Zrewitalizują linię kolejową. Będzie zelektryfikowana

38
6175
fot.: Koleje Dolnośląskie

Elektryfikacja całej linii kolejowej jest w wykazie przedsięwzięć priorytetowych, czyli wskazanych do realizacji z zapewnionym dofinansowaniem. Chodzi o linię do Świeradowa- Zdroju.

 

Pierwsza część rewitalizacji linii kolejowej Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój polegająca na usunięciu samosiejek, zdjęciu starych podkładów kolejowych, szyn i podbudowy została zakończona. Obecnie wszyscy miłośnicy kolei z utęsknieniem oczekują na rozpoczęcie kolejnych prac, które teraz powinny już się bezpośrednio wiązać z odbudową linii.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, do końca bieżącego roku, powinien zostać ogłoszony przetarg na budowę linii Gryfów – Mirsk, nazwanym I etapem rewitalizacji. Środki na to działanie mają pochodzić ze środków europejskich, jeszcze z rozdania na lata 2014-2020. W ostatnich dniach pojawiła się jednak niespodzianka, o której pisze burmistrz Mirska.

„W wykazie przedsięwzięć priorytetowych (czyli wskazanych do realizacji z zapewnionym dofinansowaniem) Dolnego Śląska na lata 2021-2027 znalazła się rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Mirsk – Świeradów-Zdrój (II etap) za kwotę 8 mln euro, z czego 4,5 mln ma pochodzić ze środków europejskich. Dużą niespodzianką, jest pojawienie się wśród zadań priorytetowych etapu III tego zadnia tj. elektryfikacja całej linii szacowane na 10 mln 625 tys. euro, z czego dofinansowanie wyniesie nieco ponad 6 mln.” – informuje burmistrz Jasiński, który na tym etapie nie widzi już możliwości wycofania się i przekształcenia linii np. na ścieżkę rowerową.

„Wydaje się, że na tym etapie, już takiej możliwości nie ma. Stan zaawansowania prac i zabezpieczenie dofinansowania wskazuje, że rewitalizacja zostanie doprowadzona do końca.” – dodaje burmistrz.

Uruchomienie linii kolejowej pomiędzy Gryfowem Śląskim, Mirskiem i Świeradowem – Zdrój to dla wielu mieszkańców także spore problemy, o których informowaliśmy kilka tygodni temu. Chodzi o kwestię własności, utrzymania przejazdów kolejowych.

„Pomysł powołania do życia, „zamordowanej” 30 lat temu, trasy kolejowej jest ciekawy, choć wzbudza różne stanowiska i opinie. Kolej miała pomóc ożywić te tereny ale być może przyczynić się do wielu tragedii, problemów i kłopotów.” – tłumaczy radny Jan Oś, który wskazywał, iż według kolei wszystkie przejazdy, które istnieją od setek lat, przejazdy którymi chodzą ludzie, jeżdżą rowerami, konno, samochodami, jeżdżą traktorami, kombajnami i innymi maszynami, te wszystkie przejazdy mają być zlikwidowane, bądź przejęte z pełną odpowiedzialnością przez np. osoby prywatne.

Władze Mirska wystosowały w tej sprawie pismo do Ministra Infrastruktury z prośbą o zmianę obowiązującego rozporządzenia dotyczącego dróg gruntowych i leśnych tzn. zlikwidowanie przejazdów kategorii F, które powodują utrudnienia. Niestety, podobne pisma do ministerstwa i polityków wysyłają samorządowcy z całej Polski i jak na razie pisma, apele i prośby nie przyniosły żadnych rezultatów. Jak nie wiadomo o co chodzi, to zapewne o pieniądze i odpowiedzialność za ich utrzymanie. Teraz albo te przejmą i będą utrzymywać samorządy, albo zwykli mieszkańcy będą fruwać na drugą stronę torów.

