Zlikwidowały międzynarodową mafię tytoniową

0
855

Nielegalny proceder polegał na przywozie do Polski suszu tytoniowego i wprowadzeniu do obrotu gotowego produktu, z pominięciem podatku VAT oraz akcyzowego. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 60 mln zł. Zatrzymano 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

 

Funkcjonariusze dolnośląskiej i łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Straży Granicznej (SG) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze rozbili wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Dreźnie przy udziale Prokuratury w Goerlitz zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalną dystrybucją tytoniu.

Członkowie grup przestępczych, wyposażeni w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów. Następnie wytworzone wyroby akcyzowe nielegalnie wprowadzano do obrotu, z pominięciem opłat z tytułu podatku akcyzowego i VAT.

Akcja objęła swoim zasięgiem województwo dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, lubelskie i podkarpackie oraz teren Niemiec, gdzie przeszukano magazyny. Łącznie przeszukano 31 miejsc, w tym 16 krajalni tytoniu z których transportowano susz tytoniowy.

W wyniku szeroko zakrojonych działań służby zatrzymały 23 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zarekwirowano ponad 2,2 tony tytoniu do palenia, prawie 5 ton suszu tytoniowego i ponad 350 tysięcy sztuk papierosów.

W miejscach przeszukań zabezpieczono narkotyki, gotówkę, sprzęt elektroniczny, samochody osobowe oraz sprzęt do produkcji nielegalnych papierosów.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Łączną kwotę straty Skarbu Państwa z tytułu podatku akcyzowego i VAT określono na ponad 60 mln zł.

-/Dolnośląska KAS/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here