Usłyszał zarzut zgwałcenia 72- letniej kobiety

2
1637

Do gwałtu na seniorce doszło 22 lutego w jednej z małych miejscowości w powiecie lubańskim. Tego dnia 37-letni Seweryn K. wtargnął do mieszkania kobiety, skrępował ją, a następnie zgwałcił. Mężczyzna również okradł swoją ofiarę, zabierając jej telefon komórkowy. Poinformowani o sprawie policjanci natychmiast przystąpili do działania.

 

Niektóre sprawy kryminalne, przy których pracują policjanci, są na tyle skomplikowane, że ustalenie podejrzanego wymaga nie tylko niezwykłej skrupulatności i wytrwałości od funkcjonariuszy, ale także wykorzystania szerokiego spektrum metod badania zgromadzonego materiału dowodowego. Tak było w sprawie, nad którą od miesiąca pracowali lubańscy kryminalni.

Z ustaleń poczynionych przez śledczych wynika, iż napastnik wtargnął w nocy do domu starszej bezbronnej kobiety, a następnie używając przemocy wobec niej, zmusił ją do obcowania płciowego. Sprawca ukradł jej telefon komórkowy oraz 50 złotych. Pokrzywdzona powiadomiła o zdarzeniu policjantów. Od tego momentu pod nadzorem lubańskiej prokuratury, funkcjonariusze prowadzili czynności operacyjne oraz śledcze, których celem było zebranie dowodów przestępstwa, a także ustalenie i zatrzymanie jego sprawcy.

– Skrupulatność w działaniu oraz zaangażowanie mundurowych zostały nagrodzone – mężczyzna podejrzany o popełnienie tego przestępstwa został zidentyfikowany i zatrzymany. Było to możliwe, m.in. dzięki badaniom laboratoryjnym zabezpieczonego materiału genetycznego, które pozwoliły na oznaczenie profilu DNA sprawcy. – podkom. Przemysław Ratajczyk z KWP we Wrocławiu.

– W sprawie zabezpieczono m.in. ślady biologiczne, które poddano badaniom genetycznym, dokonano przeszukania oraz innych czynności. Na polecenie Prokuratora Rejonowego w Lubaniu funkcjonariusze Policji zatrzymali 37-letniego Seweryna K., mieszkańca powiatu lubańskiego. – powiedział redakcji eLuban.pl prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Pokazuje to, jak ważne jest ujawnienie i właściwe zabezpieczenie śladów na miejscu przestępstwa przez policyjnych techników kryminalistycznych oraz praca operacyjna prowadzona przez funkcjonariuszy.

Mężczyzna został zatrzymany w piątek, 15 marca 2024 roku, tego samego dnia został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut zgwałcenia, a także naruszenia miru domowego i rozboju.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że Seweryn K. jest mieszkańcem miejscowości gdzie dopuścił się gwałtu i był w pełni poczytalny w chwili popełnienia przestępstwa.

Podejrzany będzie odpowiadał w warunkach tak zwanej recydywy, albowiem był już karany sądownie za przestępstwa z użyciem przemocy. Grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 do nawet 15 lat.


2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here