Gryfów Śląski: Pumptrack już otwarty

6
2359

Młodzież z Gryfowa Śląskiego ma miejsce gdzie nie tylko może się spotkać, ale także aktywnie spędzić czas. Wczoraj pumptrack w Gryfowie Śląskim został oficjalnie otwarty.

 

Co to jest pumptrack?

PUMPTRACK to asfaltowy, tor rowerowy, który składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych ,,hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzenie się i utrzymanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zamkniętymi tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach. Dla maksymalnego wykorzystania terenu projektuje się liczne odnogi i alternatywne linie przejazdu. Tor umożliwia także jazdę na deskorolkach, rolkach, czy hulajnodze.

Dla kogo pumptrack?

W Gryfowie Śląskim o budowę takiego toru zabiegała młodzież. – Ten pumptrack to inicjatywa młodzieży. Od paru lat już chodzili i mówili, co my mamy panie burmistrzu robić, siedzieć wokół fontanny? – wspomina Olgierd Poniźnik.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego nie kryje także, iż człowiekiem, który przeforsował projekt był radny Dragan. Ten w rozmowie z nami przyznaje, iż od kilku lat spotykał się z prośbami młodych ludzi, jednak po zorganizowaniu spotkania z młodzieżą, podczas którego widział ich zapał nie mógł postąpić inaczej. – O pumptracku słyszałem już od dwóch lat. Natomiast w ubiegłym roku zrobiłem zebranie z młodzieżą, na którym było pięćdziesiąt młodych osób i oni chyba symbolicznie przyszli na to spotkanie z rowerami i mówili, że to jest dla nich najważniejsza z inwestycji. Pytałem ich czy mają jakieś inne potrzeby, to odpowiadali, że pumtrack jest najważniejszy – przyznaje radny Mariusz Dragan.

Koszty budowy pumptracka

Przygotowania do inwestycji nie trwały długo. W lipcu tego roku ogłoszono przetarg, do którego przystąpiła poznańska firma, która za wykonanie zadania zażądała 334.560,00 zł brutto. Była to kwota o piętnaście tysięcy złotych niższa, niż wstępnie zakładano.

Parametry gryfowskiego pumptracka

 • powierzchnia toru (po obrysie skarp): 707,0 m2,
 • powierzchnia asfaltowa w rzucie: 340,0 m2,
 • długość toru w rzucie 172,0 cm,
 • wysokość zakrętów profilowanych toru pumptrack (mierzona od powierzchni asfaltowej w najniższym punkcie bandy do powierzchni asfaltowej na koronie bandy) – minimum 85,0 cm,
 • grubość warstwy asfaltu: 5-7 cm.
 • ilość zakrętów profilowanych: 5 szt.
 • promień zakrętów: min. 380 cm.

Teren jest oświetlony czterema lampami solarnymi oraz monitorowany.

Pumptrack już gotowy

Po trzech miesiącach od rozstrzygnięcia przetargu marzenie młodych gryfowian spełniło się. W czwartek 22 października 2020 roku miało miejsce oficjalne odebranie robót. Inwestycję przy ulicy Młyńskiej wizytowali: Pan Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gryfowa Śląskiego, Pan Tomasz Lewkowicz – zastępca dyrektora ZBGKiM, Pan Rafał Olszówka z wydziału inwestycji UGiM i radny Mariusz Dragan oraz wykonawca robót.

Burmistrz w rozmowie z nami przyznaje, iż niegdyś w tym miejscu istniał mini scatepark, jednak nie wytrzymał próby czasu. Teraz na terenie przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury stanęła największa inwestycja dedykowana młodzieży, która posłuży zapewne przez wiele lat. – Najważniejsze, że jest duże zainteresowanie, że dzieciaki, młodzież chce tu jeździć czy to na hulajnodze, czy na rowerze – mówi nie kryjąc zadowolenia Pan Olgierd Poniźnik, który zwraca także uwagę na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa. Bardzo serdecznie proszę o przestrzeganie zamieszczonego na obiekcie regulaminu, którego przestrzeganie jest obowiązkowe. Proszę także o zapewnienie porządku i nie śmiecenie zarówno na pumptracku, jak również wokół niego. Niech wygląd pumptrucka świadczy także o jego użytkownikach. Mam nadzieję, że będzie to bezpieczne, czyste i schludne miejsce do spędzania czasu. – mówi Burmistrz Olgierd Poniźnik.

Władze miasta przyznają, iż planowane było tu wielkie otwarcie pumptracka z pokazem jazdy w wykonaniu profesjonalisty, jednak z powodu epidemii to nie może się odbyć. Burmistrz Gryfowa Śląskiego liczy, iż może uda się takie wydarzenie zorganizować w przyszłym roku. Niemniej na pumptraku można już dziś jeździć. Oczywiście należy też pamiętać o zasadach bezpieczeństwa związanych z koronawirusem.


Kolejne inwestycje dla młodzieży?

Radny Mariusz Dragan nie kryje, iż apetyt rośnie w miarę jedzenia i przyznaje, że kolejnym marzeniem jest budowa scateparku. – Jest tutaj jeszcze trochę terenu i może da się zrobić takie gryfowskie centrum sportów ekstremalnym – mówi nam radny, który zdaje sobie sprawę z tego, że są to kosztowne inwestycje i będą one zależały od budżetu w kolejnych latach.

Burmistrz Gryfowa Śląskiego przypomina, iż cały czas trwają prace nad kolejną ważną inwestycją, czyli rewitalizacją parku. – Mamy już dokumentację. – zapewnia Pan Olgierd Poniźnik, który tłumaczy, iż park będzie miejscem nie tylko dla młodzieży, ale dla wszystkich mieszkańców – Ma to być miejsce wielofunkcyjne służące do wypoczynku – zapewnia burmistrz.

6 KOMENTARZE

 1. Byłem wczoraj, ale nie wygląda mi na to że to już jest skończone… Wkoło błoto, ławki brudne, jakaś rama może pod stół sama stoi…… Do całości i wisienki na torcie jeszcze troszkę małych szczegułów zostało do poprawy. Ale ogólnie jest pomysł trafiony

 2. długość toru 172 .0 cm w rzucie
  po pierwsze strasznie drogo wyszło za 1 cm .po drugie to się rower nie zmieści na tym torze bo będzie wystawiał po trzecie jak tam zmiescili 340.0 m2 asfaltu
  A tak na poważnie to się młodzieży ten tor po prostu należał

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here