38 KOMENTARZE

 1. A ja się pytam gdzie są obrońcy mostu w Pilchowicach?Tak bronili ,tak krzyczeli by zaistnieć w mediach.Teraz kiedy wszędzie dookoła chcą reaktywować nie istniejące linie kolejowe przestali walczyć o istniejącą linie Jelenia-Lwowek. Obudzą się dopiero wtedy kiedy coś drgnie w sprawie to będą znow stali przed kamerami i mówili,że to dzięki nim

  • Trzeba ratować kolej do Lwówka i jak najszybciej ją uruchomić. A co na to marszałek? Pewnie dowiedział się jako ostatni. Zainteresowany w ogóle losem zabytkowego wiaduktu czy też udaje, że to nie jego sprawa? Swoją drogą obok popada w ruinę piękny, zabytkowy budynek stacyjki Pilchowice Zapora często wykorzystywanej przy kręceniu różnych filmów. O nim jakoś cicho, a też stan jego jest tragiczny. Czy też trzeba jakiejś katastrofy, żeby wszyscy się obudzili? A co do wiaduktu to wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że to hejterzy tej linii z Wrocławia postanowili go wysadzić w powietrze albo dali cynka producentom filmowym. Po środowisku wrocławskich mikoli wszystkiego można się spodziewać – niestety głównie najgorszego.

   • Linię do Lwówka de facto zniszczyły władze województwa i Kolei Dolnośląskich (gdy Rachwalski był prezesem), które nie remontując jej doprowadziły ją do ruiny. Jeszcze 2 lata temu do Lwówka jeździły pociągi. Obecnie koszt remontu tej linii to jakieś 40-50 milionów, za kilka lat jak infrastruktura popadnie w ruinę będzie to 100 albo 200 milionów. Władze województwa pieniądze mają, bo właśnie olbrzymia kasa (blisko pół miliarda zł) idzie na zupełnie niepotrzebną linię do Sobótki przez same wioski, gdzie pociągów nie widziano od 30 lat. Za 10-krotnie mniejszą kwotę można by wyremontować wspomnianą linię do Lwówka uważaną zgodnie przez miłośników kolei za najpiękniejsza w Polsce. Tymczasem marszałek myśli pewnie czekać kolejne 30 lat aż i tu koszt remontu będzie wynosił nie 40 tylko 400 milionów. To się nadaje do prokuratury z paragrafu celowe niszczenie mienia publicznego.

 2. Już myślałem że coś ruszyło w sprawie Lwówka . Widać że w Sejmiku Dolnośląskim nie mamy swojego człowieka bo gdyby był to by coś załatwiał dla tego miasta …

   • Linia do Lwówka to trasa jest o wiele piękniejsza turystycznie, znaczenie komunikacyjne dla mieszkańców też dużo większe niż jakaś linia do Sobótki przez same wioski.

    A jak to co jest nie starczy na remont Sobótki, to trudno. Kasę będzie można wydać na remont innych linii, np. do Karpacza i Kowar. Najważniejsze żeby ta kasa się nie zmarnowała.

    Mieszkańcom Sobótki natomiast wystarczą autobusy.

   • Ja się pytam, jaki jest target pasażerski na linie kolejowa do gryfow-świeradów ??? To nie będzie żadna alternatywa dla autobusu. Ten pociąg zanim dojedzie do celu minie z 2 godziny. Czy mamy jakieś zakłady atrakcyjne miejsca pracy na tej trasie ??? Czy ten pociąg ma zebrać ludzi do pracy obwożąc ich przez pół Dolnego Ślaska ??? czy wy wstydu nie macie ??? Jeszcze tu pusty pociag wstawiacie ???

