Dary Lasu: Spacer po dnie morza kredowego

0
3191
zdjęcie z drona: Łukasz Szpak Gmina Pielgrzymka

Odnajdź ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Wybierz się na spacer z przewodnikiem – geologiem, który opowie o tym wyjątkowym w regionie miejscu.

 

 

Wędrując po Pogórzu Kaczawskim spotykamy na swojej drodze różne typy i rodzaje minerałów i skał. Każda z nich ma zapisaną w sobie własną, niepowtarzalną historię mówiącą wiele o dziejach tego regionu. Rozszyfrowanie tej historii przynosiło i nadal przynosi geologom wiele satysfakcji, ale ma również istotny wpływ na rozwój gospodarczy.

Do dzisiaj na obszarze Pogórza i Gór Kaczawskich eksploatowane są złoża surowców skalnych, głównie na potrzeby przemysłu budowlanego. Jednym z takich złóż jest złoże piaskowców w miejscowości Czaple.

Najbardziej charakterystycznymi utworami kredy w okolicach Lwówka Śląskiego są wydłużone wzniesienia Wzgórz Płakowickich w okolicach Czapli, w tym wzniesienie Kopka górujące nad miejscowością.

 

 

Od ponad 200 lat w okolicach Czapli geolodzy odnajdowali ślady podwodnego życia, które toczyło się tu miliony lat temu. Płytki, dobrze natleniony zbiornik kredowy zamieszkiwały liczne gatunki małży, krewetek, rozgwiazd, ślimaków, krabów i jeżowców.

Spacer po dnie morza kredowego z pewnością przyczyni się pogłębienia wiedzy na temat fascynującej przeszłości geologicznej tego obszaru ale będzie to także mile spędzony czas.

Na spacer z przewodnikiem – geologiem – w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Dary Lasu zaprasza Nadleśnictwo w Lwówku Śląskim i Powiat Lwówecki. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w spacerze proszone są o zapisywanie się pod numerem telefonu: 695 225 338

 

-/opis szlaku za Gminą Pielgrzymka, zdjęcie z drona Łukasz Szpak/-


Reklama - materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here