Uruchomili przelew ścieków do rzeki Kwisa. WIDEO

30
4920
zdjęcia nadesłane przez czytelników

Z pewnością nie tak świąteczny prezent wyobrażali sobie mieszkańcy Mirska, Gryfowa Śląskiego, czy Leśnej. Świeradów- Zdrój znowu wypuścił ścieki.

 

 

To jedna z tych sytuacji, która od lat bulwersuje społeczeństwo. Bo jak w czasach, gdzie na każdym kroku mówi się o ekologii, o dbałości o środowisko, czyste powietrze, czyste wody, … samorząd może zawartość sieci kanalizacyjnej kierować wprost do rzeki? A jednak tak się dzieje w Świeradowie- Zdroju. I jak podkreśla tamtejszy burmistrz Roland Marciniak wszystko jest zgodne z prawem.

Niestety, za rządów obecnego burmistrza Miasto nie poradziło sobie z rozwiązaniem problemów z gospodarką wodno- ściekową. A rozwój, powstające hotele, apartamentowce sprawia, iż tych ścieków z każdym rokiem w mieście przybywa. One same mieszczą się jeszcze w rurach, ale jak przychodzi deszcz, odwilż, roztopy sytuacja mocno się komplikuje, bo kanalizacja ściekowa połączona jest tu z kanalizacją deszczową. W rurach zmieścić muszą się ścieki i deszczówka. Rury te niestety nie zostały na taką okoliczność przewidziane i nie są w stanie pomieścić wszystkiego.

Przez lata swoistą „atrakcja” Świeradowa- Zdroju były wybijające studzienki kanalizacyjne. Na ulicach miasta można było zaobserwować tryskające „gejzery”, którym towarzyszył wyjątkowy zapach oraz odchody rozkładające się na asfalcie.

Burmistrz Marciniak znalazł na to rozwiązanie. Żeby zmniejszyć ciśnienie w rurach poszedł po najmniejszej linii oporu. Uzyskał zgodę PGW Wody Polskie na awaryjny zrzut ścieków. Pod taką zgodą podpisała się pani Edyta Wilczacka ówczesna dyrektor Wód Polskich w Lwówku Śląskim, a dziś wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju. I zgodnie z tą decyzją w sytuacjach „awaryjnych” otwierany jest tak zwany przelew burzowy i zawartość sieci trafia wprost do rzeki Kwisa.

Czas i miejsce, żebym wyjaśniała państwu tą decyzję, która jest takim bardzo, jakby to nazwać … dużo ludzi nie ma racji mówiąc w ten sposób, że decyzja została źle wydana.” – mówiła podczas czerwcowej sesji rady miejskiej Edyta Wilczacka już, jako wiceburmistrz Świeradowa- Zdroju.

„Decyzja została wydana, którą ja podpisałam. Tak jak już tutaj, co niektórym radnym mówiłam, zgodnie z prawem ja tą decyzję mogłam wydać na 30 lat, bo takie mam prawo, miałam prawo, jako dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich. Wydaliśmy ją tylko do 2026 roku, z pełną świadomością, ponieważ Świeradów zgłosił, że będzie robił wszystko, aby osiągnąć efekty ekologiczne aglomeracji i dlatego ta decyzja jest wydana tylko do 2026 roku.” – tłumaczyła podczas sesji wiceburmistrz Wilczacka.

W niedzielę 24 grudnia 2023 roku po raz kolejny w tym roku mieszkańcy niżej położonych miejscowości otrzymali „prezent” – iście świąteczny prezent. W godzinach porannych na ulicach Świeradowa- Zdroju pojawiły się problemy. Ze studzienek zaczęły wypływać ścieki. W reakcji na to, otwarty został przelew burzowy.

30 KOMENTARZE

 1. Rolek, za zgodą Edyty, po 17 latach zarządzania gminą, znalazł jedyny sposób pozbycia się szamba: spust do Kwisy! A teraz ta pani jest wiceburmistrzem, a Rolek lansuje ją na przyszłego burmistrza Świeradowa! Strach się bać!

 2. Strach się bać jakie gówniane decyzję będzie wam wydawała ta pani jak nie daj Boże zostanie burmistrzem.Miejcie nadzieję że spłynie z tym gównem na które dała pozwolenie na spuszczanie do górskiej rzeki razem z obecnym burmistrzem bardzo daleko od Świeradów i gmin wzdłuż rzeki Kwisy.

