Wiceminister Edukacji i Kurator Oświaty wizytowali szkołę w Rakowicach Wielkich

3
1842

Pani Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Wojewódzki Kurator Oświaty wizytowali w dniu wczorajszym Szkołę w Rakowicach Wielkich.

 

– Pani minister chciała spotkać się z uchodźcami, porozmawiać na temat warunków i tego, jak oni tutaj funkcjonują – tłumaczył dyrektor ZSE-T Pan Marek Łukasik, który nie krył, iż podczas tych spotkań poruszanych było wiele trudnych tematów, ale w tych rozmowach nie zabrakło także słów otuchy, wiary i nadziei, jakie pani minister kierowała do obywateli Ukrainy.

Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jest szkołą wyjątkową. Tu od kilku dobrych lat naukę pobierała młodzież z Ukrainy. I teraz, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, dyrekcja szkoły, ale także nauczyciele oraz uczniowie nie pozostali obojętni na tę tragedię. Szkoła w jednym z budynków internatu zorganizowała schronienie dla matek z dziećmi. Nauczyciele i uczniowie organizują także zbiórki darów, które dzielą dla potrzebujących uchodźców w naszym regionie, ale także wysyłają je na wschód.

Minister Marzena Machałek w rozmowie z Lwówecki.info przyznawała, że zawsze bardzo wysoko oceniała szkołę w Rakowicach Wielkich nie tylko z uwagi na jej edukacyjny charakter, ale także na wychowanie młodzieży.

Tutaj widać, że wszyscy; nauczyciele, uczniowie, ale też myślę, że rodzice bardzo mocno zaangażowali się we wsparcie ukraińskich uchodźców. Można powiedzieć, że parę godzin po wybuchu wojny, po tym, jak wstrząsnęła nami informacja o ataku Rosji na Ukrainę tutaj się wszyscy zmobilizowali i zaczęli pomagać. Pomagają tu na miejscu dzieciom, nawet malutkim, ich mamom, ale też zbierają dary i wiozą na Ukrainę.
Jestem wzruszona tą dobrocią, jestem wzruszona tym, co tu zobaczyłam. Jestem pod wielkim wrażeniem i chcę bardzo podziękować. – mówiła pani minister, która podziękowania kierowała również do władz Powiatu Lwóweckiego, które angażują się w pomoc i wsparcie pana dyrektora.

Pan dyrektor Łukasik mówi, iż o tym fenomenie wsparcia dla uchodźców, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju trzeba mówić i to bardzo głośno.

Trzeba mówić, by świat zobaczył, jak funkcjonuje polskie społeczeństwo i jaki system wartości ma polskie społeczeństwo. Często odwołujemy się do wartości europejskich, ale wartości europejskie są oparte na prawie rzymskim, kulturze greckiej i kulturze chrześcijańskiej. Myślę, że w tej chwili właśnie jest to poczucie wspólnoty, poczucie miłości wynikające z kultury chrześcijańskiej. – tłumaczył dyrektor ZSE-T Marek Łukasik.

Pani minister oraz towarzyszący jej Roman Kowalczyk – Dolnośląski Wojewódzki Kurator Oświaty gro pochwał dla działalności dyrekcji oraz grona pedagogicznego rakowickiej szkoły wyrazili podczas konferencji prasowej.

Dzisiaj odwiedzamy szkołę szczególną, szkołę w Rakowicach Wielkich, szkołę, która ma charakter bardzo szczególny teraz, bo tutaj bardzo dużo ukraińskich dzieci znalazło swój dom. Znalazły tutaj też swój dom ukraińskie kobiety. Miałam przed chwilą okazję rozmawiać i z kobietami i z dziećmi, przyglądać się ich życiu i widzę, że są uśmiechy na ich twarzach i to mnie już trochę uspokoiło, ale przez te uśmiechy przebijają łzy, bo ich sytuacja jest trudna. Cieszę się, że tutaj, w Rakowicach Wielkich tak pięknie została zorganizowana pomoc dla uchodźców. – mówiła minister Marzena Machałek.

To, co robi kolega dyrektor i cała wspólnota szkolna i lokalna społeczność zasługuje na wielki szacunek, na wielkie uznanie. – zaznaczał kurator oświaty. – Chciałbym, więc na ręce kolegi dyrektora powiedzieć to nasze polskie, skromne, ale jakżeż obfite w serdeczność i szacunek dziękuję. I dodać skromnie proszę o jeszcze, ale wiem, że tu prosić nie potrzeba, bo widać determinację, widać wolę, solidarność, z której my Polacy jesteśmy znani. Nie wątpię, że w kolejnych dniach, tygodniach, jeśli będzie trzeba, to ta współpraca będzie świadczona. – mówił Roman Kowalczyk, który zauważał, że szkoła pomoc organizuje i wysyła także na Ukrainę.

Kurator Oświaty zapewnił o wsparciu szkół. Mówił, że kuratoria służą radą, informacją i interpretacją przepisów. – Wszystkich nas łączy ten zbożny cel, aby uchodźcy z Ukrainy, uczniowie, ich opiekunowie, którzy się znaleźli na Dolnym Śląsku, żeby zostali życzliwie przyjęci. – dodawał Roman Kowalczyk, który przyznał, że to wsparcie będzie płynęło tak długo, jak długo będzie ono potrzebne.

Minister Marzena Machałek zapytana przez nas, czy nasze szkoły i samorządy mogą liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa wskazała dwa rozwiązania. – Uruchamiamy dwa fundusze, fundusz pomocy oraz zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej – powiedziała pani wiceminister, która dodała, że do połowy kwietnia pierwsze środki na dodatkowych uczniów powinny trafić już do samorządów.

3 KOMENTARZE

  1. Brawo Marek, Brawo uczniowie ze szkoły w Rakowicach … brawa dla wszystkich uczestniczących w działaniach charytatywnych związanych z pomocą dla Ukrainy i Ukraińców.

  2. Kiedy przed kilku laty poznałem Marka Łukasika stwierdziłem że to wspaniały gość.Teraz po raz kolejny przekonuję się że przed kilku laty nie myliłem się.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here