Wataha wilków widziana przy głównej drodze. Powiadomiono policję

16
5896
zdjęcie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu

Jeszcze kilka lat temu informacja o wilkach na terenie powiatu lwóweckiego traktowana była jako fake news. Dziś ich obecność jest oczywistością, aczkolwiek nadal wywołuje poruszenie.

 

Jak podaje WWF Polska na terytorium naszego kraju wilki występują w 3 różnych populacjach – na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły, gdzie nasze wilki wraz z wilkami po niemieckiej stronie granicy tworzą populację środkowo-europejską, która posiada status zagrożonej w Europie.

Największym zagrożeniem dla wilka jest człowiek i jego polityka wobec ekosystemów leśnych. Ograniczanie naturalnych siedlisk wilka – np. poprzez budowanie nowych osiedli czy sieci dróg – mocno ogranicza naturalne zasoby ich pokarmu. Tymczasem zwierzę to w sposób instynktowny dąży do zdobywania pożywienia dla siebie i swojego potomstwa.

W 2019 r. oficjalne dane, podawane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzący monitoring gatunków chronionych w Polsce, mówiły o liczebności wynoszącej około 2 tysiące osobników. Jest niewiele w porównaniu do wielkości populacji innych dzikich zwierząt. Dla przykładu, według GUS-u (w oparciu o dane PZŁ) populacja saren liczyła w 2020 r. około 885,5 tys., dzików – 75,5 tys., a jeleni szlachetnych – 276 tys. W 2022 r. liczebność saren wzrosła do 918,5 tys. a jeleni do 292,7 tys. natomiast dzików, w wyniku redukcji związanej z ASF, spadła do 55,5 tys.

Zdarza się, że wilki nie mogąc uzyskać naturalnego dla nich pokarmu, polują na zwierzęta hodowlane. Takie zachowanie powoduje sytuacje konfliktowe między hodowcami a wilkami. Ataki wilków na zwierzynę hodowlaną odnotowywaliśmy m.in. na terenie powiatu lwóweckiego. Jednego roku wilki zagryzły alpaki, kolejnego zaatakowały owce.

W ostatnich dniach października br. mieszkańcy Pławnej w gminie Lubomierz informowali o stratach w drobiu i jako winowajcę wskazywali widzianego w pobliżu domostw wilka.

czytaj także: Wilk potrącony pomiędzy Gryfowem Śląskim a Lwówkiem Śląskim

Dziś już nikogo obecność wilków w naszym regionie nie powinna dziwić. Niemniej jego obecność nadal wywołuje sporo emocji. W niedzielę wieczór 5 listopada br. wataha wilków widziana była w okolicach Krzewia Wielkiego, Radoniowa w niewielkiej odległości od drogi krajowej. Mieszkaniec, który dostrzegł przemieszczające się zwierzęta powiadomił dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego skąd został przekierowany do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim.

Sam zgłaszający przekazał policji, iż dzwoni w celach informacyjnych. Przemieszczająca się wataha nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla ludzi a tylko w takim przypadku policja mogłaby podjąć interwencję. Policjanci przekazali mężczyźnie informację o ochronie gatunku a także o postępowaniu, w razie bliskiego spotkania wilka.

Warto pamiętać, iż wilki są u siebie. Ponadto od 1998 roku są chronione w całym kraju. Wilk umieszczony został także w obu dotychczasowych wydaniach Polskiej czerwonej księgi zwierząt oraz na Czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce.

Leśnicy wskazują, iż spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

czytaj także: Jest zgoda na odstraszanie wilków

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

16 KOMENTARZE

  1. “Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. – już widzę te zdjęcia Karyn na fejsie: Takie tam z wilkiem

  2. Niedługo stado kaczek przejdzie gdzieś przez ulicę nie po pasach to będą robić zdjęcia i dzwonić na Policję. Oszaleli już ludzie z tym nagrywaniem itd., co by nie było trzeba dzwonić,zenada

    • Chyba powinno być: tylko nie Polacy, bo Ukraińcy w Polsce są pod ochroną. I nie mówię tylko o ochronie zdrowia. PiS stworzył na przykład przepisy, które za gwałt na Ukraince lub wyrzucenie jej z własnego mieszkania kiedy ta nie płaci czynszu, dostaniesz większa karę, jak za taki sam czyn na Polce! O minimalnych polskich emeryturach dla Ukraińców za nasze pieniądze po zapłaceniu jednej składki ZUS w naszym kraju nie wspomnę…

  3. Współczuję ludziom tam mieszkającym, mam nadzieje, że odpowiednie służby zareagują w odpowiedni sposób. Ataki na ludzi się już zdarzały, tylko czekać aż u nas będą.

  4. Z tekstu wynika,że ograniczamy wilkom możliwość zdobywania pożywienia w innym miejscu redaktor pisze,że pogłowie zwierząt którymi wilk się żywi zwiększa się może problem polega na tym,że wilk to mądre stworzenie i nauczył się,że pies na łańcuchu mu nie ucieknie,że owca czy ciele w zagrodzie to nie to samo co kilometrami uciekający jeleń lub sarna,dobrze by było żeby przestać używać sloganów a problemem zająć się na powaznie

    • Trafne stwierdzenie, że wilk, w stosunku do pppatoekologów, to mądre stworzenie i jak głupi po lasach i polach nie będzie ganiał by zdobyć pożywienie. Potrzeba rozwagi zamiast sloganów, populacja i rozmieszczenie wilków powinno być limitowane.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj