W Lany Poniedziałek zapraszamy na gryfowski rynek. WIDEO

0
973

To po mało staje się już tradycją. W Lany Poniedziałek strażacy z OSP KSRG w Gryfowie Śląskim zapraszają mieszkańców i gości na gryfowski rynek.

 

Śmigus-dyngus

To zwyczaj, którego korzenie sięgają czasów pogańskich. Przez wieki zachował się niemal w niezmienionej formie. Symbolizuje moc tworzenia, oczyszczenia, płodności i uzdrowienia. Najważniejsza w tym obrzędzie jest woda.

Tradycja.

Początkowo człowiek jakby chciał zachęcić przyrodę do naśladownictwa i prosić o zapewnienie odpowiedniej ilości wody potrzebnej do wzrostu roślin na wiosnę. Z czasem budzenie przyrody przerodziło się w budzenie piękna. Już od wczesnych godzin porannych kawalerowie czyhali z wiadrami lub w wyższych sferach flaszeczkami perfum, by oblać lub przynajmniej skropić pannę. Dziewczęta wprawdzie protestowały przeciwko oblewaniu, ale tak naprawdę, to każda chciała być zmoczona. Świadczyło to bowiem o jej atrakcyjności. Według wierzeń zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście, a te, które się obraziły, mogły mieć później kłopot ze znalezieniem męża. Wierzono także, że woda nie tylko symbolizuje życie, ale także daje urodę – ponoć panna oblana wodą pięknieje i utrzymuje urodę przez cały rok.

Lany poniedziałek

Tradycja oblewania w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy przetrwała do dnia dzisiejszego. Może nie wszędzie jest tak widowiskowa, jak bywało to niegdyś, ale w każdym regionie naszego kraju, na swój sposób jest kultywowana. W świąteczny poniedziałek na ulicach miast i wsi można spotkać młodzieńców z wiadrami, czy plastikowymi pistoletami wypełnionymi wodą. W wielu miejscowościach ciężar odpowiedzialności biorą na siebie strażacy.

Strażacki śmigus-dyngus

Druhowie przejeżdżają przez swoje miejscowości i polewają domy. Mieszkańcy biorą to za dobrą wróżbę. Święty Florian ma strzec od ognia wszystkie te zmoczone budynki. Nie brakuje także strażackich potyczek.

Lany poniedziałek w Gryfowie Śląskim

Jedna z takich miejscowości, gdzie strażacy kultywują tradycję jest Gryfów Śląski. W ubiegłym roku druhowie z tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej na płycie rynku rozegrali prawdziwą wojnę na wodę. Wydarzenie tak bardzo spodobało się mieszkańcom, iż w tym roku ma być kontynuowane.

Lany poniedziałek 2021 w wykonaniu OSP KSRG Gryfów Śląski

Druhowie z OSP KSRG w Gryfowie Śląskim zapraszają wszystkich, którzy chcą zobaczyć gryfowski śmigus-dyngus w poniedziałek 18 kwietnia 2022 roku punktualnie o godzinie 11:00. Informują także, iż w związku z niedoborami wody pitnej w naszym regionie, woda na czas zabawy będzie pobierana z rzeki Kwisy.

Lany poniedziałek 2021 w wykonaniu OSP KSRG Gryfów Śląski

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here