 3. Awaryjny zrzut ścieków to sytuacja, w której system kanalizacyjny lub oczyszczalnia nie są w stanie prawidłowo przetworzyć ścieków, co skutkuje koniecznością dokonania kontrolowanego wypuszczenia nieoczyszczonych ścieków do środowiska w celu zapobieżenia przepłynięciu wody zanieczyszczonej do budynków lub ulic. To ostateczność mająca na celu uniknięcie poważnych szkód środowiskowych.

 4. Tak tak zaczęła się lansować .Tylko patrzeć jakie zacznie wydawać gówniane decyzje.Ogladałem ostatnią radę na przedstawione zarzuty o zajęciu przez budowę gruntów i nie pobieranie za to opłat to jest żenada i brak wiadomości prawnych ta Pani już któryś raz się ośmieszyła.Dała by sobie spokój .Mam nadzieje że spłynie jak to g….no razem z Marciniakiem i że swoją decyzją.

  • Przecież była v-ce Burmistrzem Gryfowa. Totalnie niekompetentna, była odpowiedzialna za rewitalizację miasta skończyło się na ratuszu i rabatach wokół niego

 5. Do awaryjnej nie broń decyzji.W d…ie macie miszkańców i środowisko.Marciniak zaczął od dupy strony rozwój miasta.Jak na początku swojej kadencji myślał w ostatnich latach wszystko co zyskał stracił .Została tylko pycha i g…..ta , jednym słowem NARCYZ.Szkoda waszych słów i czasu na komentarze ten człowiek i tak nic nie zrozumie i Ty również

 6. O bardzo dobrze że informacja jest o tym czyli możemy wszyscy to zrobić bo właśnie przyjechała do mnie rodzina a mam pełne szambo zaraz muszę uruchomić swój przelew do Kwisy mi zostało jeszcze 5 takich uruchomień do końca roku ciekawe ile będzie można zrobić takich przelewów w 2024 proszę lwóweckie info za każdym Świeradowskim przelewie informować na portalu abym i ja mógł to robić u siebie a co oni mogą to ja też. Pozdrawiam gminy niżej leżące .

 7. Skoro to jest zgodne z prawem to od nowego roku przestaje płacić za ścieki i rurę ze ściekami wypuszczam prosto do rzeki. Niech tylko coś mi spróbują zrobić, w końcu jest to zgodne z prawem? Tutaj nie rozchodzi się o samego burmistrza Świeradowa, ale o tych ludzi którzy wydają pozwolenie na zatruwaniu rzek i na otwieranie kolejnych obiektów hoteli itd. Zobaczcie ludzie jaka działa korupcja w Polskich urzędach, przekręty odwalają, zabijają przyrodę, ryby w rzekach i tacy fałszywi ludzie nie powinni urzędować, bo szkodzą całej Polsce. Pokazują złe przykłady ze swojej strony, są bardzo źli. Powiedzcie mi dlaczego tacy ludzie bezkarni chodzą po ulicy? Mało tego inni urzędnicy, ba pobliscy sędziowie, policja widzą jak są spuszczane ścieki prosto do rzeki, dlaczego oni wszyscy się temu przyglądają i zupełnie nic z tym nie robią?

 8. Przykład nieróbstwa i szkodliwej bylejakości rządów PiS, w tym senatora Rafała Ślusarza i miejscowych działaczy PiS z Romanem Kulczyckim na czele. Okropna degradacja ekologiczna naszego regionu, szambo w Kwisie ze Świeradowa, trucizna w kamieniołomach w Rębiszowie, która będzie spływała i zatruwała wody gruntowe i powierzchniowe Kwisy oraz jej dopływów z okolic.

 9. Czy są jakieś osoby, by do urzędu miasta przyjechało Centralne Biuro Antykorupcyjne, by sprawdziło jak oni działają, przecież to jest skandal z ich strony, kłamią prosto z mostu. Od kiedy legalnie można spuszczać nieczystości prosto do rzeki? I przy tym czuć się bezkarnym. To tak jak człowiek, który chodzi do sklepu i kradnie jedzenie, po jakimś razie zostaje przyłapany i złapany przez policję a złodziej mówi że kradł bo nie ma co jeść. Czyli że co z tym człowiekiem należało zrobić, wypuścić na wolność? By dalej kradł? Tutaj mamy podobną sytuację i czas w końcu coś tym zrobić a nie tylko się tym przyglądacie i nic z tym nie robicie, co oznacza by oni dalej robili machlojki.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here