Jeszcze nie tak dawno większość zakupów robiliśmy w lokalnych sklepach, dziś – jednym kliknięciem – zamawiamy towary z drugiego końca kraju. Niestety, nie zawsze to, co przychodzi w paczce, odpowiada zamówieniu. Przekonała się o tym mieszkanka Gryfowa Śląskiego.
Trwający postęp technologiczny, zmiany kulturowe i społeczne, jak również wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19 spowodowały, że internet stał się nieodłączną częścią naszego życia prywatnego i zawodowego. Tam też przeniosły się także nasze zakupy. Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej z 2024 roku, aż 100% polskich internautów dokonało przynajmniej jednego zakupu online, a 87% robi to regularnie . Niestety, wraz z rozwojem e-commerce rośnie również liczba oszustw internetowych.
W 2024 roku zespół CERT Polska odnotował rekordowy wzrost cyberzagrożeń. Liczba zgłoszeń przekroczyła 600 tys., (wzrost o 62% w porównaniu z 2023), a liczba zarejestrowanych incydentów zwiększyła się o 29%. Średnia miesięczna liczba zgłoszeń wyniosła około 50 tysięcy.
Jedną z ofiar takiego oszustwa padła w ostatnich dniach mieszkanka Gryfowa Śląskiego. Kobieta zamówiła poprzez Facebooka zestaw narzędzi do usuwania wgnieceń w karoserii samochodowej. Po dokonaniu płatności otrzymała przesyłkę, która zamiast oczekiwanych narzędzi zawierała …, garnek z wizerunkiem kaczki.
Zaskoczona kobieta próbowała skontaktować się ze sprzedawcą, jednak bezskutecznie, więc zdecydowała się zgłosić sprawę na policję. Gryfowianka została oszukana na 330 złotych.
Jak wskazuje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim, policjanci prowadzą dochodzenie w celu ustalenia sprawcy i odzyskania utraconych środków.
Policja apeluje o ostrożność przy zakupach online, szczególnie na platformach społecznościowych, gdzie łatwiej o anonimowość sprzedawców. Zaleca dokładne sprawdzanie opinii o sprzedawcy, korzystanie z bezpiecznych form płatności oraz unikanie ofert, które wydają się zbyt atrakcyjne, by były prawdziwe.
Warto też pamiętać, iż osoba, która stała się ofiarą oszustwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w najbliższej jednostce Policji lub w prokuraturze. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego popełnienia. Zwiększa to szanse na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.