W Lubaniu są zbierane podpisy pod projektem uchwały Stop LGBT

34
1991

W najbliższą niedzielę w jednej z lubańskich parafii, najprawdopodobniej po raz kolejny, będą zbierane podpisy pod kontrowersyjnym projektem uchwały obywatelskiej „Stop LGBT”. Projekt przewiduje m.in. ograniczenie praw do zgromadzeń środowiskom LGBT.

 

 

Mowa o parafii na Księginkach pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Lubaniu, gdzie w ogłoszeniach duszpasterskich znajdujemy taką oto informację:

W ostatniej ławce została umieszczona lista, na którą mogą wpisywać się osoby popierające projekt ustawy „Stop LGBT”.

Proboszcz parafii pytany dziś, czy w najbliższą niedzielę lista będzie również dostępna odparł, że najprawdopodobniej tak. – Część osób się wpisała, ale na liście są braki w postaci numerów PESEL czy podpisów.

Już w ubiegłym tygodniu zbieranie podpisów po niedzielnych mszach świętych wzbudziło głosy oburzenia, bowiem projekt obywatelskiej ustawy złożony przez Fundację Życie i Rodzina, a promowany przez działaczkę Kaję Godek, przez wielu uważany jest za sprzeczny z konstytucją i homofobiczny. Co więcej, eksperci oceniają go jako bubel prawny.

Fundacja Życie i Rodzina, która na swoich stronach w jednej linii wypisuje słowa „aborcja”, „dewiacja” i „LGBT” chce, aby Sejm uchwalił ustawę gwarantującą faktyczną ochronę małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa poprzez eliminację z przestrzeni publicznej zgromadzeń podważających te wartości.

Zablokowane ma to zostać przez wprowadzenie zakazu zgromadzeń organizowanych w celach:

 • kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny,
 • propagowania rozszerzenia instytucji małżeństwa na osoby tej samej płci,
 • propagowania związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób,
 • propagowania traktowania związków osób tej samej płci lub związków składających się z więcej niż dwóch osób w sposób uprzywilejowany,
 • propagowania rozwiązań prawnych mających na celu uprzywilejowanie związków osób tej samej płci,
 • propagowania możliwości przysposabiania dzieci przez osoby tej samej płci,
 • propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm,
 • propagowania płci jako bytu niezależnego od uwarunkowań biologicznych,
 • propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18 roku życia.

Aby nie było wątpliwości, autorzy projektu uściślili również definicję słowa propagowanie – „przez propagowanie rozumie się wszelkie formy upowszechniania, rozpowszechniania, agitowania, lobbowania, twierdzenia, oczekiwania, żądania, zalecania, rekomendowania bądź promowania”.

Są ludzie, którzy popierają ograniczanie praw mniejszościom seksualnym i deklarują swój podpis na liście poparcia do projektu ustawy obywatelskiej a przypomnijmy potrzebnych jest ich 100 tys. by złożyć projekt w Sejmie.

Są też tacy jak Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, która twierdzi, że projekt rażąco narusza wartości zapisane w Konstytucji.

„Zgodnie ze standardem konstytucyjnym nie ma możliwości przedmiotowego ograniczania wolności zgromadzeń, czyli takiego, który dotyczy określonej tematyki. Wyjątkiem jest naruszenie prawa. Możemy więc ograniczyć wolność zgromadzeń tylko wtedy, gdy propaguje treści zakazane w drodze kodeksu karnego czy nawołuje do przestępstwa. (…) Tym co szczególnie rzuca się w oczy, projekt nie tyle sprzeciwia się respektowaniu czy przyznawaniu osobom LGBT praw, ile kompletnie zakazuje ich domagania się. A to oznacza, że nie mamy do czynienia tylko z naruszeniem wolności zgromadzeń, ale też wolności słowa ” — tłumaczyła dla OKO. prawniczka z biura RPO.

Fala krytyki wylała się również na Episkopat, którego sekretarz w rozesłanej do biskupów korespondencji namawiał do „ewentualnego przychylnego podejścia do tej sprawy” (zbiórki podpisów na trenach kościelnych) by później stwierdzić, że list to jedynie przekazana informacja o inicjatywie ustawodawczej. Pozostawiając w ten sposób decyzję biskupom diecezjalnym.

