Zamawiasz przesyłkę do domu, a odbierasz ją z ulicy

10
2331
zdjęcie poglądowe (pexels)

Jak to jest, że zamawiając towar w sklepie internetowym z dostawą kurierem wskazujesz adres domowy, a w rzeczywistości towar od kuriera musisz odebrać z ulicy?

 

Niektórzy kurierzy jakby nadal żyli w dobie koronawirusa, w czasach trzymania dystansu. To wówczas firmy kurierskie tłumacząc to obawami o zdrowie pracowników zaleciły, by ci nie wchodzili na klatki schodowe a klienci towar odbierali na „świeżym powietrzu”. Jednak pandemiczne obostrzenia już dawno się skończyły, niemniej niektórzy kurierzy nadal mówią klientom, by ci szukali ich w pobliżu budynków.

Z taką sytuacją spotkał się w ostatnich dniach mieszkaniec powiatu lwóweckiego, mężczyzna w słusznym wieku, który w sklepie internetowym zamówił niewielki upominek dla żony. Skorzystał z takiej opcji, gdyż po wypadku ma problemy z poruszaniem się, a że mieszka na piętrze dostawa kurierem do mieszkania była dla niego bardzo wygodna. Przynajmniej tak mu się wówczas wydawało.

Zamówienie zostało bardzo szybko zrealizowane. Już po dwóch dniach otrzymał on wiadomość SMS, że dziś zamówienie zostanie do niego dostarczone. Mężczyzna ucieszył się, jednak radość nie trwała długo. Raptem parę godzin później zadzwonił kurier, który przekazał, że ma dla niego paczkę, jednak żeby ją odebrać mężczyzna musi szybko zejść na ulicę, gdzie ma rozglądać się za pomarańczowym busem. To było spore zaskoczenie, bo zamawiając towar mężczyzna oczekiwał, że dostawa zostanie zrealizowana pod wskazany adres, a przecież podał nie tylko nazwę miejscowości i ulicy, ale także numer domu i mieszkania. Niestety, kurier stanowczo wskazał, że nie wejdzie po schodach na trzecie piętro i że mężczyzna musi zejść po odbiór swojego zamówienia.

Paczka nie była ani wielka, ani ciężka. Jednak dla mężczyzny droga, jaką musiałby pokonać stanowiła wyzwanie. Jak nam przyznaje, nie był on w stanie szybko zbiec po schodach. Już nie ten wiek i nie to zdrowie. Na szczęście z pomocą przyszedł sąsiad, który tego dnia miał wolne. Gdyby nie sąsiedzka pomoc mieszkaniec powiatu lwóweckiego zapewnia, że zrezygnowałby z prezentu dla żony tylko, dlatego, że nie jest już młodzieniaszkiem.

Po złożeniu skargi na kuriera klient został przeproszony przez szefa zespołu firmy kurierskiej.

To jednak nie jedyna taka sytuacja, bo jak wiemy, niektórzy kurierzy wykorzystają pandemię by ułatwić sobie życie, by to nie oni musieli biegać za klientami, a to klienci biegali za nimi.

Czytaj: Paczkomaty w powiecie lwóweckim

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się do kilku wiodących na rynku firm kurierskich – DHL Parcel Polska, DPD Polska, UPS w Polsce, GLS – z zapytaniami o to, jakie standardy doręczania przesyłek u nich obowiązują, czy kurierzy doręczają przesyłki pod drzwi mieszkań, nawet, jeżeli te są na którymś piętrze, czy docierają tylko na wskazaną w zamówieniu ulicę? Błyskawiczne odpowiedzi otrzymaliśmy od DHL Parcel Polska, DPD Polska, UPS w Polsce:

DHL Parcel Polska Sp. z o.o.