 3. Ja cały czas twierdzę, już od dawna, że jedyny sens jest taki żeby przy okazji wyremontować odcinek, który byłby przyszłościowy i połączyłby nasz region ze światem : to linia też na odcinku Mirsk – Wolimierz – Czechy /Jindřichovice pod Smrkem/.
  Mielibyśmy okno na świat południowy : Czechy i dalej południe Europy. Linia w Czechach działa do dziś od wojny. Pewnie, że fajnie, że ten odcinek będzie odremontowany, ale zwracam uwagę na aspekt ekonomiczny wskazując powyższe rozwiązanie. Może w przyszłości ktoś to doceni. Jesteśmy tak biednym regionem, że każde ożywienie jest nam niezbędne. Jestem oczywiście miłośnikiem kolei.

  • Jeśli chodzi o Świeradów to sens miałaby jedynie linia do Czech przez Jindrichowice. I koniecznie z łącznicą z Rębiszowa do Miska skracającą drogę. Popatrzcie jakie tłumy jeżdżą przez Harrachov. A do tego zapupia Świeradowa pies z kulawą nogą nie pojedzie pociągiem. Dużo lepiej reaktywować linie do Lwówka, Karpacza i Kowar a nie takich dziur jak Świeradów. Kto tam przyjedzie i po co?

   • Ja! Przyjadą też inni turyści niezmotoryzowani, teraz skazani na 1 zapuszczony autobus dziennie. Przyjadą Polacy ze świata, którzy przylatują samolotami i niekoniecznie chcą w Polsce wynajmować samochód. Świeradów jest całorocznym kurortem i nie taką znowu dziurą: ma rizne funkcje – uzdrieiska, ośrodka wycieczek górskich pieszych i rowerowych, oraz ośrodka narciarskiego. Świeradów zasługuje na kolej, a my, mieszkańcy regionu, na dostęp do naszego kurortu.

    • Panie bea – podaj sens …wyliczenia , ekonomię tej inwestycji ! Nie porównuj świata i innych tras kolejowych z naszym zapyziałym Świeradowem. W tej cenie lepiej zbudować drogę do gór. Od Karpacza do Szklarskiej, rozładuje ruch a walory widokowe będą konkurować z Alpami. Kolej do Świeradowa to idiotyzm. Trasy rowerowe tak, i autobus szybki z pominięciem wioch. Prostoz JG do na Stóg, dwa przytanki, BP i Orlen.

  • Lepiej wyremontować linię z Jeleniej Góry do Lwówka, która jest uważana przez znawców za jedną z najpiękniejszych linii w Polsce! Tymczasem Koleje Dolnośląskie zlikwidowały na niej niedawno wszystkie pociągi. Podejście do kolei jest tu gorsze niż w Afryce Równikowej. Cała Polska kpi z Dolnego Śląska. Odwołać marszałka i prezesa Kolei Dolnośląskiego za niszczenie kolei na Dolnym Śląsku!

 4. Zgadzam się z Andrzejem Mirsk – Wolimierz – Czechy /Jindřichovice pod Smrkem to pozwoliłoby na rozwój regionu w oparciu o turystykę rowerowo/pieszą. Ale do tego trzeba mieć wizjonerów a nie urzędników.

  • Jakiś ty prymitywny jesteś wrocławski trollu – albo zasypujesz wątki kopiami swoich spamerskich postów, albo kopiujesz cudze posty zmieniając tylko niektóre słowa. Ale to zrozumiałe, biorąc pod uwagę rozliczne dysfunkcje twojego mózgu. Neurony nie działają jak trzeba – to i działalność intelektualna jest mocno ograniczona. Klatka błaznów dla Wrocławia – atrakcją roku. Obejrzyj koniecznie!

  • Tu też spamujesz? Widać, że troll z Wrocławia który spamuje swoimi komentarzami wszelkie artykuły dotyczące rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku pojawił się i tu. Posługując się różnymi nikami wkleja te same treści komentarzy zmieniając jedynie nazwy miejscowości. Biedny jesteś człowieku i powinieneś się udać do lekarza.