Wspierając inicjatywę Kai Godek poprzez udostępnianie przestrzeni kościelnych do zbierania podpisów pod tym nienawistnym projektem, Kościół wysyła, świadomie lub nie, sygnał, że wspiera homofobię i transfobię. – mówiła dla Wrocławskiej Gazety Wyborczej, Cecylia Jakubczak ze Stowarzyszenia „Kampania Przeciw Homofobii”.

W kraju biskupi różnie podeszli do tematu, są diecezje gdzie zbiórki podpisów zakazano, są też i takie gdzie wręcz się do nich zachęca.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego diecezji legnickiej czy Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski zajął stanowisko w tej sprawie. – Biskup nie zajął stanowiska w tej sprawie – zdawkowo odpowiedział nam ks. Waldemar Wesołowski.

Oznacza to, że decyzję o zbiórce podpisów w parafiach na terenie diecezji legnickiej pozostawiono ich proboszczom. Jak widzimy z możliwości tej skorzystano między innymi w jednej z lubańskich parafii.

 

-/ autor: eLuban.pl /-

34 KOMENTARZE

  • Cecylia Jakubczak w swoich nienawistnych wypowiedziach pomija fakt, że żaden ksiądz ani nikt z popierających projekt nie jest przeciw ludziom LGBT tylko przeciw kłamliwej propagandzie wciskanej gdzie się da, a najbardziej do szkół…

 1. Mariaż pis z kościołem daje właśnie takie zgniłe owoce. Dzielą ludzi na Polaków – katolików – ubermenschów czyli prawdziwych patriotów i tych drugich podludzi, gorszy sort… Przypomina to sytuację sprzed wojny z lat 30. ze szczuciem Hitlera na Żydów. A na TVP już niedługo codziennie msza poranna i koronka do miłosierdzia a potem dalsze upodlanie społeczeństwa. Ciekawe kiedy ktoś zginie przez tą nienawiść. Świeckie państwo pis

 2. Proponuję zrobienie sondażu ” kto jest za pustymi kościołami bez księży” wtedy wierni by mogli na spokojnie iść się pomodlić posiedzieć w ciszy skupieniu, a nie wieczne zniechęcanie wiernych

 3. Super, a w seminariach przecież jest masa chłopaków homo, księża działają przeciwko sobie? Widać, że w Polsce dopóki nie odbierze się funduszy unijnych, to ciemnogród będzie postępować.

 4. Popieram to, żeby LGBT nie mogło robić agitacji, protestów itp. Bo pary hetero tego nie robią. Tamci uważają się za pokrzywdzonych a mają ciągle przywileje jakby pod jakąś ochrona byli. To nie jest normalne, żeby kobitera brała ślub z kobietą a mężczyzna z mężczyzną i nigdy w życiu nie poprę tego, żeby takie osoby mogły być rodzicami. Później dzieci będą myśleć że to jest normalne a nie jest

 5. Pandemia COVID19 przez specjalistów typowana jest kulminacja listopad,grudzień. Ani EPISKOPAT ani władze kościelne poszczególnych parafii nic a nic nie mówią co będzie z “KOLĘDĄ” w styczniu 2021.Przecież logicznie myślącemu katolikowi (a do takich zaliczam się) nie wpuszczę do domu księdza z wiadomych przyczyn.Wystarczy,ze przez kilkanascie minut spotka się on z rodziną gdzie jest bezobjawowiec,więc z logiki wychodzi,ze poroznosi po całej ulicy do każdej rodziny.Nie lepiej dać w kopercie to co dajemy ale gdzieś do urny w kościele z jakąś dedykacją?

 6. Ludzie drodzy, środowisko lgbt jest od wieków i dopiero ogarneliście, że ludzie odmiennej orientacji są w życiu codziennym?? Wiele komentarzy to zapewne ,,katoliczki,, oraz ,,katolicy,, nic bardziej mylnego XD właśnie widać, jak trzymacie się swoich ,,przykazań bożych,, oraz jak traktujecie blizniego swego

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here