą gminę. Na te parę dni do Lubomierza zjeżdżają się ludzie, można powiedzieć, z całego świata, z wszystkich kontynentów. Jest barwnie, kolorowo i przede wszystkim jest promocja miasta i gminy. – wskazuje Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza, który podkreśla, iż dla gminy ważna jest tak ta promocja w regionie, jak i ta w kraju robiono poprzez Festiwal Filmów Komediowych, ale również i ta międzynarodowa.

– Później ci wszyscy uczestnicy PIXELMANII wracają do swoich krajów i mówią o tym, pokazują zdjęcia, które właśnie są tutaj od nas z Lubomierza. – mówi Burmistrz.

Sesja zdjęciowa na lubomierskim rynku było okazją do złożenia przez organizatorów wydarzenia, Pana Krzysztofa Jodko- Narkiewicza podziękowań za pomoc i wsparcie dla Burmistrza Lubomierza i Dyrektora LCK w Lubomierzu. Natomiast wszystkim przybyłym z Polski i z zagranicy gościom za wizytę w miasteczku Samych Swoich podziękowali Pan Marek Chrabąszcz Burmistrz Lubomierza oraz Pan Wiceburmistrz Adam Skrzydłowski.

– Jestem tu po raz drugi, w pierwszym roku sprowadzili mnie znajomi a w tym roku jestem ze względu na to, że zeszły rok tak bardzo mnie zainspirował w pracy z tymi ludźmi, jest po prostu niesamowita atmosfera. Ze względu między innymi na to, że wszyscy podchodzą bardzo profesjonalnie do pracy, bardzo kreatywnie, czuje się taką bardzo miłą atmosferę. I cosplayerom fotografom, wszystkim zależy żeby to zdjęcie było jak najpiękniejsze. Do tego są naprawdę świetne lokacje. Dużo zwiedziliśmy Lubomierza, miejsc wokół Lubomierza i naprawdę znaleźliśmy fajne plenery, które myślę, że nawet na wakacje mogą się przydać. – zapewniała nas Asha, jedna z uczestniczek tegorocznej PixelManii.

Po sesji zdjęciowej z mieszkańcami i gośćmi uczestnicy PixelManii rozeszli się, rozjechali po okolicy w poszukiwaniu ciekawych plenerów do sesji zdjęciowych. Efekty ich pracy w miasteczku Kargula i Pawlaka zobaczymy już wkrótce. Po każdej edycji wydarzenia powstają filmy i tysiące zdjęć, gro z nich trafia na wystawy rozsiane po całym świecie.

#PixelMania2k23 to grupowy wysiłek wolontariuszy, burmistrza Lubomierza Marka Chrabąszcza, dyrektora LCK Bogusława Chrzana, Krzysztofa Jodko- Narkiewicza oraz wielu innych osób, organizacji i partnerów, a wśród nich między innymi: Fundacja Twoje Dziedzictwo, Ogród Japoński Siruwia, Hodowla Alpak w Proszówce, Stajnia Agrokonie, Zamek Gryf, Zamek Wleń, Raspberry Wolf FCI – Ceskoslovensky Vlciak kennel, Termy Bolesławiec, Pałac Książęcy we Wleniu.

Patronami medialnymi PixelManii są tradycyjnie portale: Lwówecki.info i eLuban.pl

6 KOMENTARZE

    • Można było przyjechać chwila moment i po imprezie,brak dobrej organizacji tylko zdjęcia przy ratuszu i po zawodach, nawet burmistrza nie było dobrze słychać co przemawiał,tylko te zdjęcia ich podbudowują na tym poście.Szkoda tylko tych przebierańców tyle się naszykowali .

      • Właśnie to na tym polega.lubomierz to tylko baza! Cosopleyerzy się rozjeżdżają na sesje zdjęciowe po okolicy i wracają wieczorem podzielić się między sobą wrażeniami;)

  1. Tacy ludzie powinni nawrócić się w stronę Boga, z każdym dniem społeczeństwo coraz bardziej się oddala od niego, teraz światem rządzi LGBT, dzieci nam próbują molestować, przebierając za jakieś zwierzęta…
    Mam nadzieje, że święty ogień zapłonie jeszcze raz

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here