Za nami XI Dolnośląski Festiwal Dary Lasu

1
666

Kilka minut po godzinie 9. od powiatowych zawodów sportowo- pożarniczych drużyn OSP na stadionie miejskim w Lwówku Śląskim rozpoczął się XI Dolnośląski Festiwal Dary Lasu.

Znamy zwycięzcę powiatowych zawodów sportowo- pożarniczych

Wprawdzie w kalendarzu nie ma święta leśników, to nieoficjalny Dzień Leśnika w naszym powiecie obchodzony był właśnie 28 września 2019 roku. Z tej okazji organizatorzy: Nadleśnictwo Lwówek Śląski i Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim przygotowali dla tych, którzy żyją z lasu oraz tych którzy w nim się relaksują i korzystają z jego darów imprezę pełną atrakcji.

Przybyłych gości witali Alina Sudoł-Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski i Daniel Koko Starosta Lwówecki. Wśród gości, którzy zaszczycili sobotnią imprezę swoją obecnością nie zabrakło parlamentarzystów i samorządowców.

W sobotę na lwóweckim stadionie królowały stoiska nadleśnictw, kół łowieckich i pszczelarzy, w których prezentowane były dary lasu – leśne owoce, dziesiątki gatunków grzybów, czy zwierzęta leśne.

Przyjechali do nas dzisiaj leśnicy z czterech państw: z Ukrainy, z Węgier, z Niemiec i ze Słowacji – wyjaśnia Alina Sudoł-Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski. Oprócz gości z zagranicy do Lwówka Śląskiego przyjechały także liczne reprezentacje naszych nadleśnictw, w tym Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Nadleśnictwo Świeradów- Zdrój, Lasy Doliny Baryczy, Nadleśnictwo Milicz, czy Nadleśnictwo Żmigród. Wszyscy leśnicy z ochotą dzielili się wiedzą z odwiedzającymi Dary Lasu. Opowiadali o swojej pracy, opowiadali o lesie i rozdawali nagrody w licznych konkursach.

O lesie opowiadali  także uczniowie gryfowskiej szkoły średniej, w której prowadzony jest kierunek leśnika.

Z niebywałą przyjemnością słuchało się Pana Andrzeja Smolaka wielkiego pasjonata a zawodowo strażnika leśnego z Nadleśnictwa Płytnica, który w Lwówku Śląskim prezentował historię leśnictwa, dawne mundury, zdjęcia, ale także narzędzia, którymi niegdyś posługiwali się leśnicy.

Na stoisku Nadleśnictwa Milicz mogliśmy uzyskać sporo ciekawych informacji o grzybach. Pracownicy milickich lasów z uwagi na sezon grzybowy postawili na edukacje właśnie w tym kierunku.

Jak co roku dużą prezentację grzybów przygotowało Nadleśnictwo Lwówek Śląski. Tu mogliśmy poznać grzyby jadalne oraz te, których lepiej nie zbierać. O wszystkich opowiadał wielki pasjonat i znawca Pan Jacek Soboń z Leśnictwa Wleń.

W tym roku na Darach Lasu mieliśmy okazję odwiedzić stoisko PGW Wody Polskie, w którym pracownicy zlewni w Lwówku Śląskim pod czujnym okiem Pani Dyrektor Edyty Wilczackiej przygotowali bogaty program edukacyjny oparty na konkursach wiedzy z ciekawymi nagrodami.

Konkursy, gry i zabawy przygotowane dla najmłodszych cieszyły się wielką popularnością. Specjalnie na Dary Lasu przyjechali uczniowie ze szkół podstawowych z Gryfowa Śląskiego, z Rząsin, Mirska, Wlenia i Pławnej. To głównie oni byli adresatami bloku dziecięco- młodzieżowego w ramach, którego odbyło się również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Pszczoły w lesie”.

Cieszymy się z zaangażowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych, że wpajają tę wiedzę już od najmłodszych lat dla dzieci i aktywnie uczestniczą w tym wydarzeniu. – przyznaje z dumą Starosta Daniel Koko.

Każdy zna las i każdy wie o nim wszystko. Tak przynajmniej wydaje się większości przeciętnych zjadaczy chleba. Dolnośląski Festiwal Dary Lasu był okazją do zweryfikowania swojej wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń.

Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku podczas Festiwalu leśnicy prezentowali specjalistyczny sprzęt do wycinki drzew i obróbki drewna.

Dolnośląski Festiwal Dary Lasu to nie tylko edukacja leśna. Marsz Nordic walking, bieg uliczny i rajd rowerowy stanowiący zakończenie sezonu rowerowego to działania popularyzujące aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.

Starostwo stawia na aktywność fizyczną – potwierdza Daniel Koko Starosta Lwówecki i tłumaczy: – Teraz z racji tego, że ja jestem wielkim sympatykiem i miłośnikiem sportu to ta część sportowa była w realizacji Starostwa Powiatowego. Udało się zrealizować i marsz Nordic walking i II bieg uliczny im. Kamila Ugrynowicza i rajd rowerowy – mała pętla dla rodzin z dziećmi i duża pętlą dla zaawansowanych już rowerzystów.

Starosta nie kryje radości z rosnącej świadomości mieszkańców oraz z coraz większej popularności aktywnego stylu życia. – Jestem bardzo szczęśliwy, że tak do tego sportu podchodzą nasi mieszkańcy i frekwencji jaka miała miejsce i podczas biegu i podczas rajdu rowerowego.

Już po raz drugi podczas Festiwalu odbył się bieg uliczny imienia Kamila Ugrynowicza.

Kamil Ugrynowicz urodził się 10 listopada 1983 roku. Z Lwówkiem Śląskim związany był od urodzenia – ukończył tu szkołę podstawową i liceum. Sport od zawsze był jego pasją. Po ukończeniu AWF w Gorzowie Wlkp. rozpoczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu. Kamil prowadził kółko szachowe,był trenerem tenisa stołowego Pogoń Wleń, współpracował z Ludowymi Zespołami Sportowymi oraz zajmował się działalnością uczniowskiego klubu sportowego Bobrzanie. Był współorganizatorem Memoriału Ulicznego im. Michała Fludra we Wleniu. Oprócz sportu jego pasją była muzyka – zespół Pancurnik, którego był współzałożycielem (i perkusistą) brał udział w koncertach charytatywnych.
Kamil Ugrywnowicz miał wielkie plany na przyszłość, emanował ciepłym, szczerym uśmiechem. Chwytał życie i czerpał z niego jak najwięcej. Zawsze pomocny i życzliwy w stosunku do drugiego człowieka. Mówił o sobie “jestem szczęśliwy” i biegł szybko przez życie.
Niestety, Kamila dziś nie ma już z nami. Odszedł w bardzo młodym wieku pozostawiając w sercach wielu ludzi pustkę. Dla uczczenia pamięci o fantastycznym człowieku zrodził się pomysł organizacji biegu ulicznego jego imienia.

W biegu udział wzięło ponad stu uczestników. Po jego zakończeniu na scenie nagrody dla zwycięzców wręczali Starosta Lwówecki Pan Daniel Koko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski Pani Alina Sudoł-Kornalewicz, bryg. Mariusz Mróz Komendant PSP w Lwówku Śląskim oraz rodzice śp. Kamila: Elżbieta i Stanisław Ugrynowiczowie.

Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło także występów zespołów folklorystycznych. Na muzycznej scenie zagrały „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki.

Zespół powstał w 2007 roku. Założycielem i kierownikiem zespołu jest były sołtys Proszówki Jan August. Celem założyciela jest zintegrowanie mieszkańców sołectwa i nie tylko, nieczynnych już zawodowo, a mających dużo czasu, który można pozytywnie zagospodarować. Zespół składa się wyłącznie z amatorów, wcześniej nie mających styczności z muzykowaniem.
Zespół Ludowy „Sołtysowe Gryfinki” aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach o zasięgu regionalnym. Piosenek w jego wykonaniu można też posłuchać m.in. na falach Radia Wrocław, gdzie zespół rywalizował z innymi grupami folklorystycznymi w Liście Przebojów Ludowych i zajął II miejsce w 2012 roku.

Po południu odbył się rajd rowerowy – duża i mała pętla. W ten sposób Powiat Lwówecki zamknął tegoroczny sezon rowerowy i jak zapowiadają jego władze rozpoczął już przygotowania do następnego.

