Zasłużeni dla Powiatu Lwóweckiego

8
4741

Członkowie Kapituły Tytułu Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego na posiedzeniu 17 lutego, postanowili przedłożyć Radzie Powiatu wnioski o nadanie tytułu za rok 2020 trzem lekarzom związanym z Powiatem Lwóweckim.

 

Pragnąc docenić postawę i pracę tych trzech znakomitych, wysoce doświadczonych i cenionych w środowisku medyków, Rada Powiatu Lwóweckiego uznała za zasadne, aby uświetnili oni swoimi osobami zacne grono odznaczonych tytułem „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”.

Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego Małgorzata Szczepańska, bardzo ważny jest kontekst wydarzenia związany z pandemią, która w 2020 r. wstrząsnęła światem. “Ostatni czas pokazał najlepiej, jaką rolę w naszym życiu odgrywają medycy. Te nominacje to symboliczny ukłon wobec całego środowiska medycznego- ludzi, którzy stojąc na pierwszej linii frontu walki ze śmiertelnym wrogiem, z dnia na dzień stali się naszymi bohaterami. Chcieliśmy im bardzo serdecznie podziękować.”

Na posiedzeniu 25 lutego, Rada Powiatu Lwóweckiego przyznała tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego” za 2020 rok: lek. med. Leonardowi Marcinkowskiemu, lek. med. Andrzejowi Szymonajtisowi oraz dr n. med. Markowi Kaźmierczykowi.

 

Lek. med. Leonard Marcinkowski – legendarny lekarz chorób wewnętrznych kilku pokoleń mieszkańców powiatu lwóweckiego.

Urodzony w 1938 r. w Worobiówce na Wołyniu, po wojnie osiedlił się wraz z rodziną w Oławie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego. Dostał się na wymarzoną medycynę i ukończył łódzką Wojskową Akademię Medyczną. Od 1969 do dziś jest mieszkańcem Gryfowa Śląskiego. Prawie cztery dekady związany był z lwóweckim ZOZ-em. Pracował na oddziale wewnętrznym powiatowych szpitali, pełnił dyżury w pogotowiu ratunkowym, był lekarzem zakładowym, między innymi „Azbestolitu” oraz Kolei Państwowych. Najbardziej znany jest jednak ze swojej wieloletniej pracy w przychodni zdrowia, gdzie ujmował stoickim spokojem, cierpliwością i tolerancją. Pomimo tego, iż w 2003 r. odszedł na zasłużoną emeryturę, pracował jeszcze, jako lekarz dyżurujący w szpitalu oraz w przychodniach w Mirsku, Olszynie i Świeradowie.

Lek. med. Leonard Marcinkowski fot. Powiat Lwówecki

Równie aktywne jest życie prywatne doktora Leonarda Marcinkowskiego. W latach 80- tych objechał rowerem całe polskie wybrzeże. Uwielbia wędkowanie, żagle i książki. Plotka zawsze była mu obca, skromny, nieoczekujący poklasku – tak pamiętają go pacjenci. Najukochańszy tata i najcudowniejszy życiowy mentor – tak mówią o nim dzieci.

 

Andrzej Szymonajtis – doświadczony chirurg, lekarz w lwóweckiej poradni chirurgicznej.

Ukończył studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1974 r. uzyskując tytuł lekarza. Odbył przeszkolenie w zakresie obowiązków lekarza transfuzjonisty. Uzyskał następujące specjalizacje:

1977 r. – 1° w zakresie chirurgii ogólnej;
1980 r. – 1° w zakresie anestezjologii i reanimacji;
1984 r. – w zakresie chirurgii ogólnej.
W latach 1975-1990 oraz 1991-1994 pracował, jako lekarz dyżurny w Pogotowiu Ratunkowym.
W latach 1982 do 1996 pracował, jako Kierownik Punktu Krwiodawstwa przy szpitalu w Lwówku Śląskim. Swoją działalnością przyczynił się do popularyzacji krwiodawstwa zwłaszcza wśród ludzi młodych na terenie dzisiejszego powiatu.

Andrzej Szymonajtis jako Prezes LKS Czarni Lwówek Śląski. fot. archiwum Lwówecki.info.

