Zapraszamy na festyn strażacki

0
1051

Strażacy Ochotnicy z Soboty od 75 lat służą pomocą mieszkańcom. Jednak przez niesprawny samochód coraz rzadziej jeżdżą do akcji. Pomóżmy im zebrać pieniądze na doposażenie nowego wozu.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Sobocie istnieje nieprzerwanie od 1946 r. Jednym z założycieli był pan Stanisław Spyrka mieszkający w Sobocie do dziś. Pan Stanisław po wojnie osiadł w Sobocie i wraz z grupą mieszkańców założyli Jednostkę OSP.

Strażacy z Soboty mają dziś do dyspozycji 42-letnią Skanię, która często szwankuje. Jest to wóz w bardzo złym stanie technicznym, co często uniemożliwia udział w akcjach.

Szanse na nowszy wóz są realne, ponieważ Państwowa Straż Pożarna w Lwówku Śląskim przekaże dla jednostki OSP Sobota wóz bojowy ze swojej floty. Trzeba go będzie odpowiednio wyposażyć w nowoczesny osprzęt. Kwota potrzebna na ten cel jest znacząca, stąd pomysł na festyn strażacki.

Na nowy samochód czeka wybudowana kilka lat temu, ogrzewana remiza. Druhowie dbają o jej nowoczesne wyposażenie. Jednymi z nowszych nabytków są aparaty tlenowe zakupione ze środków funduszy sołeckich okolicznych miejscowości, defibrylatory i torby medyczne przekazane przez Prezydenta RP, a także agregaty sprężarkowe. Dzięki ogrzewaniu, nowy samochód będzie mógł stać cały czas z wodą, co pozwoli na szybki wyjazd do akcji. Jednak nie tylko sprzęt jest ważny. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Sobocie liczy 19 osób. Druhowie ciągle się doszkalają, w ich skład wchodzą zawodowi kierowcy, ratownicy medyczni i strażak z Państwowej Straży Pożarnej.

Druhowie OSP Sobota gaszą pożary, jeżdżą do wypadków, podtopień, zwalonych drzew, usuwania gniazd os i szerszeni. Można ich zobaczyć w zawodach strażackich, trenując, odnoszą niemałe sukcesy. Uczestniczą w codziennym życiu mieszkańców biorąc udział w lokalnych festynach, zabezpieczają gminne dożynki, Lwóweckie Lato Agatowe współpracując z Gminą Lwówek Śląski i powiatem lwóweckim.

Nowoczesny samochód jest w jednostce OSP potrzebny, bo dzięki temu strażacy-ochotnicy lepiej będą mogli dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Do organizacji festynu włączyła się Gmina Lwówek Śląski, Powiat lwówecki, Małgorzata Uboga Radna Rady Miejskiej Lwówek Śląski, okoliczne sołectwa Sobota, Górczyca, Dłużec, Radomiłowice, Pieszków i Dębowy Gaj, a także Nadleśnictwo Lwówek Śląski i Koło Gospodyń Wiejskich z Dłużca.

Aby przybliżyć spełnienie marzenia o nowym samochodzie i jego doposażeniu zaplanowano wiele atrakcji. Odbędą się pokazy gaśnicze, pokazy udzielania pierwszej pomocy, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Nie zabraknie rozrywek dla dzieci i smacznego jedzenia. Nadleśnictwo Lwówek Śląski przygotuje pieczeń z dzika, a strażacy prawdziwą grochówkę z kotła strażackiego. Będzie można spróbować różnorodnych ciast i spędzić miło czas przy kawie. Na zakończenie wieczoru odbędzie się potańcówka “Pod remizą”. Serdecznie zapraszamy.
 -/OSP Sobota/-

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here