Zbudowali 12 stacji wodowskazowych

0
3923
Zdjęcie: KP PSP w Lubaniu: wykonane podczas powodzi w Leśnej

Wiedzą, iż nie zatrzymają żywiołu, ale liczą na to, że teraz informacja o nadciągającej powodzi dotrze do mieszkańców i służb na tyle szybko, by móc stawić mu czoło.

 

 

Z uwagi na katastrofalne w skutkach powodzie, które dotykały mieszkańców regionu w latach 2010-2016 władze Powiatu Lubańskiego postanowiły wdrożyć system wodowskazów na Kwisie i okolicznych rzekach, które będą ostrzegać mieszkańców przed możliwymi powodziami. Wieloletnie starania udało się zrealizować dopiero w bieżącym roku.

System ostrzegania zaczął już funkcjonować. Jest to 12 stacji wodowskazowych, które mają na celu mierzenie poziomu wody, nie tylko na Kwisie, ale i na ciekach zasilających tę rzekę. Dwanaście automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowano na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku oraz zbiorniku złotnickim i leśniańskim. W systemie można sprawdzić aktualne dane, ale też sprawdzić archiwalne wskazania. Dodatkowo w czterech lokalizacjach zamontowano deszczomierze.

 

 

System jest bardzo prosty, wskazuje poziom wody w Kwisie, ale też kiedy zostanie przekroczony stan ostrzegawczy i stan alarmowy. Jest to bardzo istotne dla podejmowania działań przez służby, ale też przez samych mieszkańców. Taki wczesny system ostrzegania byłby bardzo przydatny w trakcie powodzi jakie nawiedzały powiat lubański w latach 2010-2016. – powiedział Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

Z systemu nie będą korzystać tylko służby zarządzania kryzysowego powiatu lubańskiego, ale też powiatu bolesławieckiego, lwóweckiego i żagańskiego. Dziś właściwie każdy może sprawdzić stan poziomu wody w rzekach na stronie internetowej.

www.sopkwisa.powiatluban.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here