„Pamiątki z Kampanii Napoleońskich 1813 roku pod Lwówkiem Śląskim”, to wyjątkowa, bogato ilustrowana publikacja, która zostanie zaprezentowana podczas spotkania z autorem.
W 2023 roku przypadła 210 rocznica pobytu cesarza Francji Napoleona I we Lwówku Śląskim. Cesarz gościł w mieście w dniach 21 – 23 sierpnia 1813 roku oraz osobiście kierował wówczas niemałą bitwą. W tej operacji militarnej brały udział setki tysięcy żołnierzy walczący po obu stronach. Na terenie dzisiejszej Polski są tylko trzy takie miejsca, w tym właśnie Lwówek Śląski.
Z tej okazji Pan Tomasz Szota opracował i przy współpracy z Lwówecką Biblioteką Publiczną wydał wyjątkowe opracowanie, książkę pt.: „Pamiątki z Kampanii Napoleońskich 1813 roku pod Lwówkiem Śląskim”, która już w najbliższy czwartek, 11 stycznia 2024 roku zostanie zaprezentowana szerszemu gronu odbiorców. Spotkanie z autorem rozpocznie się o godzinie 17.00 w Czytelni Lwóweckiej Biblioteki Publicznej (Ratusz, I piętro).
Tomasz Szota – były nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim i wielki pasjonat historii Lwówka Śląskiego i okolicy. Jak sam mówi historią zajmuje się od dziecka, zostało mu to darowane już w piaskownicy.
– Poświęciłem lata szczególnie badaniu tej największej bitwy, najbardziej spektakularnego wydarzenia w ogóle historii Lwówka. Uważam, że warto. To jest niedocenione właściwie wydarzenie a to była jedna z takich największych operacji militarno- politycznych w naszej okolicy. Skupiłem się na docieraniu do osób, które znalazły, bądź przypadkowo gdzieś zlokalizowały jakieś drobne przedmioty. Na udokumentowanie tego poświęciłem dwadzieścia kilka lat swojej pracy. Teraz chciałem się po prostu tymi spostrzeżeniami podzielić. – mówi w rozmowie z nami Pan Tomasz Szota.
Jak wskazuje autor, prezentacja książki, wystawa i prelekcja są kontynuacją bogatej tradycji dotychczasowych działań podejmowanych przez mieszkańców oraz samorząd lokalny i podległe mu instytucje w ramach obchodów rocznic epoki i kampanii napoleońskiej i jej przebiegu na ziemi lwóweckiej.
– Wystawa, publikacja i prezentacja przedstawia wydarzenia i „Pamiątki Kampanii Napoleońskich 1813 r. pod Lwówkiem Śląskim” i najbliższej okolicy oraz poświęcona jest wspólnemu dziedzictwu historycznemu Europejczyków. – zaznacza Pan Tomasz Szota, który wspomina, iż w 1813 roku Dolny Śląsk stał się jednym z najważniejszych obszarów batalii toczonej przez cesarza Francji Napoleona I.
Wówczas przez Lwówek Śląski i najbliższe okolice przetoczyły się kilkakrotnie walczące kilkusettysięczne armie w skład, których wchodziły oddziały francuskie, polskie, włoskie, belgijskie, holenderskie. rosyjskie i pruskie. 1813 był rokiem, kiedy, „wielka historia zapukała głośno do drzwi naszego miasta”.
– W Lwówku Śląskim przebywały wówczas krótko najprzedniejsze postacie historyczne Europy początku XIX w. Bezpośrednio po przegranej bitwie pod Budziszynem (20 – 21 maja), gdy Napoleon podjął ofensywę w kierunku Śląska, a oddziały prusko – rosyjskie musiały wycofać się na wschód, w dniach 22 – 24 maja odwiedzili miasto: car Rosji Aleksander I, Wielki Książę Rosji Konstanty, król Prus Fryderyk Wilhelm III, następca tronu książę August von Nassau – Oranien oraz wielu dyplomatów, wśród nich posłowie Szwecji, Austrii i Danii. Wówczas we Lwówku król Prus ogłosił swój znany manifest An die Preußen” (Do Prusaków), w którym wzywał swój lud do czynnego oporu i powstania przeciwko Francuzom.
W dziejach Lwówka Śląskiego i najbliższego regionu były to najbardziej spektakularne wydarzenia polityczne i militarne, dlatego celem tej wystawy, publikacji i prezentacji jest ich przybliżenie.
Również wychodząc naprzeciw potrzebom młodzieży uzdolnionej manualnie i interesującej się historią najbliższej okolicy, wystawa, prezentacja i publikacja uwzględnia dodatkowo plastyczną formę samodzielnych prac młodzieży szkolnej, wyników ich własnych poszukiwań poświęconych epoce napoleońskiej na ziemi lwóweckiej – naszej małej ojczyzny.
Prezentacja jest efektem wielu lat współpracy wielu pasjonatów, kolekcjonerów, poszukiwaczy i regionalistów, poświęcona jest wspólnemu dziedzictwu historycznemu Europejczyków.
Mam nadzieję, że publikacja ta przysłuży się również innym nauczycielom historii i wzbogaci możliwości przekazania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Ziemi Lwóweckiej – naszej „małej ojczyzny”. – podkreśla Pan Tomasz Szota, który serdecznie zaprasza na spotkanie, podczas którego zaprezentuje swoje dzieło.