Wejdzie system kaucji za butelki szklane, plastikowe i puszki aluminiowe

6
1686

W Polsce ma wejść system kaucyjny, który obejmie butelki szklane do 1,5 litra (jednorazowego oraz wielorazowego użytku), puszki aluminiowe do 1 litra oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3 litrów. O nowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach poinformowało w dniu wczorajszym ministerstwo klimatu i środowiska.

 

Koniec z „małpkami na ulicach”

– Włączenie do systemu kaucyjnego szklanych butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. W przypadku nieobjęcia ich systemem kaucyjnym istniałoby też ryzyko przechodzenia producentów z butelek wielokrotnego użytku na jednorazowe, czego chcemy uniknąć – wyjaśnił wiceminister Jacek Ozdoba, który zwrócił uwagę, że takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie dezorientacji konsumentów, która mogłaby wystąpić gdyby część butelek szklanych została objęta systemem, a część pozostała poza nim.

Kaucja za puszki aluminiowe

Nowe propozycje przewidują, że do systemu kaucyjnego mają zostać włączone również puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, co zdaniem resortu ma wpłynąć m.in. na wzrost poziomów ich zbierania.

Wysokość kaucji

Projekt ustawy przekazany do konsultacji nie określał wysokości stawki kaucji na opakowania. Resort wskazuje, iż w tym zakresie ten zostanie jeszcze zaktualizowany. Docelowo ustawa ma określać maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu.

Gdzie oddać puszki, plastikowe i szklane butelki?

Jak tłumaczy ministerstwo klimatu zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast zobowiązane do pobierania kaucji.

czytaj: Automaty na butelki w sklepach

Nowe obciążenia dla przedsiębiorców

Resort kładzie na handlowców nowe obowiązki. Ci w swoich sklepach będą musieli wygospodarować wcale nie małe miejsce na przechowywanie odebranych od klientów butelek i puszek oraz zająć się logistyką obrotu nimi.

Kto będzie tworzyć system kaucyjny

Ministerstwo tłumaczy, iż system kaucyjny tworzyć będą wprowadzający napoje w opakowaniach. Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi

Recykling na poziomie 90 procent

Zgodnie z projektem ustawy wprowadzający produkty w opakowaniach objęci systemem będą mieli obowiązek osiągnąć poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych co najmniej w wysokości docelowo 90% wprowadzonych opakowań objętych systemem. W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów selektywnego zbierania wprowadzający będą ponosili opłatę produktową.

czytaj: Kaucja za opakowania plastikowe i szklane  – projekt ustawy

Kiedy wejdzie system kaucyjny?

Kilka lat temu, kiedy zrobiło się głośno o planowanych zmianach wskazywano, że system kaucyjny wejdzie w życie w 2022 roku, jednak w roku ubiegłym resort tłumaczył, iż z uwagi na skomplikowane przepisy i konieczność przygotowania się przedsiębiorców termin ten trzeba będzie przesunąć o co najmniej parę lat. Podczas wczorajszej (02 czerwca 2022 r.) konferencji prasowej ministerstwo klimatu i środowiska nie podało planowanej daty wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.

Czy jesteś za wprowadzeniem kaucji na butelki szklane, plastikowe – PET i puszki aluminiowe?

6 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here