W której gminie żyje się najlepiej?

8
2993
© Lwówecki.info

W Lwówku Śląskim, czy Gryfowie Śląskim, w Mirsku, Wleniu, czy Lubomierz, a może w Świeradowie- Zdroju? Gdzie wskaźnik jakości życia jest najwyższy?

 

Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin. Zestawienie oparto na 48 wskaźnikach składających się razem na Wskaźnik Jakości Życia.

W najogólniejszej definicji jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Potrzeby te klasycznie dzielą się na materialne (bytowe) i niematerialne (duchowe). W zależności od specyfiki przedmiotowej jakość życia można analizować w sferze biologicznej, psychologicznej, zdrowotnej, społecznej, środowiskowej (przyrodniczej), politycznej, edukacyjnej i wielu innych.” – tłumaczą autorzy raportu.

“Niezależnie od szerszych terytorialnie procesów gospodarczych to bowiem samorządy w znacznym stopniu odpowiadają za stan zaspokojenia usług publicznych. Tak więc prezentowany ranking gmin jest wypadkową trendów regionalnych, często zawartej w tym geograficznej renty lokalizacyjnej, ale także polityki społecznej władz lokalnych, wreszcie samych mieszkańców.” – czytamy w raporcie “Gmina dobra do życia. Wskaźnik jakości życia w gminach 2021”.

Przy opracowaniu zestawienia wykorzystano zbiór 48 wskaźników, które posłużyły do konstrukcji wskaźnika syntetycznego. Pomimo olbrzymiego postępu, jaki Polska wykonała po 1989 r. w zakresie ochrony przyrody, wciąż szczególnie niezadowalające są wskaźniki jakości środowiska, w tym stanu powietrza. Dochodzą do tego narastające problemy w retencji wodnej i zjawiska katastrofalne. Tak więc ranking starano się przygotować w możliwie szeroki, obiektywny sposób. Niemniej jest on subiektywną propozycją autorską, a czas i odbiór społeczny pokaże, na ile może stać się trwałym sposobem oceny jakości życia w gminach Polski.

Wśród wziętych pod uwagę przez autorów rankingu wskaźników znalazły się te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego i dobrobytu, runku pracy, warunków mieszkaniowych, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakość usług, czy dziedzictwa, kultury i rekreacji.

Wyniki Rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. Do tego jest także kategoria ogólna, w której sklasyfikowano wszystkie samorządy.

Jak się okazuje gminom naszego regionu daleko do ideału.

Kategoria miasta na prawach powiatu (66 pozycji)

1. Warszawa
2. Wrocław
31. Legnica
60. Jelenia Góra
63. Wałbrzych

Kategoria strefy podmiejskie miast na prawach powiatu (413 pozycji)

1. Ożarów Mazowiecki
385. Jeżów Sudecki
389. Janowice Wielkie
391. Stara Kamienica
392. Piechowice

Kategoria gminy z siedzibą powiatu ziemskiego (232 pozycje)

1. Lubin
12. Polkowice
73. Jawor
121. Głogów
125. Zgorzelec (gm. miejska)
164. Złotoryja (gm. miejska)
190. Lwówek Śląski
196. Bolesławiec (gm. miejska)
224. Lubań (gm. miejska)

Kategoria gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (179 pozycji)

1. Gogolin
71. Szklarska Poręba
82. Bogatynia
83. Karpacz
146. Świeradów-Zdrój
147. Zawidów
148. Gryfów Śląski

Kategoria gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców (1.587 poz.)

1. Kleszczów
71. Bolesławiec (gm. wiejska)
185. Warta Bolesławiecka
399. Głogów
406. Złotoryja (gm. wiejska)
409. Osiecznica
474. Nowogrodziec
485. Siekierczyn
722. Pielgrzymka
994. Zgorzelec (gm. wiejska)
1060. Świerzawa
1162. Leśna
1165. Wleń
1272. Lubań (gm. wiejska)
1427. Lubomierz
1559. Mirsk

W kategorii ogólnej (2477 poz.)

1613. Lwówek Śląski – wskaźnik jakości życia = 48,53
1867. Świeradów- Zdrój – wskaźnik jakości życia = 47,21
1888. Gryfów Śląski – wskaźnik jakości życia = 47,11
1991. Wleń – wskaźnik jakości życia = 46,53
2294. Lubomierz – wskaźnik jakości życia = 44,18
2444. Mirsk – wskaźnik jakości życia = 41,59

Cały ranking dostępny jest tutaj

8 KOMENTARZE

  1. Tak W Lubomierzu jest debest,dziękuję włodarzom, za wysoką pozycję, no przecież jest spokój jakieś drzewo wytną, trochę skoszą, pasy wymalują drogowe ale tylko te co w ich kompetencji, smog zagląda w ryneczku, mrzonki inwestycyjne wciąż nowe i żadne nie zrealizowane ale jest debest i dlatego dziękuję za działania i za zaszczytną pozycję jest ok

    • Park klasztorny w Lubomierzu to inwestycja , na chwilę otworzyli ze względu na robotników wykonanych prac internatu, koszenie odbywa się wtedy gdy z kontroli mają przyjechać ,wszystko poukładane jak trzeba.

    • No teraz to będzie działki za pół darmo oddawał, tym co są przed 40stką, taki dobry pan. Ciekawe w jakim wieku są dzieci burmistrza, sekretarza, “sponsorów” włókniarza itp…. chyba wybory blisko, trzeba kupić elektoracik

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj