W jednej chwili stracił dach nad głową

3
5459
zdjęcia: OSP KSGR Ubocze / PSP Lwówek Śląski

Przebyli na miejsce strażacy zastali budynek w ogniu. Pożarem objęte było pierwsze piętro, poddasze i dach. Wstępnie straty oszacowano na ponad ćwierć miliona złotych.

 

 

Niedzielny wieczór, 18 lutego 2024 roku na długo pozostanie w pamięci mieszkańców sołectwa Ubocze w gminie Gryfów Śląski. To wówczas nad wsią pojawiła się łuna ognia. Szybko okazało się, iż pali się budynek mieszkalny. Zgłoszenie do dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim wpłynęło o godzinie 20:36. Na miejsce natychmiast dysponowano 3 zastępy strażaków z JRG PSP w Lwówku Śląski, zastęp OSP KSRG Ubocze i dwa zastępy OSP KSRG Gryfów Śląski a także zespół pogotowia ratunkowego, patrol lwóweckiej policji i pogotowie energetyczne.

Przybyli na miejsce strażacy zastali budynek w ogniu. Pożarem objęte było już pierwsze piętro, poddasze i część dachu.

– Po dotarciu na miejsce zastaliśmy rozwinięty pożar 1 piętra oraz poddasza budynku. Natychmiast zadecydowano o podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się budynek, a drugiego w obronie leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie drugiego budynku mieszkalnego. Walkę z żywiołem utrudniały zgromadzone w dużej ilości tekstylia i materace. – wspominają druhowie z OSP KSRG Ubocze.

Pomimo ogromnego wysiłku ponad 20 ratowników dachu budynku nie udało się ocalić. Na szczęście właściciel budynku przed przybyciem służb zdołał opuścić budynek i nic mu się nie stało.

Wstępnie straty oszacowano na ponad ćwierć miliona złotych.

Przyczyny pożaru badać będą biegli, niemniej wstępnie jedną z bardziej prawdopodobnych przyczyn może być w tym przypadku nieszczelność przewodu kominowego.

Prawdopodobną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. – wskazują strażacy z PSP w Lwówku Śląskim, którzy apelują o przeprowadzanie przeglądów kominowych, podkreślając, iż czasami samodzielne czyszczenie komina nie wystarczy.

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here