Lek. med. Andrzej Szymonajtis rozpoczął pracę w Zespole Opieki Zdrowotnej w Lwówku Śląskim w 1974 r. W chwili obecnej pracuje, jako lekarz w poradni chirurgii ogólnej w PCZ Sp. z o.o. w Lwówku Śląskim. Jest pracownikiem sumiennym i zdyscyplinowanym, samodzielnym, aktywnym zawodowo i społecznie. Swoim serdecznym i troskliwym podejściem do ludzi chorych zdobył sobie zaufanie pacjentów, jak i ich rodzin. Odznacza się dużą kulturą osobistą. Cieszy się zasłużonym zaufaniem współpracowników i przełożonych. Pracując wiele lat w lwóweckiej służbie zdrowia zdobył wysokie kwalifikacje zawodowe, które umiejętnie, z pożytkiem dla pacjentów, wykorzystuje w codziennej pracy. Jest osobą bardzo pracowitą, o wszechstronnych zainteresowaniach.

Marek Kaźmierczyk – doświadczony chirurg, ordynator i zastępca dyrektora ds. medycznych w lwóweckim szpitalu.

Lekarz, który oprócz pracy zawodowej poświęca się także działalności społecznej i naukowej. Pracę w lwóweckim szpitalu rozpoczął 1985 r. W latach 1993 do 2006 pełnił funkcję Kierownika Izby Przyjęć w Lwówku Śląskim. W roku 1998 uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. Od 2006 roku pełni funkcję Ordynatora Oddziału Chirurgii lwóweckiego szpitala. Pracuje także aktywnie na niwie naukowej, należąc do kilku towarzystw naukowych:

– Towarzystwa Chirurgów Polskich;
– Sekcji Chirurgii Endoskopowej i Sekcji Wideochirurgii TchP;
– Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii;
– Polskiego Towarzystwa Flebologicznego;
– Polskiego Klubu Koloproktologii.

dr n. med. Marek Kaźmierczyk, fot. archiw. Lwówecki.info

Za swoją pracę dr n. med. Marek Kaźmierczyk wielokrotnie był wyróżniany listami gratulacyjnymi, podziękowaniami i odznaczeniami. Wśród tych najważniejszych warto wymienić Złoty Medal za Długoletnią Służbę nadany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Odznaczony przez Ministra Zdrowia Honorową odznaką Zasłużony dla Ochrony Zdrowia. Z okazji 10-lecia, w uznaniu zasług dla rozwoju samorządności lekarskiej dr n. med. Marek Kaźmierczyk został wyróżniony Srebrną Odznaką Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. W 2016 roku ordynator z Lwóweckiego szpitala w uznaniu zasług dla Województwa Dolnośląskiego został uhonorowany Odznaką Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. W 2018 roku w plebiscycie Gazety Wrocławskiej zajął II miejsce w kategorii Chirurg Roku.

W 2019 roku dr n. med. Marek Kaźmierczyk otrzymał najwyższe na Dolnym Śląsku wyróżnienie za zasługi dla środowiska medycznego – Medal Dolnośląskiej Izby Lekarskiej im. Jana Mikulicza Radeckiego, który jest przyznawany za wybitne zasługi osobom szczególnie zasłużonym dla społeczności lekarskiej. Przez 35 lat pracy w służbie zdrowia dr Marek Kaźmierczyk realizował swoje pasje zawodowe zawsze w służbie człowiekowi – profesjonalny i pomocny.

-/Małgorzata Szczepańska Powiat Lwówecki/-

8 KOMENTARZE

  1. Gratuluje wszystkim, duża zdrowia.
    Wiele jako rodzina zawdzięczamy Panu dr Szymonajtisowi. To super lekarz, bardzo dobry fachowiec, z niesamowitą intuicją lekarską.

  2. Pan dr Szymonajtis to bardzo dobry fachowiec ,a co najwazniejsze bardzo dobry czlowiek ! Przez lata udzielal nam pomocy przy ratowaniu naszego zdrowia i zycia. Lekarz z powolania . Dziekujemy Panie doktorze i laczymy wyrazy szacunku i wdziecznosci……. pacjeci!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here