Zagrożenie stwarzają kierowcy?!

9
1592

Czy na drodze wojewódzkiej 364 musi dojść do tragedii i śmierci ludzi aby zarządca drogi czy lokalne władze zainteresowały niebezpiecznym skrzyżowaniem? – pyta mieszkaniec wsi Czaple.

 

 

Czaple to wieś w gminie Pielgrzymka, która od lat promuje się, jako wioska tematyczna – Wioska Piasku i Kamienia. Dzięki licznym działaniom sołectwo w 2015 roku uzyskało nadawany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego tytuł: Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska. Na terenie wsi powstało kilka tematycznych miejsc. Jest Kamienny Skwerek z autem Flinstonów, Piaskowe Miejsce Grillowe z wiatami, grillem, sceną i huśtawką, czy skwery nektarodajne z miejscem do odpoczynku. Przez sołectwo przebiega droga wojewódzka 364 Legnica – Złotoryja – Pielgrzymka – Lwówek Śląski – Gryfów Śląski. I to właśnie ta droga, a mówiąc dokładniej skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą gminną przysparza mieszkańców o ból głowy, bo jak mówią, wyjazd z drogi gminnej na drogę wojewódzką to jak gra w rosyjską ruletkę.

Skrzyżowanie położone jest na łuku drogi wojewódzkiej i największym problemem jest skręt w lewo wyjeżdżając z drogi gminnej, z uwagi na ograniczoną w tym miejscu widoczność. Drogowcy żeby ułatwić wyjeżdżającym ze wsi mieszkańcom włączenie się do ruchu zamontowali lustro. Tyle tylko, że jak twierdzą sami mieszkańcy, to w zimie jest zamarznięte, w wilgotne, mgliste dni jest zaparowane, a w słoneczne są godziny, gdy odbija się w nim słońce i nic nie widać.

W ocenie mieszkańców władze i zarządca drogi powinni bardziej zaangażować się, by zadbać o bezpieczeństwo w tym miejscu, zanim dojdzie do tragicznego wypadku. Wskazują także, iż taką dobrą praktyką w podobnych sytuacjach są wysepki spowalniające, czy sygnalizacja świetlna. Jak zapewniają nas wnioski w tej sprawie niejednokrotnie były składane, a skrzyżowanie oznaczano na Krajowej Mapie Zagrożeń jako miejsce niebezpieczne.

Redakcja Lwówecki.info zwróciła się do Tomasza SYBISA wójta Gminy Pielgrzymka, Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz złotoryjskiej policji z pytaniami, czy faktycznie takowe wnioski wpływały, co zrobiono i czy będą podejmowane kolejne działania. Odpowiedzi są dla nas sporym zaskoczeniem.

„Na przestrzeni ostatnich kilku lat wszystkie wnioski, które wpływały do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi były przekazywane do zarządców dróg tj. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK) oraz Gminy Pielgrzymka. Mowa tutaj zarówno o wnioskach mieszkańców powiatu kierowanych bezpośrednio do Komendanta Powiatowego Policji w Złotoryi, jak i za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” – wskazuje aspirant Dominika Kwakszys z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Wójt Pielgrzymki na pytanie, czy otrzymywał wnioski dotyczące konieczności poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu tych dróg, szczególnie w kontekście zaparowanego, zamarzniętego lustra drogowego, co sprawia, że wyjeżdżający z drogi gminnej na drogę wojewódzką mają mocno ograniczoną widoczność przytacza art. 25. ust. 1 Ustawy o drogach publicznych, który mówi, iż budowa, przebudowa, remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowania lub węzła dróg różnej kategorii wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami drogi, znakami i sygnałami drogowymi oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania lub węzła, należy do zarządcy drogi właściwego dla drogi wyższej kategorii i zapewnia, że wnioski w sprawie lustra są przekazywane do zarządcy drogi:

„Posadowione w obrębie skrzyżowania lustro, zgodnie z cytowanym powyżej art. jest urządzeniem zarządcy drogi wyższej kategorii czyli Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Zgłoszenia dotyczące np. uszkodzenia lustra czy też wnioski o wymianę na nowe, przekazywane są zarządcy drogi wojewódzkiej.” – pisze wójt Tomasz Sybis.

O to, „czy DSDiK otrzymywało wnioski o konieczności poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu, a jeżeli tak to kto o to wnioskował i kiedy?” – zapytaliśmy Leszka Locha Dyrektora Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

„Służba Utrzymaniowa Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei (SU DSDiK) we Wrocławiu nie otrzymywała takich wniosków.” – zapewnia nas DSDiK.

Złotoryjska policja ma bardzo dobrą pamięć, a jej oficer prasowa przyznaje, iż funkcjonariusze KPP w Złotoryi interweniowali w sprawie poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Czaplach.

