Wracamy do sprawy słodowni

13
283

Wracamy do sprawy przyszłości słodowni i skargi władz Lwówka Śląskiego na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skarga Gminy i Miasta Lwówek Śląski na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29.01.2019 r., wydana w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku słodowni przy ul. Romualda Traugutta w miejscowości Lwówek Śląski, została – wraz z aktami sprawy – przekazana 2.04.2019 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. – wyjaśnia Anna Bocian rzecznik prasowy MKiDN i dodaje: – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotychczas nie otrzymał zawiadomienia o terminie rozprawy, ani wyroku Sądu.

O termin pierwszej rozprawy zapytaliśmy, więc w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, gdzie wyjaśniono nam, iż nie został on jeszcze wyznaczony. Ponadto jak się dowiedzieliśmy średnio od złożenia akt do pierwszej rozprawy mija pół roku.

Wynikać z tego może, że pierwsza rozprawa powinna się odbyć jesienią.

Za to w Lwówku Śląskim nad przyszłością słodowni będą debatować już w tym tygodniu. Władze miasta chcą, aby rada podjęła uchwałę „protestacyjną”. W świetle prawa taka uchwała nie ma żadnego znaczenie a jest jedynie głosem rady w tej sprawie.

Na tym etapie, kiedy decyzję w sprawie budynku wydał Konserwator a Minister utrzymał ją w mocy to jedynie sąd może ją uchylić.

Po naszej ubiegłotygodniowej publikacji na stronach lwóweckiego urzędu pojawił się wpis:

Dziesięć lat temu miasto otrzymało od syndyka upadłego browaru zrujnowany gmach starej słodowni. Liczono, że po przeprowadzeniu rozbiórki w tym miejscu powstanie duży budynek mieszkalny. Niestety w trakcie przygotowań, obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co zatrzymało prowadzone działania, a nawet doprowadziło do sporu Urzędu Gminy i Miasta Lwówek Śląski z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Patrząc pobieżnie z ulicy Tragutta na XIX-wieczną fasadę nieczynnej od dekad słodowni, może się wydawać, iż był to niegdyś ładny gmach. Uważne oko szybko zauważy, że ceglane ściany z trzech stron szpecą ten malowniczy zaułek Lwówka Śląskiego. Brzydota ruiny słodowni to niewiele w kontekście zagrożeń, jakie niosą każdego dnia zapadające się stropy, odpadające tynki i skruszałe mury. Zadajmy sobie pytanie: Czy Gminę i Miasto Lwówek Śląski powinna zainwestować wiele milionów dla odbudowania gmachu, który nie zmniejszy bezrobocia, nie zaoferuje mieszkań, a jedynie będzie stał pusty? Czy nie lepiej te same pieniądze zainwestować w tak bardzo potrzebny żłobek z przedszkolem i nowoczesnym zapleczem, a którego projekt jest już gotowy?! Pojawiają się głosy, że z ruin dawnej słodowni rodziny Hohberg, można zrobić muzeum. Tylko po co, skoro Placówka Historyczno-Muzealna mieści się w ratuszu, a naprzeciw szpecącej ruiny jest Muzeum Browarnictwa!

Zapraszamy zainteresowanych 31 lipca o godz. 10.00 na XI Sesję Rady Miejskiej, której przedmiotem będzie zagrożenie realizacji budżetu Gminy i Miasta Lwówek Ślaski w roku 2019 i w latach kolejnych w związku z wpisaniem budynku dawnej słodowni przy ul. Traugutta w Lwówku Śl. do rejestru zabytków.

 

Oczywiście dyskusja nad przyszłością nieruchomości jest zawsze jak najbardziej wskazana i można by tu dodać: Dlaczego tak późno? Dlaczego czekano, aż tak długo?

 

Szeroko o sprawie słodowni w Lwówku Śl. pisaliśmy w ubiegłym tygodniu
w materiale pt.: “Wraca sprawa słodowni. Co dalej z budynkiem?

13 KOMENTARZE

 1. Pani burmistrz okropny błąd pani zrobiła oddając to do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.Pani jest w pracy to pewnie pani jeszcze nie wie ale przed chwilą w telewizji podano,że od dziś 30 lipca 2019 roku koniec z bezwzględnym wykonywaniem wyroków Sadu Administracyjnego przez władzę wykonawczą i ustawodawczą.Koniec i jeszcze raz koniec-sądy wszelakiego rodzaju idą pod młotek albo do Syndyka Upadłościowego.Teraz od wydawania wyroków jest już tylko jedna osoba w państwie Polskim a kto to taki to nie będę wskazywał palcem,jeszcze tak nisko nie upadłem.Do tego wszystkiego jednak przyczyniło się kilka lat temu bardzo wielu moich rodaków w tym i z Lwówka Śląskiego.Pani burmistrz,pani też ma na sumieniu to trochę w swoim działaniu.To pani zaprasza od niedawna rozmaitych ludzi do wygłaszania skeczów na rynku naszego miasta o “brzydkim sądownictwie w Polsce”,Mało tego to pani potem na zakończenie takich skeczów z uśmiechem pierwsza wyciąga rękę do takich “artystów” uwiarygadniając ich w tym co mówią a od dziś to co czynią!Chyba to jest już i dla pani tak jasne jak to,że po nocy jest zawsze dzień-dlaczego tego rodzaju “artyści” jeżdżą po terenie i wygłaszając takie skecze o Sądownictwie Polskim po prostu czyszczą sobie podłoże,glebę pod przyszłe zasiewy.Nie wstyd pani,pani burmistrz z tego powodu widząc ostateczny od dziś zamach na Polskie Sądy?Aż się prosi pani burmistrz wydeklamować głośno fraszkę wieszcza “Czemu płaczesz staremu mówi czyżyk młody” …………………!

