Wybierz zawód z przyszłością. Wybierz architekturę krajobrazu

2
1607

Masz duszę artysty i kochasz przyrodę? Chcesz żeby otaczający nas krajobraz spełniał Twoje oczekiwania? Widzisz konieczność zmian i masz znakomite pomysły? Wybierz zawód z przyszłością i naukę w ZSE-T w Rakowicach Wielkich na kierunku technik architektury krajobrazu.

 

Technik architektury krajobrazu: artysta – przyrodnik – architekt

Architektura krajobrazu jest dynamicznie rozwijającym się obszarem związanym z kształtowaniem przestrzeni życiowej człowieka. Technik architektury krajobrazu urządza, utrzymuje, konserwuje obiekty małej architektury i elementy wyposażenia oraz wykonuje prace przy projektowaniu obiektów architektury krajobrazu takich jak: tarasy, ogrody, place zabaw, place miejskie, skwery, parki, …. Technik architektury krajobrazu organizuje i nadzoruje prace związane z urządzaniem i utrzymaniem obiektów architektury krajobrazu.

Zawód ten jest obecnie wśród bardzo poszukiwanych tak na krajowym jak i europejskich rynkach pracy. Tę można znaleźć w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się budową i utrzymaniem terenów zielonych, w biurach projektowych na stanowisku projektanta, w instytucjach publicznych oraz samorządach w wydziałach inwestycyjnych, ochronie środowiska, ochronie roślin. Absolwenci techników często decydują się jednak na kontynuację nauki na studniach bądź już od razu po zdaniu matury zakładają własne firmy.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zawsze dążyła do tego, by uczniowie wiedzę zdobywali od najlepszych nauczycieli. Tak też jest w tym przypadku. – Dla mnie jako architekta krajobrazu jest to ciekawy, kreatywny kierunek – mówi nam Pan Wojciech Sudoł, który od lat prowadzi znakomicie prosperującą firmę a jednocześnie jest nauczycielem architektury krajobrazu w ZSE-T w Rakowicach Wielkich.

Wiadomo, że jako nauczyciel muszę zrealizować program i to robię, ale staram się jak najwięcej zajęć prowadzić w terenie, praktycznych zajęć. Siedząc ciągle w szkole byśmy nie zdobyli tej wiedzy, więc kładziemy nacisk na wyjścia na zewnątrz, w teren. – podkreśla Pan Wojciech Sudoł i tłumaczy, że jego uczniowie w ramach praktyk jeżdżą z nim w teren, gdzie podpatrują i udzielają się w projektach.

Ostatnio uczniowie pomagali przy realizacji dużego projektu zagospodarowania śródmieścia w Zgorzelcu. – Zajmowaliśmy się tam zielenią. Zastosowane były najnowsze technologie. Uczniowie mieli styczność z tym wszystkim, pomagali wykonać zadanie. Na grupie dyskusyjnej potrafili przekazywać swoje uwagi i pomysły. – tłumaczy nauczyciel, który dodaje, iż teraz uczniowie udzielają się przy realizacji projektu w Świerzawie. – Tam jesteśmy od tego, żeby pomóc ludziom w ukwieceniu miasta, czyli polepszeniu warunków estetycznych miasta, szczególnie rynku. Z uczniami już jesteśmy na zakończonym etapie pomysłu, zrobienia podstawowego planu i teraz będziemy wykonywać wizualizacje komputerowe. – dodaje Pan Sudoł, który przyznaje, że uczniowie mają bardzo dużo ciekawych pomysłów, świeżego spojrzenia i są niezwykle zaangażowani podczas takich lekcji. Ponadto dzięki zajęciom w terenie nabierają umiejętności praktycznych niezbędnych w dalszym życiu zawodowym.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich dokłada wszelkich starań, żeby stworzyć uczniom dogodne warunki do zdobywania wiedzy teoretycznej, ale i tej praktycznej. Szkoła to nie tylko nauka – to również rozwijanie pasji i organizacja zajęć dodatkowych, uczestnictwo w targach, uczestnictwo w wystawach i festiwalach, możliwość zajęć edukacyjnych na konferencjach branżowych organizowanych przez uczelnie wyższe oraz firmy zewnętrzne, malarstwo w architekturze krajobrazu: nauka rysunku różnymi technikami malarskimi, kreatywne zajęcia z technik rzeźbiarstwa, metod dekorowania z użyciem różnych materiałów ozdobnych, odbycie kursów organizowanych przez specjalistyczne firmy: systemy automatycznego nawadniania, technik ochrony drzew w krajobrazie miejskim, ochrony drzew i krzewów, odbycie praktyk zawodowych oraz staży, uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach branżowych oraz uczestnictwa w inwestycjach z zakresu: budowy i pielęgnacji terenów zieleni, prowadzenie zajęć w otoczeniu przyrody tj.: rozpoznawanie drzew i krzewów, rysunek, konserwacja i budowa obiektów małej architektury, uczestnictwo w projektowaniu i wykonaniu terenów zieleni dla miast, warsztaty i szkolenie z zakresu arborystyki – techniki alpinistyczne z zakresu pielęgnacji drzew. – tłumaczy dyrekcja szkoły.

