PUMPTRACK to asfaltowy, tor rowerowy, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych ,,hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzenie się i utrzymanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zamkniętymi tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Dla maksymalnego wykorzystania terenu projektuje się liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Tor umożliwia także jazdę na deskorolkach, rolkach, czy hulajnodze.
W Gryfowie Śląskim o budowę takiego toru zabiegała młodzież. – Ten pumptrack to inicjatywa młodzieży. Od paru lat już chodzili i mówili, co my mamy panie burmistrzu robić, siedzieć wokół fontanny? Był pomysł na park linowy, były jeszcze inne pomysły. Zdecydowaliśmy się na pumptracka. Chcemy go zlokalizować na boisku przy Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury, na dawnym boisku asfaltowym gdzie odbywały się sławetne mecze piłki ręcznej. – wyjaśnia Burmistrz Gryfowa Śląskiego Pan Olgierd Poniźnik.
Tor pumptrack – EASY PUMP ma służyć młodym użytkownikom, amatorom terenowej jazdy na rowerze, którym daje możliwość obycia z rowerem, rozwijania koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jazda na takim torze, to znakomita zabawa oraz prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek.
W ostatnim czasie w okolicy powstało już kilka takich torów. Ten w Gryfowie Śląskim ma być wybudowany na wzór tego z gminy Marciszów. – Nasz podobny będzie, tak jak ten gdzie inwestorem był Urząd Gminy w Marciszowie. Zostanie zagospodarowany cały ten plac, jeszcze jakieś ławeczki i inne urządzenia towarzyszące jak stojaki na pojazdy. – wyjaśnia Burmistrz Gryfowa Śląskiego. – Chcielibyśmy, jeżeli to będzie możliwe, żeby jeszcze młodzież pojeździła podczas wakacji, ale nie wiem jak nasycony jest rynek, jeżeli chodzi o wykonawstwo, bo chodzi też o dobrą firmę, żeby zrobić to dobrze. – dodaje Pan Olgierd Poniźnik.
Parametry gryfowskiego pumptracka przedstawiają się następująco:
– powierzchnia toru (po obrysie skarp): 707,0 m2,
– powierzchnia asfaltowa w rzucie: 340,0 m2,
– długość toru w rzucie 172,0 cm,
– wysokość zakrętów profilowanych toru pumptrack (mierzona od powierzchni asfaltowej w najniższym punkcie bandy do powierzchni asfaltowej na koronie bandy) – minimum 85,0 cm,
-grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
-ilość zakrętów profilowanych: 5 szt.
-promień zakrętów: min. 380 cm.
Super napewno będziemy chodzić
Taka inwestycja jest bardzo droga, skąd środki ?
W końcu doczekaliśmy się pumptracka bliżej, niż we Lwówku, gdzie trzeba było się trochę “napedałować” 😀
Może w Lubomierzu coś takiego Panie Burmistrzu?????
Np na starym zaniedbany basenie?????
Najpierw basen ktoś kupi (jak już tego nie zrobił) ,póżniej odsprzeda dla gminy (tak się robi interesy w rządach PO) a nasza gmina nic nie zarabia czeka co im rzucą zero pomysłów.
Jesteś idiotą. Powinieneś przestać oddychać bo nie zasłużyłeś na to. Żal mi takich bezmózgów jak ty.
Widać że rasowy PO-wiec, prawda boli.
Przecież teraz to PiSiory rządzą… żal mi tych bezmozgow
Jak z kąd środki ???Z kwisonali zostały bo sie nie odbyły
Moje dzieci już nie mogą się doczekać . Brawo super pomysł .
Brawo burmistrz po tylu latach rzadow zrobił coś dla młodzieży. Teraz dajcie komuś koncesje na pub/lokal/dyskotekę a nie ciągle blokujecie z Panem Królakiem. Gryfów dla młodych, precz z komuna w Gryfówie i układami
11mln. zadłużenia Gryfowa to kolejne tyś. To pikuś. Burmistrz doszedł do wniosku , że budżet wytrzyma wszystko. Zostanie po nim pusta kasa ,ale co tam. Gryfów ma w powiecie najniższe dochody budżetowe na jednego mieszkańca. Nie umie zdobywać dodatkowych środków.
No i super niech młodzi mają cokolwiek w tym mieście dla siebie.
Świetny pomysł! We Lwówku fajnie to działa! Byłam tam z synkiem 5 lat i na prawdę radocha była ogromna