W sobotę blokada drogi krajowej. Będą spore utrudnienia

4
2051

Pięć godzin potrwa blokada drogi krajowej DK30 w miejscowości Chmieleń, której mieszkańcy od lat zabiegają o poprawę bezpieczeństwa i budowę chodnika dla pieszych. Niestety, jak dotąd GDDKiA była głucha na postulaty mieszkańców.

Domagają się budowy chodnika

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w staraniach wspierają ich władze Gminy Lubomierz, które wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dotąd GDDKiA wydawała się być głucha na te postulaty i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę. Liczą, iż zarządca drogi uwzględni ich potrzeby w przyszłorocznym budżecie.

DK30 jest bezpieczna?

GDDKiA latami twierdziła, iż DK30 w Chmieleniu jest bezpieczna, na dowód, czego w oficjalnej odpowiedzi na pytania redakcji Lwówecki.info w 2016 roku jej reprezentanci pisali: „Analiza wypadków na podstawie statystyk otrzymanych z Centrali GDDKiA (dane z Komend Wojewódzkich Policji) za okres od 2010r. do 10.07.2015 r. wykazała, że na odcinku od km 45+650 do km 46+850 drogi krajowej nr 30 nie odnotowano żadnego wypadku.

Obwodnica na DK30?

Zarządca drogi krajowej obiecywał wprawdzie budowę obwodnicy Chmielenia, jednak nie był w stanie podać nawet przybliżonych terminów realizacji tych planów. „GDDKiA widzi potrzebę przebudowy/rozbudowy DK30. Niestety, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie podać terminu realizacji tej inwestycji.” – informowała Magda Szumiata z GDDKiA.

Obwodnica Chmielenia nie została także ujęta w rządowym programie budowy 100 obwodnic, o którym w ostatnim czasie jest tak głośno.

Protesty nie pozostają bez echa

Głos mieszkańców Chmielenia dotarł do GDDKiA. Zarządca drogi w ostatnich tygodniach łagodzi wypowiedzi dotyczące konieczności poprawy bezpieczeństwa na DK30 i obiecuje uwzględnić potrzeby mieszkańców:

Wybudują chodnik w Chmieleniu

Informujemy, że z uwagi na to, że do chwili obecnej nie zostały określone ramy czasowe realizacji docelowego obejścia miejscowości w ciągu drogi krajowej nr 30 (DK30), które powinno kompleksowo rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem ruchu w Chmieleniu, niezwłocznie podejmiemy kroki w celu pozyskania środków finansowych na budowę chodników i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. – wyjaśniała kilka tygodni temu redakcji Lwówecki.info Magda Szumiata, która dodawała jednocześnie, iż na początku lutego br. przeprowadzono inwentaryzację i analizę możliwości wykonania ciągów pieszych w pasie DK30 w Chmieleniu i stwierdzono, że inwestycja wymaga sporych nakładów:

Stwierdzono, że budowa ciągów wiąże się z koniecznością przebudowy i/lub budowy także innych elementów drogi, takich jak między innymi kanalizacja deszczowa i mury oporowe. Po uzyskaniu zgody na realizacji inwestycji i zabezpieczeniu środków na inwestycję, natychmiast przystąpimy do prac projektowych. – dodaje przedstawicielka GDDKiA, która nie precyzuje, kiedy takie prace mogą ruszyć.

Dość obietnic

Mieszkańcy nie chcą słuchać wymówek i pustych obietnic. Żądają konkretów, żądają wpisania do przyszłorocznego budżetu GDDKiA budowy chodnika w Chmieleniu.

Zablokują drogę krajową

W dniu 17 października (sobota) w godzinach 10.00- 15.00 odbędzie się kolejna akcja protestacyjna i blokada DK 30 w Chmieleniu….

Mieszkańcy mają dość pustych obietnic i w obawie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich postanowiliśmy ponownie przypomnieć GDDKIA o tak ważnym problemie, mamy nadzieję że przy najbliższym uchwaleniu budżetu na 2021 rok, znajdzie się pozycja ” Kontynuacja budowy chodnika w Chmieleniu, Etap końcowy “ – wyjaśnia Pan Dariusz Pękala współorganizator protestu, Sołtys i Radny z tej miejscowości.

Blokada polegać będzie na blokowaniu przejścia dla pieszych. Organizatorzy i mieszkańcy zwracają się z apelem do wszystkich kierowców o wyrozumiałość i wsparcie ich w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa.

Kierowców prosimy o wyrozumiałość i wsparcie, ponieważ dążymy do poprawy bezpieczeństwa pieszych jak i kierowców…. Stojąc chwilę podczas blokady warto przyjrzeć się którędy codziennie dzieci i młodzież oraz osoby starsze muszą chodzić z duszą na ramieniu, grząskim poboczem, a w niektórych miejscach brak jest nawet pobocza…. – mówi nam Dariusz Penkala Sołtys Chmielenia i Radny Rady Miejskiej Gminy Lubomierz.


Protest na drodze krajowej w Chmieleniu

4 KOMENTARZE

  1. Zbliża się koniec roku,będą dobre odcinki drogi frezować przed i za miejscowością bo kasę trzeba wydać za wszelką cenę,ale chodnika nie zrobią .To jest właśnie ludzka złośliwość.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here