Pan Wojciech Sudoł mówi, iż w chwili obecnej trwają starania o zorganizowanie dla uczniów praktyk zagranicznych. – Będziemy się starali, żeby praktyki zagraniczne odbyły się we Francji – mówi nauczyciel ZSE-T.

W zawodzie architekt krajobrazu uczeń uzyskuje następujące kwalifikacje zawodowe: projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu oraz organizacja prac związanych z budową a także konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu. Ponadto uczniowie nabywają kwalifikacje rolnicze, unijne. – W wykazie tych kwalifikacji rolniczych również jest architekt krajobrazu. To pomaga później w staraniach o dotacje rolnicze itp. – tłumaczy Pan Marek Łukasik Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który dodaje, iż wszyscy uczniowie tego kierunku w szkole zdobywają m.in. uprawnienia na ciągniki rolnicze.

W celu rozbudowy kierunku i dania uczniom większych możliwości zdobywania wiedzy praktycznej, szczególnie zapoznawania się z nowinkami technicznymi, za którymi żadne podręczniki nie nadążają Szkoła podejmuje współprace z firmami. – Staramy się przeprowadzić w jednym semestrze szkolnym przynajmniej dwa szkolenia. Teraz Firma DRAGO przeprowadzi nam szkolenie z systemów nawadniających, ich budowy, zakładania i konserwacji. Firma GCL przeprowadzi szkolenie z zakresu zabezpieczenia drzew na terenach zurbanizowanych i zakładania zielonych dachów. – wyjaśnia Pan Wojciech Sudoł, który zaznacza, iż młodzież już w szkole musi poznawać rynek, poznawać nowości i nawiązywać kontakty.

Pan Wojciech Sudoł stanowczo podkreśla, iż technik architektury krajobrazu jest przyszłościowym kierunkiem. – To jest naprawdę kreatywny kierunek. W nim można się co chwilę rozwijać. Z roku na rok można pokonywać kolejne szczeble i można wchodzić coraz wyżej. To tylko kwestia samego siebie. – tłumaczy nauczyciel, który na przykładzie własnej firmy przyznaje, iż ciężko przerobić wszystkie zlecenia, bo z każdym rokiem jest ich coraz więcej i są coraz większe, coraz ambitniejsze. Wśród inwestorów wymienia urzędy, ale zlecenia wykonuje również dla dużych firm. Jako przykład takiej ciekawej inwestycji realizowanej w ostatnim czasie podaje wartą kilkanaście milionów złotych inwestycję w Zgorzelcu. – To były innowacje, to były zielone dachy, specjalne donice, to były rzeczy nietypowe. Efekt zieleni będzie widoczny w sezonie.

Myśląc o przyszłości swojej, czy swoich najbliższych warto rozważyć wybór kierunku architekta krajobrazu, bo z pewnością jest to kierunek pozwalający zdobyć liczne umiejętności i daje szerokie możliwości dobrze płatnej pracy.

Dowiedz się więcej na stronie ZSE-T w Rakowicach Wielkich

2 KOMENTARZE

  1. Ogrodnictwo to : uprawa warzyw ( moda na ekologiczne), sadownictwo, kwiaciarstwo, rośliny ozdobne….
    Arichekt krajobrazu – wkomponowanie roslin ozdobnych do otoczenia ( krajobrazu). Projektowanie parków, ogrodów ( ogród francuski, włoski, hiszpański….. w Dobrzycy zwiedza się pół dnia wszystkie style i pomysły)

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj