Zapraszamy na Dożynki w Gryfowie Śląskim

0
4343

Tegoroczne święto plonów odbędzie się w mieście. Nie zabraknie staropolskich tradycji, występów taneczno- muzycznych, swojskiego jedzenia i dobrej zabawy.

 

 

Już za niespełna dwa tygodnie oczy mieszkańców regionu zwrócone będą na Gryfów Śląski. To tam w dniu 10 września odbędzie się Gryfowskie Święto Plonów – „Żniwnioki”, na które zapraszają Burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Pan Olgierd Poniźnik i Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Gryfowie Śląskim Pani Anna Michalkiewicz.

Dożynki odbędą się w mieście, na boisku przy firmie Matusewicz- Budowa Maszyn, przy ulicy Lwowskiej.

Dożynki, co roku odbywały się w sołectwach. Tylko dwa razy w historii odbyły się w Gryfowie, w 2010 roku były to Dożynki Diecezjalne, a w 2018 roku Dożynki Dolnośląskie. I teraz na zakończenie mojej misji podjęliśmy z sołtysami decyzję, że również zorganizujemy to w Gryfowie, żeby też mieszkańcom miasta pokazać te zwyczaje i obrzędy dożynkowe. – tłumaczy Burmistrz Olgierd Poniźnik.

 

 

Wydarzenie rozpocznie się w samo południe Mszą Świętą w intencji rolników, która odprawiona zostanie w Kościele Parafialnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Następnie barwny korowód z wieńcami przejdzie ulicami miasta na boisko.

– Gospodarzami tegorocznych Dożynek, czyli starostami będą Państwo Joanna i Tomasz Krawczykowie reprezentujący jedno z największych, 170 hektarowe gospodarstwo rolne w sołectwie Wieża. Młodzi rolnicy, którzy po rodzicach odziedziczyli to gospodarstwo specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. – wspomina Burmistrz.

Istotnym elementem wydarzenia będzie prezentacja wieńców dożynkowych. W tym roku każde z siedmiu sołectw zapowiedziało wykonanie wieńca. Nie zabraknie także ceremoniału dożynkowego i przypomnienia staropolskich tradycji.

 

 

Tegoroczne Święto Plonów będzie także okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla rolnictwa oraz wyróżnienia osób promujących obszary wiejskie.

Nieodzownym elementem święta będzie część artystyczna – czas z folklorem, występ Atomówek z Ubocza, czy Estrady Lubańskiej a Andrzej Cierniweski z zespołem przypomni swoje największe przeboje. A w międzyczasie gryfowscy radni zmierzą się z sołtysami.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here