 5. Ze Świeradowa czy Mirska ludzie jeżdzą do Lubania, Lwówka (stolice powiatów, odpowiednio), Jeleniej. Mamy więc rozdrobnione potoki. Nawet przed pandemią oferta autobusowa była taka sobie. Mieszkańcy Gryfowa nie bedą deptali 20 minut na stacje aby pojechać do Świeradowa, kiedy mają busy z Rynku. Zanim wyładuje się miliony na remont Świeradowa, może najpierw zapewni się dobry dowóz dla mieszkańców Lwówka do Jeleniej Góry koleją?

 6. To prawda. Zamiast jakichś bzdurnych Sobótek i Świeradowów lepiej wyremontować linię do Lwówka, która jest uważana przez znawców za jedną z najpiękniejszych linii w Polsce! Tymczasem Koleje Dolnośląskie zlikwidowały na niej niedawno wszystkie pociągi. Wstyd!!!

 7. Osobiście jako mieszkaniec Świeradowa protestuję przeciwko powrotowi kolei do naszego pięknego miasta. Hałas , spaliny nie są nam potrzebne. Lepiej niech pociągi wrócą do Lwówka – tam ma to sens. Do Świeradowa nie.

 8. Ta trasa pociągu do Świeradowa nigdy nie była atrakcyjną trasa lepiej by było uruchomić trasę do Lwówka przez Wleń, Pilchowice o wiele była by dłuższa i bardziej turystyczna. Do Sobótki też nie ma sensu bo tam po drodze są same wsie o ile sie nie mylę

 9. Na każdym portalu kolejowym tylko Lwówek i Lwówek. Zamiast trollować wszędzie komentarze to bierzcie się do roboty w tej sprawie i zacznijcie działać. Pozdrowienia znad LK274.

  • Po co niby Niemcy mieliby jeździć do jakiegoś Wrocławia na imprezy kulturalne w języku polskim, skoro u siebie mają dużo więcej imprez i po niemiecku? Wrocław to wiocha przy Dreźnie i Berlinie, pustynia kulturalna. Kto zapłaci za te muchowozy? Nawet jak jakiś Niemiec musi pojechać do Wrocławia to bierze własne auto i korzysta z autostrady, gdyż podróżnych z Niemiec odstrasza bydło z podzgorzeleckich wiosek okupujące pociągi do Drezna i zachowujące się w wulgarny sposób. Mieszkańcy Dolnego Śląska potrzebują pociągów, które dowiozą ich do pracy i szkoły, a nie jakichś kretyńskich połączeń do Drezna. Niemcy lubią jeździć na wycieczki, ale w góry – wystarczy popatrzeć na liczbę połączeń z Drezna w Czeskie Karkonosze, Góry Izerskie czy do Czeskiej Szwajcarii. A u nas Karkonosze nie mają ANI JEDNEGO!!! bezpośredniego połączenia z Dreznem czy Berlinem. Mimo że są to najatrakcyjniejsze góry blisko niemieckiej granicy. Normalnie trzeci świat! Nikt normalny nie będzie jeździł na imprezy kulturalne do jakiegoś Wrocławia, bo dużo więcej imprez Niemcy mają u siebie. Gór nie mają ale nie przyjadą, bo nie ma pociągów, więc zamiast nas cały ruch turystyczny z Niemiec przejmują o wiele praktyczniejsi Czesi. A Polaczkom jak zwykle kasa przecieka przez palce.

 10. Są dwa przetargi – w jednym cena proponowana była niższa o 3-4 miliony od zarezerwowanej. Więc spokojnie z nadwyżką pokryje to większe wydatki na Lwówek. Priorytetem powinni być kilienci a nie sentymenty. Jestem przekonany że klientów do Lwówka nie zabraknie (w przeciwieństwie do Świeradowa, gdzie ruch jest tylko przez 2 letnie miesiące) a jak będzie można dojechać do Pilchowic nad jezioro z Jeleniej Góry czy z Legnicy to bardziej się boję o brak miejsc w okresie letnim…

 11. Taaa, udało się od ‘gupiej unii’ wyrwać dotacje, to na siłe tworzy się przedsięwzięcia, by dać zarobić znajomym królika. Głupota totalna ta linia do Świeradowa, po pierwszej fali euforii, składy będą jeździć – z braku pasażerów – coraz rzadziej. Nieopłacalna głupawka.