Nowością była parada psów połączona z doradztwem dla miłośników i posiadaczy czworonogów. „Psicholog” opowiadał o zwyczajach i charakterach przedstawianych psów.

Kabarety wszystkim kojarzą się z dobrą zabawą i dużą dawką humoru. Podczas sobotniej imprezy w Lwówku Śląskim goście mieli okazję podziwiać pozazawodowe talenty lwóweckich leśników, którzy już od pewnego czasu z humorem opowiadają o lesie i życiu w nim a w szczególności o pszczołach. Tak też było na scenie Darów Lasu.

Jesteśmy pracownikami Nadleśnictwa w Lwówku Śląskim i hobbystycznie założyliśmy kabaret BZYK. – wyjaśnia Anna Jankowska grająca rolę pszczółki, która występuje w kabarecie wraz z Jerzym Zawadą i Mariuszem Kozłowskim. – Celem naszym jest przywrócenie świadomości o ważnej roli pszczół w środowisku leśnym, w środowisku przyrodniczym. Chodzi o to, żeby nie było wszystko na poważnie, bo takie poważne treści nie zawsze trafiają do odbiorcy, więc zrobiliśmy występ na wesoło. Ale musimy pamiętać cały czas o ważnej roli pszczół w środowisku, bo gdyby nie było pszczół, to by nie było życia i nie byłoby nas. – tłumaczy Anna Jankowska.

Oprócz leśników na scenie Darów Lasu pojawił się także kabaret ŁAWECZKA z aktorami serialu “Ranczo”. Sylwester Maciejewski – czyli Solejuk, Beata Olga Kowalska – czyli Doktorowa, Jacek Łapot – aktor i twórca kabaretu Długi oraz Dariusz Szweda – pianista, kompozytor, aranżer i najlepszy muzyk w zespole.
Lekkostrawny koktajl “starego kabaretu Długi” z aktorami popularnego serialu „Ranczo”. Do regularnego spożycia nie tylko dla miłośników „Mamrota” czy innych „mózgoj….” ale i do degustacji dla miłośników kabaretu literackiego i aktorskiego. – tak o idei kabaretu mówią jego autorzy, którzy w Lwówku Śląskim dali fantastyczny występ.

Jak zwykle sporym zainteresowaniem publiczności cieszyło się wielkie gotowanie – w tym roku wyjątkowe, bo Polsko- Czeskie – i oczywiście degustacja. O przepisie na bigos z humorem opowiadał Pan Jerzy Fidorów – Radny Rady Powiatu Lwóweckiego, który w sobotę stanął przy wielkim garze. – Są dwa rodzaje bigosów: jeden „na winie”, a drugi „myśliwski” – mówił i tłumaczył, iż w jednym będzie to, co się nawinie, a drugi to taki, w którym w garnku jest kapusta a mięso w lesie.
A już tak na poważnie to odwiedzający Dolnośląski Festiwal Dary Lasu mogli posmakować bigosu, w którym oprócz kapusty nie zabrakło wyśmienitej dziczyzny i najlepszych, świeżo zebranych grzybów.

Wisienką na torcie muzycznej sceny XI Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu był występ zespołu muzycznego ,,Ojciec i Synowie’’. Z rodzinnym trio mieliśmy okazję poznać się w Gryfowie Śląskim podczas tegorocznych Kwisonaliów. Tata – Jarek oraz dwaj synowie na akordeonach potrafią zagrać chyba wszystko. W Lwówku Śląskim zaprezentowali tak utwory ludowe, jak i własne aranżacje hitów disco- polo.

Tegoroczne lato dobiegło końca. Jesień powitaliśmy Darami Lasu, podczas których leśnicy zachęcali do odwiedzania lasu a Starosta do aktywności fizycznej. – Zapraszamy na grzyby, zapraszamy do lasu, żeby odpocząć od tych trosk życia codziennego – zachęcała Alina Sudoł-Kornalewicz Nadleśniczy Nadleśnictwa Lwówek Śląski.

Wprawdzie w sobotę pogoda była nieco kapryśna, ale przed nami jeszcze wiele pięknych słonecznych dni, podczas których z pewnością warto wybrać się do lasu i aktywnie spędzić dzień.

 

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here