Z roku na rok, coraz mniej stacji paliw w kraju sprzedaje „chrzczone” paliwo. Niemniej i takie podmioty się zdarzają. Kontrole jakości paliw regularnie przeprowadza UOKiK.
Kontrole jakości paliw
System monitorowania i kontrolowania jakości paliw, nadzorowany przez Prezesa UOKiK, ma na celu eliminację paliw niespełniających norm jakościowych oraz monitorowanie ich jakości na terenie całej Polski. Kontrole, przeprowadzane przez Inspekcję Handlową, obejmują różne rodzaje paliw, w tym benzyny, olej napędowy, biopaliwa, gaz LPG i CNG.
W ramach systemu kontrolowane są zarówno losowo wybrane stacje paliw, jak i te, które wzbudzają podejrzenia co do jakości oferowanych produktów, na podstawie zgłoszeń dotyczących podejrzeń sprzedaży paliwa niskiej jakości. Kontroli podlega cała sieć dystrybucji paliw, od wytwórców przez hurtownie, aż po stacje paliwowe. Badaniom podlegają benzyny bezołowiowe (RON 95 i RON 98), olej napędowy, biopaliwa ciekłe (B20, B100), gaz skroplony (LPG), sprężony gaz ziemny (CNG) oraz lekki olej opałowy.
Kary za złą jakość sprzedawanych paliw
Takie podejście pozwala na efektywne eliminowanie przypadków oferowania tzw. „chrzczonego” paliwa.
Przedsiębiorcy oferujący paliwa niespełniające wymagań jakościowych podlegają surowym karom, w tym grzywnom od 50 tys. do 1 mln zł, a nawet karze pozbawienia wolności. Kary pieniężne nakładane są także za mniejsze wykroczenia, takie jak np. brak czytelnych oznaczeń na stacjach paliw.
Kontrole jakości paliw w powiecie lwóweckim
W 2024 roku, w okresie od stycznia do końca listopada, UOKiK przeprowadził 11 kontroli paliw na terenie powiatu lwóweckiego. Po raz pierwszy kontrolerzy zawitali do nas na początku czerwca 2024 roku.
Kontrole rozpoczęły się od sprawdzenia jakości sprzedawanego oleju napędowego na stacji paliw – „Spółdzielnia STW W Bolesławcu (part. Circle)” w Mirsku, następnie kontroli poddano benzynę 95 na stacji „Orlen Spółka Akcyjna nr 880” w Gryfowie Śląskim oraz olej napędowy na stacji „Spółdzielnia STW W Bolesławcu (part. BP) w Gryfowie Śląskim”.
Po raz drugi kontrolerzy odwiedzili nasz powiat zaledwie kilka dni później. Pod koniec czerwca skontrolowano jakość oferowanej do sprzedaży benzyny 98 na stacji Orlen Spółka Akcyjna nr 280 w Lwówku Śląskim, benzynę 98 na stacji Watis Polska Spółka z o.o. w Lwówku Śląskim oraz ON na ON na sprzedawany na stacji „O-PAL” Spółka z o.o. w Lubomierzu.
W miesiącu wrześniu kontroli poddano benzynę 98 na stacji „Orlen Spółka Akcyjna nr 880” w Gryfowie Śląskim. A w listopadzie kontrolerzy zbadali jakość oleju napędowego na stacji „Spółdzielnia STW W Bolesławcu (part. Circle)” w Mirsku, oleju napędowego na stacji Orlen Spółka Akcyjna nr 280 w Lwówku Śląskim oraz oleju napędowego na stacji Watis Polska Spółka z o.o. w Lwówku Śląskim.
Wyniki kontroli jakości paliw
Jak w podsumowaniu każdej z badanych próbek paliwa wskazują kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta: „Badana próbka spełnia wymagania określone w rozporządzeniu”. To oznacza, iż paliwa na wybranych stacjach były dobrej jakości.
Kontrole jakości paliw, prowadzone zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym, gwarantują eliminację produktów niskiej jakości z rynku. Dzięki temu kierowcy w powiecie lwóweckim i w całej Polsce mogą korzystać z paliw, które spełniają standardy jakościowe i są bezpieczne dla użytkowania.