Wataha wilków napotkana na polu. Wideo

6
14522
Wilk
Wilk

Od wieków wilki budziły w ludziach silne emocje. Przez stulecia tępiono je jako zagrożenie dla zwierząt łownych i gospodarskich. I gdyby nie ścisła ochrona gatunek mógłby wyginąć. Ostatnimi czasy liczebność wilków znacznie wzrosła. Dziś, nie bez powodu wraca strach przed tymi drapieżnikami. Te nie tylko żyją w naszych lasach, ale także podchodzą pod domy.

 

Wilki zagryzły owce we wsi

O wilkach na terenie powiatów lwóweckiego, bolesławieckiego, czy lubańskiego słyszymy od kilku lat. Pojawiające się informacje dotyczą zazwyczaj zagryzionych przez drapieżniki zwierząt.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zagryzieniu przez wilki sześciu owiec i ranieniu kolejnych sześciu. Do zdarzenia doszło w sołectwie Marczów koło Wlenia. Poszkodowany rolnik nie ma wątpliwości, że spustoszenia dokonały właśnie wilki. Podobnych zdarzeń w ostatnich latach było więcej.

Wilki zagryzły cztery alpaki” – do zdarzenia doszło w lutym 2019 roku pomiędzy Dłużcem (gm. Lwówek Śląski) a Twardocicami (gm. Pielgrzymka). Pół roku później pisaliśmy o zdarzeniu, które miało miejsce w miejscowości Świecie koło Lubania – “Wilki zagryzły cielaka“. Zaledwie kilkanaście dni później dotarła do nas informacja o tym, iż “Wilki zagryzły 7 owiec“. To zdarzenie miało miejsce w miejscowości Wykroty. Niewyjaśniona sprawa miała miejsce także pomiędzy Radłówką a Niwnicami w gminie Lwówek Śląski, gdzie to najprawdopodobniej wilki zagryzły sarnę. Ale wśród tych ataków drapieżników na zwierzynę na naszych stronach pojawiały się i informacje o atakach na wilki: „Martwy wilk znaleziony na terenie nadleśnictwa Świeradów” – martwa wadera miała ranę postrzałową.

Terytorium wilczej watahy

Wataha wilków zajmuje terytorium od 100 nawet do 1000 km². Wielkość terytorium jak i sposób jego użytkowania zależy od jego rodzaju jak i od dostępności pokarmu.

Czy wilki są groźne dla ludzi?

Leśnicy i przyrodnicy nie mają w tym względzie wątpliwości i tłumaczą, iż wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Wilk nie taki straszny jak go malują

Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.

Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.

Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje aktywności leśnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.

Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji Bank Danych o Lasach, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz nadleśnictwo.

Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

Zasady bezpieczeństwa w spotkaniu z wilkiem

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30-50 m) lub przygląda się zbyt długo i czujesz niepokój w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się już tobą.

Warto pamiętać o tych zasadach wybierając się do lasu na spacer, na grzyby, czy na jagody.

Wilki napotkane na polach, na obrzeżach wsi

Jeszcze nie tak dawno temu napotkanie wilka w lesie było niezwykle trudne, dziś wydaje się, iż to się zmieniło.

Zaledwie kilka dni temu, tuż po tym jak wilki zagryzły owce w Marczowie, na obrzeżach jednego z sołectw gminy Lwówek Śląski, blisko granicy z gminą Wleń pracujący w polu rolnik zarejestrował spacerującą watahę wilków. Te nic nie robiły sobie z obecności człowieka i hałasującego ciągnika rolniczego. Wydaje się, że to spotkanie było dla nich wręcz ciekawym doświadczeniem. Wataha liczyła kilka sztuk. Na filmie zarejestrować udało się trzy wilki.

6 KOMENTARZE

  1. Po co ludzie wycinają im lasy niszczą im domy więc niech się nie dziwią, że i wilki i dziki podchodzą do miast i domostw. Sami niszczymy przyrodę i szykujemy na siebie zagładę, również z opryski giną pszczoły, ptaki i motyle ! Więc do kogo pretensje tylko do siebie!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here