Tańczące fontanny w Legnicy to unikalna atrakcja, łącząca sztukę, technologię i przestrzeń publiczną, a także przykład nowoczesnego podejścia do architektury miejskiej.
Fontanna Multimedialna w Parku Miejskim w Legnicy
W 2021 roku w modernistycznej części parku miejskiego w Legnicy, która to powstała w 1927 roku na potrzeby wielkiej wystawy ogrodniczej GUGALI oddano do użytku wspaniałą fontannę. Od tamtej pory park stał się popularnym miejscem relaksu, a pokazy tańczących fontann przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów.
Dane techniczne fontann multimedialnych w Legnicy
Fontanny w Legnicy to system 246 dysz wodnych, które wystrzeliwują wodę w synchronizacji z muzyką i oświetleniem w postaci 180 reflektorów RGB. Maksymalna wysokość strumienia to 25 metrów. Podczas budowy fontann multimedialnych zainstalowano nowoczesne systemy sterowania, w tym unikatowe roboty, co umożliwia tworzenie skomplikowanych sekwencji wodno-świetlnych i tworzy efekt “tańca”. Cały kompleks został zaprojektowany tak, aby dostarczyć rozrywki mieszkańcom i turystom, ale również, aby stać się elementem rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Oprócz fontann w parku rośnie około 10 tys. różnorakich roślin.
Tańczące fontanny
Fontanny multimedialne, takie jak ta w Legnicy, nie są nowością w Polsce czy Europie. Podobne instalacje znajdują się m.in. we Wrocławiu (Pergola przy Hali Stulecia), w Warszawie (Multimedialny Park Fontann), czy w Barcelonie (Font Màgica). Każde z tych miejsc pełni funkcję atrakcji turystycznej, a ich celem jest nie tylko dostarczanie rozrywki, ale również poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rewitalizację przestrzeni miejskich.
Zrewitalizowane, zabytkowe fontanny w części francuskiej w parku Miejskim zyskują coraz większą popularność wśród mieszkańców i gości. Balet światła i wody w takt filmowych szlagierów, jak choćby „2001. Odyseja kosmiczna” czy „Łowca androidów” po prostu zachwyca.
Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska
Z Lwówka Śląskiego do Legnicy jest niespełna 50 kilometrów, czas jazdy samochodem wynosi ok. 45 minut. Warto zabrać rodzinę, przyjaciół, znajomych, a w szczególności dzieci, które najbardziej przeżywają widowisko multimedialne.
Fontanny pracują:
maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, do 15 października
– od poniedziałku do czwartku, w godz. od godz. 10:00 do godz. 22:00.,
– od piątku do niedzieli, w godz. od godz. 10:00 do godz. 22:10
Pokazy 10 minutowe – woda ( cztery obrazy)
maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień – do 15 października – piątek, sobota i niedziela, od godz. 12:00 w pełnych godzinach do godz. 22:00. W pełnych godz. po zmierzchu praca przez 10 minut programu woda i światło, składającego się z 4 obrazów. Ostatni pokaz 10 minutowy ( woda + światło ) kończy pracę fontanny, o godz. 22:10. Zegar astronomiczny po zmierzchu uruchamia światło kolorowe.
Pokazy specjalne 20 min woda + światło + dźwięk
maj, czerwiec, lipiec, sierpień: piątek, sobota, niedziela, o godz. 20:40, wrzesień: piątek, sobota, o godz. 19:40, do 15 października: piątek, sobota, o godz. 18:40.
W poniższym pokazie z uwagi na prawa autorskie zmieniona została muzyka.
A co z fontannami w naszym Lwówku?
Śmieszne że kolejny rok fontanny w rynku nie działa które sprawiłby że byłoby bardziej przyjemniej