 12. Widać, że troll który spamuje swoimi komentarzami wszelkie artykuły dotyczące rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku pojawił się i tu. Posługując się różnymi nikami wkleja te same treści komentarzy zmieniając jedynie nazwy miejscowości. Biedny jesteś człowieku i powinieneś się udać do lekarza.

  • Opowieść ilustrująca chorobę trolla wrocławskiego który myśli że jak będzie trolowal obrażał Lwówek i Jelenią Górę to mu szynobusa puszcza do jego Sobótki ale tak to nie działa . Hejtem i wyzwiskami nie walczy się o nic inniczegonsie ugrać nie da . Wręcz przeciwnie mieszkańcy miasteczka o której tak “walczysz ” chcąc likwidować wszystkie linie mogą ci podziękować bo teraz o wiele dłużej będą czekać . Oczywiście ci zainteresowani bonkazdynma jakiś tam stary samochód i radzi sobie sam . Ci niestety widać w innych miastach w okolicy jak pojazdy z DW stwarzają zagrożenie . Ale ci się dziwić jak w miasteczku nie ma ronda a i po tym czymś w centrum miejscowi przejeżdżają środkiem a żeby zobaczyć jak działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu trzeba jechać do Lubina. Tymczasem okno na świat to przystanek busów obok dawnego porośniętego chaszczami dworca na którym zamiast mieszkańców walczących o pociągi są menele chlejacy wódę . Więc dziękujemy ci trollu …

 13. Kiedy w końcu pociągniecie do odpowiedzialności karnej tego obłąkańca z Wrocławia co wypisuje hejty o Lwówku pod każdym artykułem o kolei. Ten człowiek być może jest psychicznie chory i może trzeba mu pomóc.

 14. Składy będą kilkanaście razy dziennie niemal ocierały się o pobliskie domy mieszkalne, których nabudowano, gdy tory rdzewiały nieużywane. Teraz pociągi do Świeradowa stanowić będą ogromne niebezpieczeństwo dla zwierzyny, ale i ludności, w tym dzieci, np. chcącym przekraczać ulice do szkoły. Szykuje się niezły horror.

 15. czy oni sami będą płacić za utrzymanie tej linii do Świeradowa czy zapłacimy my wszyscy ? bo jak ja mam płacić na kolej z której nie będę korzystał to się nie zgadzam – zrobić ścieżki rowerowe !! no chyba że oni chcą to wyremontować za państwowe nasze pieniądze a potem odkupić za przysłowiową złotówkę i odsprzedać niemcom za miliony euro – coś jest na rzeczy że pchają ten temat w mediach – coś chcą ugrać i chyba nie chodzi jak zwykle o pieniądze – może jacyś dziennikarze śledczy się temu przyglądną kto stoi za tymi ludźmi bo pasjonaci to oni raczej nie są ..

 16. Aż nie da się czytać komentarzy. Wszyscy tylko Lwówek i Lwówek. Jak chcecie to zbierzcie się i odbudujcie ta waszą magistralę lwówecką. Linia do Świeradowa będzie miała obłożenie powyżej 50%, a w sezonie nawet 100%. Jakbyście trochę się interesowali to byście wiedzieli, że to była jedna z najbardziej ruchliwych linii w Polsce, tylko celowe wygaszanie połączeń przez PKP w latach 90 spowodowało zamknięcie przewozów. Świeradów zyska wygodne połączenie nowoczesnymi pociągami, które są bezpieczne i szybkie. Komentarze, że są busy zostawię bez komentarza bo jeśli komuś odpowiadają takie warunki to szkoda gadać. A komentarze, że hałas i spaliny są śmieszne. Przecież będą jeździć pociągi elektryczne, które nie kopcą. Niektórych świat chyba wyprzedził, bo brak rozwoju i perspektyw, sprawia że ludzie nie widzą korzyści jakie przyniesie połączenie Świeradowa ze światem.