“Profesjonalny zespół kurierów jest naszą siłą i priorytetem. Jesteśmy świadomi, jak kluczową rolę w procesach logistycznych odgrywa zespół wykwalifikowanych, doświadczonych ludzi. Dokładamy wszelkich starań, by przesyłki dostarczone były bezpiecznie i na czas – pod adres wskazany przez klienta lub punktu sieci DHL POP (punkt obsługi paczek). Wszystkie paczki, mieszczące się w kategoriach przesyłek do 31,5 kg, powinny być dostarczone pod wskazany adres, do drzwi odbiorcy lub do punktu sieci POP (punkt obsługi paczek). Natomiast paczki o większych gabarytach – dostarczane są w miejsce, gdzie kurier ma możliwość dojazdu samochodem. Trend związany z odbiorami w POP staje się coraz bardziej znaczący i jest widoczny szczególnie wśród osób, które cenią sobie elastyczność i możliwość odbierania paczek w wybranych przez siebie porach. Dostawa do punktu jest szczególnie preferowana w grupie wiekowej 35-49 l. – to ludzie pracujący, mobilni, którzy cenią sobie efektywne wykorzystywanie czasu i możliwość połączenia zakupów, czy tankowania samochodu z wygodnym odbiorem przesyłki w pobliskiej lokalizacji”. – Justyna Dąbrowska Ekspert ds. Komunikacji Zewnętrznej i Budowania Marki DHL Parcel Polska Sp. z o.o.

DPD Polska sp. z o.o.

„Zgodnie z naszymi procedurami:, jeżeli waga przesyłki przekracza 31.5kg Zleceniodawca lub działający w jego imieniu Nadawca (niebędący Zleceniodawcą) zobowiązani są pomóc Kurierowi przy jej załadunku oraz zapewnić pomoc Odbiorcy przy jej rozładunku.

Ponadto, w czasie epidemii stosowany jest również zapis procedury umożliwiający doręczenie na zewnątrz i bez podpisu odbiorcy (https://www.dpd.com/pl/pl/o-dpd/bezpieczenstwo-covid19/). Niewykluczone jednak, że w obecnych warunkach znoszenia restrykcji ten zapis bywa nadużywany”. – Biuro Komunikacji DPD Polska sp. z o.o.

UPS w Polsce

„Za pośrednictwem UPS przesyłki mogą zostać dostarczone Klientom na kilka sposobów. Wybierając opcję UPS Access Point paczka zostanie doręczona do wskazanego przez Klienta alternatywnego punktu odbioru UPS, ich lista dostępna jest na stronie www. Opcja „do drzwi” oznacza dostarczenie przesyłki pod wskazany adres, również pod drzwi mieszkań znajdujących się w blokach mieszkalnych. Odbiorcy paczek mogą zostać poinformowani o prognozowanym przedziale czasowym dostarczenia przesyłki za pomocą wiadomości sms lub e-maila. Natomiast dla krajowych przesyłek paletowych dostawa jest realizowana metodą „burta burta”, która obejmuje odbiór/doręczenie towaru z załadunkiem i/lub rozładunkiem na rampę lub grunt, bez rozpakowywania lub wnoszenia. (Dodatkowe czynności załadunkowe i rozładunkowe pozostają w gestii Klientów)”. – Karolina Główczyk w imieniu UPS w Polsce

GLS Poland

Już po publikacji materiału odpowiedź otrzymaliśmy od zespołu prasowego GLS Poland:

“– Naszym celem zawsze jest sprawne, terminowe i niezawodne dostarczenie paczki. Kurierzy zatrudniani przez naszych partnerów transportowych, zgodnie z wytycznymi i standardami GLS Poland, doręczają przesyłki pod wskazany adres, a więc pod drzwi odbiorcy. Wysokość budynku nie ma przy tym żadnego znaczenia.
Wachlarz opcji dostawy w ramach naszych usług daje też możliwość pozostawienia przesyłki we wskazanym przez odbiorcę miejscu, bez podpisu. Oczywiście, nie jest to jednak decyzja kuriera – za każdym razem jest to bezpośredni wybór odbiorcy, co oznacza, że osobiście wyraża on zgodę na taką formę dostawy. Rzecz jasna, wskazane przez odbiorcę miejsce powinno być zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, jak również przed wpływem warunków atmosferycznych. Możliwe jest także pozostawienie przesyłki np. u sąsiada (po uzgodnieniu takiej opcji z odbiorcą).
Opisana tu opcja jest dostępna w usłudze FlexDeliveryService. Poza tym, daje ona też możliwość indywidualnego ustalenia terminu dostawy, przekierowania paczki na nowy adres lub do punktu nadania i odbioru Szybka Paczka, w którym można odebrać przesyłkę w dogodnym dla siebie czasie. Co ważne, z tych opcji można skorzystać nawet wtedy, gdy paczka jest już w drodze.
Zakres możliwych opcji dostawy do wyboru dla odbiorcy jest więc szeroki. Jeśli odnotujemy zgłoszenie, że kurier w jakimś punkcie nie zastosował się do wytycznych związanych z określoną formą dostawy, natychmiast interweniujemy i podejmujemy stosowne kroki, aby podobna sytuacja się nie powtórzyła.
Dodam, że realizacja usług kurierskich w najwyższym standardzie jest dla nas kluczowa. Potwierdzają to zarówno nasze badania (regularnie badany współczynnik NPS, informujący o skłonności klientów do polecania usług GLS) oraz niezależne badania, jak np. Operator Logistyczny Roku. Ten program bierze pod uwagę rzeczywiste doświadczenia klientów. Wyniki pokazują, że bardzo wysoko oceniają oni rzetelność i kompetencje pracowników GLS Poland, a dodatkowo wysoką kulturę pracy kurierów.
Wskazują też jednoznacznie, że zdecydowana większość klientów, zarówno nadawców jak i odbiorców, jest skłonna polecać naszego usługi.”

Jakie jest Wasze doświadczenie z firmami kurierskimi, które warto polecić, którzy kurierzy są najsolidniejsi?

10 KOMENTARZE

  1. Za każdym razem kurier dzwoni żeby zejść przed budynek, aby odebrać paczkę. A czasem to od razu zostawia w sklepie obok nawet jak jestem w domu. Pisze tylko smsa gdzie jest paczka

  2. Wcześniej był SMS, że będzie dostawa, po jakimś czasie dzwonek domofonu. Nacisnęłam, żeby otworzyć, ale nikt nie wchodził po schodach, więc zeszłam na parter, a tam przy drzwiach stała moja paczka (waga 1,37 kg). Dziwne,
    byłam zaskoczona, bo zdarzyło się to w DPD PL po raz pierwszy. Wobec licznych głosów, mam nadzieję, że
    to się nie powtórzy.

  3. W Amazone( w Niemczech)wszytstkie paczki są już opłacone a maksymalna waga paczki to 15kg , paczki zawsze doręczone pod drzwi do klienta lub skrzynki pocztowej, bardziej ogarnięci ludzi mają już własne skrzynki na paczki i coraz więcej ludzi je montuje . Opularne sa także dzwonki do domu firmy
    RING gdzie klient moze sie komunikować z kurierem nawet jesli go nie ma w domu i przekazać gdzie paczke ma zostawic jesli go nie ma obecnie w domu . Ciekawe kiedy w Polsce ruszy firma kurierska Amazone? DPD,DHL I GSL to idzie się zajechać żeby same wielkie gabaryty, czy to opony czy jakieś paczki 20 kg dźwigać i biegać po piętrach

  4. DPD na terenie Gryfowa to porażka, najczęściej paczki o małych gabarytach trafiają do punktu odbioru i przychodzi sms o nieudanej próbie dostarczenia, nieważne że siedzisz w domu i nikt nie raczy nawet zadzwonić domofonem

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here