  • Znów jakiaś nierozgarnięta pajacówa poucza Panią Burmistz. Po zamieszczonym tekście można wywnioskować, że iloraz int. owej Pani jest równy numerowi trampek.

   • Drogi “kurancie” z tym ilorazem IQ to rozmaicie bywa.Pamiętasz jak jeszcze żył ś.p. prezydent Kaczyński to aby podbić swoje 17% słupki zwabił jakimś sposobem z PO Nelly Rokitę na stanowisko w kancelarii od spraw kobiet (utworzył z chwilą zwabienia).Utworzył się wtedy kawał przekazywany drogą pantoflową,że z chwilą przejścia Nelly z PO do PiS,jednocześnie bardzo mocno skoczyło do góry średnie partyjne IQ w obydwu partiach.Dlaczego?Ponieważ Nelly w PO strasznie to średnie partyjne IQ zaniżała a gdy przeszła do PiS to bardzo mocno te partyjne IQ w PiS podwyższyła.Morał jak w bajce ale oczywiście przyjmij to z przymrużeniem oka.

 2. Przez działania jednej zawistnej osoby teraz musi być cała procedura, która ma na celu odwołanie tej bzdurnej decyzji. Za grosz godności i rozumu. Z naszych podatków teraz wszystkie te procesy odwoławcze muszą być pokryte. Przez jednego *****!!!! Symbolicznego kopa w zadek powinien dostać pan “pseudo miłośnik zabytków”

 3. A gdzie dotąd byli każdego roku, jak projektowano budżet ? ZABYTKI KOZŁEM OFIARNYM BARBARZYŃCÓW I CHAMÓW. Stara prawda zawsze na czasie ! XXI w. 2019 r. 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, 30 lat od upadku komuny !
  Na jednym zdjęciu widać typowe niemieckie drzwi pancerne do Schronu z czasów II wojny światowej (czytaj: zabytkowe) produkowane w Legnicy. Rodacy =tuziemcy ! Nie niszczcie tego, bo będą jeszcze mieszkańcom Lwówka i nie tylko potrzebne. Nadeszły znów czasy barbarzyńców, showmenów-urzędników-polityków, prezesów wszelkiej maści i rasy, Wszeteczeństwo kulturowe, sodomja i gomoria – po prostu zapaść cywilizacyjna ! Schron sprzedam dla kulturalnych, dowóz w zakresie własnym !

  • Jakim kosztem?
   Konstrukcja nośna budynku jest pęknięta i to dość mocno.
   Wkrótce cały tren wokoło budynku będzie zamknięty, wraz z ulicą koło browaru, bo budynek grozi zawaleniem.
   Prywatnemu inwestorowi się nie będzie opłacać odbudowa, bo dojdą koszty za zajęcie terenu wokoło budynku na wypadek zawalenia. Dość duża powierzchnia, 1 złoty za metr kwadratowy dziennie.
   Bez nadzoru konserwatora może jeszcze dałoby radę coś zrobić, ale pod nadzorem nikt nie zaryzykuje. Samo się zawali za 2 lata.

 4. Mobilizacja absolwentów żłobków i przedszkoli trwa ! Uaktywni wreszcie niepracujących dzieciorbów, pasożytów, nierobów i inną patologię wszelkiej rasy i maści. Po co jakieś zabytki ? Jakieś prawo ? Jakaś oświata ? To wszystko ściema, zbliżają się wybory i trzeba znaleźć wspomnianego kozła ofiarnego. Wymiar sprawiedliwości już zdemolowany, oświata już zmolestowana, to ostatnie zabytki jeszcze zostały. Może da się na tym zdobyć poparcie ciemnego, zdziczałego ludu. nawet za cenę ostatnich zabytków – dóbr kultury. Byle dali na kiełbasę piwo, wódę i ,,nic nie robienie”, Co jeszcze więcej nam trzeba ? Prezes mówi PSL jest, jak stara, znoszona koszula – przypasuje się do wszystkiego. Racja prezesie jeden..z wyjątkiem dobrego gustu i kultury.

 5. Buhahahahahaha!Donoszą wróbelki,ze samolotami latały też dzieci pewnego marszałka bez tego marszałka i strasznie z tego powodu była niezadowolona ekipa lotniska.Jednym słowem -prawdziwe wstawanie z kolan!!!!!!!!!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here