Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformowała o dokonaniu wpisu do rejestru zabytków trzech obiektów hydrotechnicznych, położone w miejscowościach: Leśna, Złotniki Lubańskie (pow. lubański) oraz Pilchowice (pow. lwówecki).
Obiekty hydrotechniczne na terenie Dolnego Śląska powstawały po powodzi, która nawiedziła te tereny pod koniec XIX stulecia.
Zapora wodna w Leśnej
„Zespół budowlany obiektów hydrotechnicznych elektrowni wodnej Leśna, w skład którego wchodzą zapora, przelewy studzienne, sztolnie, dolne stanowisko stopnia wodnego w postaci uregulowanego koryta rzeki, budynek elektrowni wodnej, budynek wartowni, obecnie budynek mieszkalny był pierwszą tak dużą inwestycją na terenie Prowincji Śląskiej, powstałą na początku XX stulecia, a jej autorem był inżynier Otto Intze. Zastosowane technologie były wykorzystywane przy budowie innych obiektów hydrotechnicznych, zapisując się na kartach historii inżynierii wodnej Europy.” – przypomina Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zapora wodna w Pilchowicach
Zapora wodna jest największym tego typu obiektem w regionie. Głównym wykonawcą prac hydrotechnicznych i budowlanych była firma B. Liebold u. Comp. A.G. Holzminden-Berlin. Do najwybitniejszych inżynierów zatrudnionych przy powstawaniu zapory należeli Curt Bachmann i Albert Cucchiero.
„Zespół budowlany obiektów hydrotechnicznych elektrowni wodnej Pilchowice, w skład którego wchodzą zapora, przelew stokowy z kaskadą, sztolnia obiegowa wraz z szybem zasuw, dolne stanowisko stopnia wodnego w postaci uregulowanego koryta rzeki, budynek elektrowni wodnej, budynek rozdzielni, most drogowy powstały w przeciągu pierwszej dekady XX stulecia dzięki doświadczeniom zebranym przy budowie innych obiektów przeciwpowodziowych w regionie, wzniesionych nieco wcześniej.” – wskazuje DWKZ.
Zapora wodna w Złotnikach Lubańskich
Obiekt powstał według planów inżyniera Otto Inztego, wśród inżynierów nadzorujących prace był Curt Bachmann, który wcześniej uczestniczył w budowie zapory w Leśnej i Pilchowicach.
„Zespół budowlany obiektów hydrotechnicznych elektrowni wodnej Złotniki, w skład którego wchodzą zapora, przelew stokowy z kaskadą, sztolnia obiegowa wraz z szybem zasuw, dolne stanowisko stopnia wodnego w postaci uregulowanego koryta rzeki, budynek elektrowni wodnej, budynek mechanizmów podnoszenia zasuw sztolni obiegowej, budynek mieszkalny powstał w latach 20. XX stulecia.” – wyjaśnia konserwator, który w dniu dzisiejszym w mediach społecznościowych napisał:
„W 2023 roku Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków trzy obiekty hydrotechniczne, położone w miejscowościach Leśna, Złotniki Lubańskie (pow. lubański) oraz Pilchowice (pow. lwówecki).”
To teraz będą produkować zabytkowy prąd -pewnie będzie droższy
Przecież to jest chore ,żeby obiekty przemysłowe nie przynosiły korzyści dla ludzi. Wpisanie w rejestr zabytków ma na celu” nie- unowocześnianie “a co za tym idzie ,nie zwiększanie wydajności….Ale co tam, stać nas…..Musimy szorować po dnie ,żeby zrozumieć, że industrializacja Polski to jedyna szansa rozwoju bez względu czy rządzą nami politycy ,małpy a może i kosmici ……Choć patrząc historycznie nie było jeszcze epoki w której Polacy cośby zrozumieli
Błędna decyzja.
Zabytkami są zamki a to ma prąd produkować, a nie skansenem być.
Znów frustrat Areczek ze Lwówka zgłosił kolejny obiekt jako zabytek?