W prymitywny sposób kradną katalizatory

0
2303

Układy wydechowe nadal są łakomym kąskiem dla przestępców. Złodzieje kradną katalizatory i filtry cząstek stałych z pojazdów stojących na parkingach i w ciemnych uliczkach. Za wyciętą część w skupie złomu mogą dostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Sprawcy działają pod presją czasu, więc nie rozkręcają konkretnej części, tylko zazwyczaj odcinają potrzebny im fragment układu wydechowego.

 

Bezczelny sposób kradzieży opisuje Pan Lech, któremu w ubiegłym tygodniu udało się udaremnić kradzież katalizatora z jego samochodu. Jak informuje na swoim profilu mężczyzna do próby kradzieży miało dojść około godziny siedemnastej, na leśnym parkingu pod Okolem przy drodze na Lubiechową.

Złodziej zaczepia taśmę transportową o katalizator i podpina do swojego blaszaka, przy czym ruszając wyrywa katalizator nacięty wcześniej kątówką akumulatorową”. – tłumaczy mężczyzna, który pisze, iż tym razem spłoszonym złodziejom niestety udało się uciec. Poruszali się on białym busem na złotoryjskich numerach rejestracyjnych.

Katalizatory są sprzedawane nie tylko na rynku wtórnym, ale też jako drogocenny złom. Elementy te zawierają metale szlachetne: platynę i rod – skupowane za cenę wyższą niż złoto.

Apelujemy do wszystkich o zwracanie uwagi na nieznajomych kręcących się wieczorami i w nocy przy samochodach – nawet jeżeli dziś to nie jest nasz samochód, to niewykluczone, że jutro złodzieje mogą dobrać się właśnie do naszego auta. Dlatego niezwykle ważna jest sąsiedzka pomoc oraz parkowanie samochodów w miejscach oświetlonych a najlepiej w pobliżu monitoringów. Jeżeli zobaczymy coś podejrzanego należy niezwłocznie zadzwonić na numer 112.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here