Pani Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Wojewódzki Kurator Oświaty wizytowali w dniu wczorajszym Szkołę w Rakowicach Wielkich.
– Pani minister chciała spotkać się z uchodźcami, porozmawiać na temat warunków i tego, jak oni tutaj funkcjonują – tłumaczył dyrektor ZSE-T Pan Marek Łukasik, który nie krył, iż podczas tych spotkań poruszanych było wiele trudnych tematów, ale w tych rozmowach nie zabrakło także słów otuchy, wiary i nadziei, jakie pani minister kierowała do obywateli Ukrainy.
Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jest szkołą wyjątkową. Tu od kilku dobrych lat naukę pobierała młodzież z Ukrainy. I teraz, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, dyrekcja szkoły, ale także nauczyciele oraz uczniowie nie pozostali obojętni na tę tragedię. Szkoła w jednym z budynków internatu zorganizowała schronienie dla matek z dziećmi. Nauczyciele i uczniowie organizują także zbiórki darów, które dzielą dla potrzebujących uchodźców w naszym regionie, ale także wysyłają je na wschód.
Minister Marzena Machałek w rozmowie z Lwówecki.info przyznawała, że zawsze bardzo wysoko oceniała szkołę w Rakowicach Wielkich nie tylko z uwagi na jej edukacyjny charakter, ale także na wychowanie młodzieży.
– Tutaj widać, że wszyscy; nauczyciele, uczniowie, ale też myślę, że rodzice bardzo mocno zaangażowali się we wsparcie ukraińskich uchodźców. Można powiedzieć, że parę godzin po wybuchu wojny, po tym, jak wstrząsnęła nami informacja o ataku Rosji na Ukrainę tutaj się wszyscy zmobilizowali i zaczęli pomagać. Pomagają tu na miejscu dzieciom, nawet malutkim, ich mamom, ale też zbierają dary i wiozą na Ukrainę.
Jestem wzruszona tą dobrocią, jestem wzruszona tym, co tu zobaczyłam. Jestem pod wielkim wrażeniem i chcę bardzo podziękować. – mówiła pani minister, która podziękowania kierowała również do władz Powiatu Lwóweckiego, które angażują się w pomoc i wsparcie pana dyrektora.
Pan dyrektor Łukasik mówi, iż o tym fenomenie wsparcia dla uchodźców, z jakim mamy do czynienia w naszym kraju trzeba mówić i to bardzo głośno.
– Trzeba mówić, by świat zobaczył, jak funkcjonuje polskie społeczeństwo i jaki system wartości ma polskie społeczeństwo. Często odwołujemy się do wartości europejskich, ale wartości europejskie są oparte na prawie rzymskim, kulturze greckiej i kulturze chrześcijańskiej. Myślę, że w tej chwili właśnie jest to poczucie wspólnoty, poczucie miłości wynikające z kultury chrześcijańskiej. – tłumaczył dyrektor ZSE-T Marek Łukasik.
Pani minister oraz towarzyszący jej Roman Kowalczyk – Dolnośląski Wojewódzki Kurator Oświaty gro pochwał dla działalności dyrekcji oraz grona pedagogicznego rakowickiej szkoły wyrazili podczas konferencji prasowej.
– Dzisiaj odwiedzamy szkołę szczególną, szkołę w Rakowicach Wielkich, szkołę, która ma charakter bardzo szczególny teraz, bo tutaj bardzo dużo ukraińskich dzieci znalazło swój dom. Znalazły tutaj też swój dom ukraińskie kobiety. Miałam przed chwilą okazję rozmawiać i z kobietami i z dziećmi, przyglądać się ich życiu i widzę, że są uśmiechy na ich twarzach i to mnie już trochę uspokoiło, ale przez te uśmiechy przebijają łzy, bo ich sytuacja jest trudna. Cieszę się, że tutaj, w Rakowicach Wielkich tak pięknie została zorganizowana pomoc dla uchodźców. – mówiła minister Marzena Machałek.
– To, co robi kolega dyrektor i cała wspólnota szkolna i lokalna społeczność zasługuje na wielki szacunek, na wielkie uznanie. – zaznaczał kurator oświaty. – Chciałbym, więc na ręce kolegi dyrektora powiedzieć to nasze polskie, skromne, ale jakżeż obfite w serdeczność i szacunek dziękuję. I dodać skromnie proszę o jeszcze, ale wiem, że tu prosić nie potrzeba, bo widać determinację, widać wolę, solidarność, z której my Polacy jesteśmy znani. Nie wątpię, że w kolejnych dniach, tygodniach, jeśli będzie trzeba, to ta współpraca będzie świadczona. – mówił Roman Kowalczyk, który zauważał, że szkoła pomoc organizuje i wysyła także na Ukrainę.
Kurator Oświaty zapewnił o wsparciu szkół. Mówił, że kuratoria służą radą, informacją i interpretacją przepisów. – Wszystkich nas łączy ten zbożny cel, aby uchodźcy z Ukrainy, uczniowie, ich opiekunowie, którzy się znaleźli na Dolnym Śląsku, żeby zostali życzliwie przyjęci. – dodawał Roman Kowalczyk, który przyznał, że to wsparcie będzie płynęło tak długo, jak długo będzie ono potrzebne.
Minister Marzena Machałek zapytana przez nas, czy nasze szkoły i samorządy mogą liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa wskazała dwa rozwiązania. – Uruchamiamy dwa fundusze, fundusz pomocy oraz zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej – powiedziała pani wiceminister, która dodała, że do połowy kwietnia pierwsze środki na dodatkowych uczniów powinny trafić już do samorządów.
Niech lepiej zbudują bunkry. Państwo nie posiada podstawowej infrastruktury obronnej a podżega do konfliktu…
Brawo Marek, Brawo uczniowie ze szkoły w Rakowicach … brawa dla wszystkich uczestniczących w działaniach charytatywnych związanych z pomocą dla Ukrainy i Ukraińców.
Kiedy przed kilku laty poznałem Marka Łukasika stwierdziłem że to wspaniały gość.Teraz po raz kolejny przekonuję się że przed kilku laty nie myliłem się.