  • Problem ze Świeradowem jest taki, że dolna stacja gondoli jest daleko od stacji kolejowej (nawet dalej niż w Karpaczu). Ponadto znacznie wydłuża czas jazdy konieczność zmiany kierunku w Gryfowie i potem “cofanie” się pociągu. Wszystko to sprawia, że jazda pociągiem jest tu mało opłacalna. Ponadto Świeradów nie umywa się pod względem atrakcyjności do sąsiedniego Karpacza i Szklarskiej. Takie linie powinny być reaktywowane jako ostatnie w kolejności (no może przed linią przez Sobótkę do Jedliny, która prowadzi przez same wioski). O wiele lepszym pomysłem byłaby reaktywacja trasy z Lwówka przez Wleń z północy na południe regionu, która powinna stanowić krwiobieg komunikacyjny tej części województwa. Plus oczywiście Karpacz i Kowary, które pod względem liczby turystów są dużo atrakcyjniejsze od Świeradowa.

 17. Słabo to widzę… Czy taki Gryfów, nie mówiąc o Mirsku (bardzo proszę bez podawania liczby mieszkańców z wiki, jak to kiedyś zrobił jakiś mój rozmówca) wygeneruje jakikolwiek sensowny popyt na przewozy na tej linii. To taki klimat jak Zagórz Łupków – tyle ze linia mniej malownicza no i nie prowadzi skrajem “kultowych” gór. Z dalszych miast tym bardziej turyści nie napędzą frekwencji. Zresztą turystów może trochę jest tu w wakacje, poza nimi Świeradów się wyludnia. Byłem wiele razy i widziałem. A chodzą słuchy, że Zasada ma likwidować kolej gondolową na Stóg (słaby ruch), wtedy to już całkiem nie będzie po co tam jechać. Realia ekonomiczne tu są bezlitosne, nawet były prezes regionalnej spółki kolejowej (któremu trudno zarzucić, że nie zna się na kolei) świetnie wyliczył, że lepiej na tę linię puścić autobusy (taniej można uruchomić więcej kursów). Wyremontować tylko linię z Lwówka do Jeleniej, bo mieszkańcy nie mają jak dojechać do pracy.

 18. Na pewno linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka powinna zostać wyremontowana jako pierwsza przez władze województwa, zanim koszty będą duże. Zamiast bzdurnej linii do Sobótki, której nikt nie chce i nawet mieszkańcy demolują to co firma zrobiła. Taki mamy niestety władze województwa, które nie potrafią nic zrobić porządnie w temacie kolei. Kolej do Świeradowa – po co? Stamtąd nawet busiarstwo sie zwija bo nikt nie jeździ. Świeradów to dziura zabita dechami, poza wakacjami nikt tam nie jeździ bo nie ma po co. A do Jeleniej dużo ludzi jeździ do szkół i pracy, także z Wlenia i bliższych miejscowości.

 19. do Świeradowa kolej nie ma najmniejszego sensu. Kto będzie jeździł pociągiem do takiej dziury? Tam stacja jest na samym dole, a poza wakacjami to jeden wielki marazm i stagnacja. Zamiast porywać się z motyką na słońce i śnić o kolei do takich dziur jak Świeradów, lepiej wyremontować to co jeszcze da się zrobić, tzn. kolej z Jeleniej Góry do Lwówka. Jest to piękna linia i na pewno będzie się cieszyć powodzeniem.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here