„Z inicjatywy funkcjonariuszy naszej komendy zostało zorganizowane także spotkanie z udziałem przedstawicieli DSDiK oraz Gminy Pielgrzymka. Spotkanie odbyło się w okolicach ww. skrzyżowania, a jego celem było ustalenie możliwych działań zmierzających do poprawy ruchu na tym skrzyżowaniu. Jednym z ustalonych wniosków była propozycja przebudowy drogi gminnej oraz zwężenie pasów drogi wojewódzkiej (zamontowanie spoczników) wymuszających na kierujących poruszanie się na tym odcinku ze zdecydowanie mniejszą prędkością. Jeden z mieszkańców deklarował także partycypowanie w kosztach przebudowy drogi. Powyższe wnioski do tej pory nie zostały zrealizowane z przyczyn niezależnych od Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.” – dodaje policjantka, która przekazuje, iż powyższe wnioski do tej pory nie zostały zrealizowane z przyczyn niezależnych od Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

DSDiK nadal utrzymuje, iż nikt nie wnioskował do nich o zmianę organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu podkreślając przy tym, iż ta jest prawidłowa. Na nasze pytanie: „Czy i jakie działania podjęła DSDiK w celu poprawy bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu?” drogowcy z Wrocławia odpowiadają:

„DSDiK nie otrzymała wniosków dotyczących zmiany aktualnej organizacji ruchu, która obecnie jest prawidłowa i zatwierdzona, w związku z czym nie podjęto w tej sprawie działań.”

Drogowcy twierdzą, iż nie otrzymywali wniosków, ale jednocześnie przyznają, że przedstawiciel SU DSDiK uczestniczył w spotkaniu z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

„Ze względu na ukształtowanie terenu oraz charakter zabudowy jedynym skutecznym sposobem podniesienia bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu byłaby przebudowa oraz nowe włączenie drogi gminnej do drogi wojewódzkiej.” – wskazuje DSDiK, jako wnioski poczynione po spotkaniu z funkcjonariuszami złotoryjskiej policji.

Funkcjonariusze złotoryjskiej policji zapewniają nas, iż ze strony zarządców podjęte zostały inne działania mające na celu poprawę widoczności i bezpieczeństwa m.in. przycięcie drzew i krzewów.

Wójt Pielgrzymki potwierdza, iż po jego zaangażowaniu poziom bezpieczeństwa już znacznie się poprawił.

„Bezpieczeństwo w obrębie przedmiotowego skrzyżowania zostało znacznie poprawione. Na odcinku drogi wojewódzkiej ograniczono prędkość do 40 km/h, poprawiono widoczność od kierunku z Pielgrzymki poprzez przycięcie gałęzi dębu, oczyszczenie łuku z zakrzaczeń, niwelację terenu oraz wymiany ogrodzenia sztachetowego na panelowe (prywatna posesja).” – pisze wójt Tomasz Sybis.

Drogowcy z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu mają dla mieszkańców Czapli oraz kierowców przejeżdżających przez sołectwo i zmuszonych do włączenia się do ruchu na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką ważną wskazówkę.

„W ocenie DSDiK potencjalne zagrożenie stwarzają kierujący, którzy nie przestrzegają oznakowania, w szczególności obowiązujących ograniczeń prędkości.” – wskazuje w odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info Leszek Loch Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, który dodaje, iż na dzień dzisiejszy nie są planowane tam żadne działania.

Taka wskazówka ze strony drogowców z pewnością uspokoi mieszkańców. A już 7 kwietnia podczas wyborów samorządowych każdy kierowca i mieszkaniec Czapli będzie mógł osobiście wyrazić wdzięczność za wkład w poprawę bezpieczeństwa tak obecnemu panu wójtowi, jak i radnym sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

9 KOMENTARZE

  1. To co wyprawia DSDiK to śmiech na sali!
    Do cholery jasnej! Ile razy trzeba do was pisać pisma, żeby przyciąć krzewy, pomalować pasy czy postawić słupki, bo wiecznie są wyłamywane, krzywo postawione bo nie potraficie postawić słupków na nakładkach antyporostowych itp? Totalnie nie dbacie o stan infrastruktury i bieżącego utrzymania. Dziury i ich śmieszne łatanie są najlepszym tego dowodem! Od lat nie można doprosić się by od zjazdu z autostrady A4 do Złotoryi pomalować pasy boczne/krawedziowe. Farba wystarczyła tylko na pomalowanie pasów bocznych przy skrzyżowaniach! To jest jakiś żart!!!

  2. DSDiK opisała w swoim piśmie, że nie ma problemu bo: -jest ograniczenie – jest lustro >>>>> co za obłuda !!!! LUSTRO zaparowane >> ZERO widoczności….. OGRANICZENIE jak wiemy wszyscy to fikcja >>> ZEROWE szanse na bezpieczny wyjazd…. Jak widać z za biurka łatwo się rozporządza ludzkim życiem ……… Zobaczcie na rozwiązania w Łaziskach jest spowolnienie ruchu i światła na prostej dodrze tam myślące osoby dbają o bezpieczeństwo

  3. Podziękowania do Lwóweckie Info za ten artykuł… DSDiK cos mi się wydaje ze nie odpowie … a już to zrobiła w lakonicznym piśmie bagatelizując temat

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here