Na kogo głosować w niedzielnych wyborach do Europarlamentu?

0
315

W czwartek, 23 maja 2019 roku o godzinie 17 w lwóweckim ratuszu odbyła się debata kandydatów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był Pan Dawid Kobiałka, który piastuje funkcję Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski a do rady wszedł z własnego komitetu – Lwówecka Prawica.

Wstępnie udział w debacie zapowiedzieli kandydaci z pięciu komitetów. Przypomnijmy, iż w naszym regionie warunki startu w wyborach do PE spełniło sześć komitetów:

Lista nr 1. Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy,
Lista nr 2. Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia,
Lista nr 3. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska (PO, PSL, SLD, .N, Zieloni),
Lista nr 4. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
Lista nr 5. Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – partia Razem, Unia Pracy, RSS,
Lista nr 6. Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’

Niestety, na dzień przed spotkaniem w Lwówku Śląskim swoje plany musiała zrewidować startująca z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni Pani Poseł Elżbieta Stępień. W przesłanej organizatorowi informacji wyjaśniła: Szanowni Państwo jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę uczestniczyć w debacie z uwagi na wcześniejsze zobowiązanie współorganizacji protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Legnicy – tłumaczyła pani poseł.

Tuż przed debatą o niemożności uczestnictwa w niej z powodu pilnego wyjazdu do Warszawy poinformowała Pani Marta Lempart startująca z Komitetu Wyborczego Wiosna Roberta Biedronia.

Ostatecznie w debacie udział wzięło troje kandydatów, którzy przez niemal dwie godziny prezentowali program swoich ugrupowań i mówili o tym, co jest im bliskie, na czym w Parlamencie chcieliby się skupić i do czego będą dążyć.

Tuż przed rozpoczęciem debaty zwróciliśmy się do każdego z kandydatów z prośbą o krótkie zaprezentowanie nam programów i swoich celów.

Pani Halszka BIELECKA reprezentująca partię kierowców a startująca z Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy – Lista nr 1 tłumaczy, iż jako przedstawicielka kierowców – kierowców zwykłych i kierowców zawodowych, przewoźników oraz firm transportowych zamierza realizować postulaty tych właśnie grup i na tym jej najbardziej zależy. – Dla nas najważniejsze jest żeby jeździć tanio, szybko i bezpiecznie. Będziemy jeździć tanio, jeżeli obniżymy akcyzę na paliwo, akcyzę na samochody importowane spoza Unii … – mówiła kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Pan Sławomir KŁOSOWSKI startujący z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość – lista nr 4 zapewniał, iż jego partia ma konkretny program dla Polski, dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i dla takich małych miejscowości jak Lwówek Śląski oraz takich powiatów jak powiat lwówecki. – Jeżeli chodzi o te postulaty dotyczące kraju, najważniejszym jest dla nas kwestia wolności. Wolności i powrotu do korzeni Unii Europejskiej, do tych korzeni, które reprezentowali twórcy Unii Europejskiej, czyli Schuman i Degasparii – mówił kandydat do Parlamentu Europejskiego.

Pani Aneta MAZUR startująca z Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15 – lista nr. 6 z racji swojego wykształcenia i wykonywanej pracy prawnika swoją pracę w Parlamencie i w kraju wiąże z pomocą prawną dla obywateli. – Jako parlamentarzysta w Unii Europejskiej przede wszystkim chciałabym się zajmować tym, czym się zajmuje w zasadzie, na co dzień, czyli pomocą osobom w trudnej sytuacji – tłumaczyła kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Zachęcamy do obejrzenia krótkich wywiadów z trójką kandydatów biorących udział we wczorajszej debacie w Lwówku Śląskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w najbliższą niedzielę 26 maja 2019 roku. Głosować będziemy mogli w tych samych lokalach, w których głosowaliśmy jesienią podczas wyborów samorządowych.

Wczorajsza debata w całości

 

Poniżej prezentujemy listę kandydatów na europosłów w Okręgu nr 12. Dla przejrzystości wytłuściliśmy nazwiska “jedynek” z poszczególnych list.

Download (PDF, 360KB)

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here