Zdewastowali stację kolejową w Mirsku

22
5459
zdjęcia udostępnione przez czytelniczkę. - dziękujemy!

Jeszcze trzy miesiące do przejazdu pierwszego pociągu, a niedawno temu wybudowana stacja kolejowa w Mirsku wymaga remontu, posprzątania i … monitoringu.

 

 

Po tym jak Samorząd Województwa przejął od PKP linie kolejowe Gryfów Śląski – Mirsk i Mirsk – Świeradów- Zdrój pojawiła się nadzieją na powrót pociągów.

– Na Dolnym Śląsku prowadzimy ambitny i unikatowy w skali kraju projekt przywracania do życia nieczynnych dotychczas linii kolejowych. Zrewitalizujemy całą trasę kolejową z Gryfowa Śląskiego przez Mirsk do Świeradowa- Zdroju. Przywrócenie Kolei Izerskiej będzie miało duży i pozytywny wpływ na rozwój turystyki w tej części Dolnego Śląska. – wyjaśniał marszałek Cezary Przybylski.

W kwietniu 2022 roku podpisana została umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą pierwszego odcinka. W grudniu ruszyły prace na drugim z odcinków. Na dzień dzisiejszy prace są mocno zaawansowane.

 

 

Pomiędzy Gryfowem Śląskim a Mirskiem roboty są niemal skończone. Tu po nowym torowisku odbył się próbny przejazd. W ramach zadania usunięto z dawnego torowiska zakrzaczenia, wzmocniono nasypy, ułożono nowe podkłady i tory, wybudowano peron w Proszówce i Mirsku, a także zamontowano całą elektronikę potrzebną do bezpiecznego wykonywania połączeń.

Na odcinku pomiędzy Mirskiem a Świeradowem- Zdrój do zakończenia prac nieco dalej. Po wycięciu zakrzaczeń i wzmocnieniu nasypów ułożono na nich podkłady i nowe tory, które dotarły już niemal do samego uzdrowiska. Obecnie trwają prace przy moście w Orłowicach. Budowany jest także peron w Mroczkowicach.

Do wykonania całości brakuje jeszcze ostatniego, kilkusetmetrowego odcinka przed stacją kolejową w Świeradowie- Zdroju. Wykonanie tego jest w gestii świeradowskiego samorządu. Tu odbył się przetarg i wyłoniony został wykonawca, który ma zaprojektować i wykonać „wjazd do uzdrowiska”.

 

 

Cała inwestycja będzie opiewać na niemal 50 milionów złotych. Pierwszy pociąg zgodnie z zapowiedziami pana marszałka ma przejechać jeszcze w tym roku. W tym celu przygotowano już projekt rozkładu jazdy pociągów na linii Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój. Z tego projektu wynika, iż linię mają obsługiwać Koleje Dolnośląskie. W rozkładzie jazdy pociągów z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa- Zdroju pojawiło się aż 11 godzin odjazdów, w tym 7 pociągów ma kursować codziennie, 2 w soboty, niedziele i święta oraz 2 wyłącznie od poniedziałku do piątku oprócz świąt. Ponadto połączenia te mają być skorelowane z połączeniami do Jeleniej Góry, Zgorzelca i Wrocławia. Mówi się nawet o połączeniu do Goerlitz.

Niestety, na około trzy miesiące przed przejazdem pierwszego pociągu peron na stacji w Mirsku wymaga pilnej interwencji. W nowej wiacie peronowej rozbito szybę. Kosze na peronie są przepełnione.

„To co tam zobaczyliśmy bardzo nas zaskoczyło a jednocześnie przeraziło, kto to widział żeby były takie zniszczenia, pobita szyba! Pełno śmieci, butelki po wódkach …” – napisała w mediach społecznościowych mieszkanka gminy Mirsk, która w ostatnich dniach odwiedziła stację w Mirsku.

„Ludzie się starają (ciężko pracują) a jeden z drugim pójdzie i zrobi co zrobi ! Brak słów… weźcie się za to! – dodaje kobieta, która wskazuje rozwiązanie problemu.

W jej ocenie zasadnym byłoby jak najszybciej zamontować na peronach monitoring. To niedrogie rozwiązanie, które z pewnością odstraszyłoby miejscowych wandali a w przypadku powstania zniszczeń umożliwiłoby ściganie.


Reklama - materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

22 KOMENTARZE

  1. Pikopatusy pie**olone z Mirska z próżnią zamiast mózgu (IQ=0). Tylko złapać takich gnoi i spuścić solidny w*ierdol. A rodziców (pewnie równie yntelygentych) do pokrycia kosztów naprawy zmusić.

  2. Jednak łajna ludzkiego w społeczeństwie nie brakuje. Powinno się otworzyć obozy pracy dla takich. Jak im się nudzi to niech w kamieniołomach popracują. A najlepiej powystrzelać. Niech sobie tam mamuśka płacze za nim jak takiego śmiecia spłodziła.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here