Te kwestie o OC i AC warto wiedzieć

0
380
konsekwencje wypadku pozyczonym autem

Ubezpieczenie samochodu to coroczny wydatek, o którym trzeba pamiętać. Może ono pomóc Ci w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą wiązać się nie tylko z ogromnymi stratami finansowymi. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia i jak nie przepłacać? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

 

 

OC, AC, Assistance – co warto wiedzieć?

Dobre ubezpieczenie samochodu jest ważne dla każdego właściciela, gdyż chroni ono przed pozostawieniem go samego z ewentualnym problemem. Nawet najlepszy kierowca, który ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, może mieć sytuację, w której niezbędne będzie udzielenie pomocy. Przebite opony, stłuczona szyba, awaria elektryki, są to sytuacje, na które nie jesteśmy w stanie się przygotować. W Polsce prawo nakłada obowiązek wykupu jedynie polisy OC, która chroni przed koniecznością ponoszenia kosztów naprawy szkód, jakie wyrządziliśmy osobom trzecim w wyniku ruchu naszego pojazdu z własnej kieszeni. Choć zakres ochrony będzie w każdym towarzystwie taki sam, to niestety z ceną bywa już rożnie. Za tę samą polisę, kierowca tego samego auta, w innej ubezpieczalni może zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku polisy AC czy Assistance, które mają na celu pomóc nam, gdy to my jesteśmy poszkodowanymi. W ramach polisy AC możesz otrzymać wsparcie, gdy:

  • Przebijesz oponę;
  • Rozładuje Ci się akumulator;
  • Twoje auto zostanie zalane;
  • Zderzysz się ze zwierzęciem lub drzewem;
  • Karoseria Twojego pojazdu zostanie uszkodzona.

W ramach AC możesz otrzymać szeroki zakres pomocy, więcej na jej temat przeczytasz m.in. na tej stronie. Natomiast, jeśli dodatkowo wykupisz Assistance, będziesz mógł liczyć m.in. na:

  • Holowanie pojazdu;
  • Naprawę samochodu na miejscu zdarzenia;
  • Samochód zastępczy.

Oczywiście to, jak szarooki zakres ochrony będzie obowiązywał po zakupie polisy, będzie zależało od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. W każdej ubezpieczalni lista zdarzeń, w których wsparcie będzie możliwe, będzie nieco inna. Co ważne, zanim podpiszesz umowę, musisz ją dokładnie przeczytać i zaznajomić się m.in. z tzw. wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których wypłata odszkodowania nie będzie możliwa. Zazwyczaj będą to sytuacje, w których pojazdem kierowała osoba pod wpływem środków odurzających, nieposiadających uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, bądź umyślne spowodowanie szkody. Czytając umowę, zwróć także uwagę na tzw. udział własny, czyli udział właściciela pojazdu w likwidacji szkody, a także sposób likwidacji szkody oraz sumę ubezpieczenia.

Aktualne OC – dlaczego jest tak ważne?

Polisę OC musi posiadać każde auto, które jest zarejestrowane. Nie ma znaczenia czy jeździsz nim codziennie, czy stoi nieużywane w garażu lub na parkingu. Choć może się wydawać, że wówczas nie sprawia żadnego zagrożenia, to niestety nie jest to prawda. Możesz np. otwierając drzwi od auta zarysować zaparkowany w pobliżu pojazd lub może się ono stoczyć przez brak zaciągniętego hamulca ręcznego i uszkodzić inny pojazd czy np. element infrastruktury. Jeśli posiadasz auto, bardzo ważną kwestią jest brak przerw między polisami. Nie może to być nawet dzień zwłoki, gdyż grozi za to wysoki mandat (od 1400 do prawie 7 tysięcy złotych, w zależności od długości zwłoki). Oprócz tego należy się także liczyć z tym, że w razie ewentualnej szkody, powstałej z Twojej winy, będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. Co ważne, ubezpieczenie jest powiązane z samochodem, a nie człowiekiem, więc jeśli pożyczysz auto i spowodujesz wypadek, koszty naprawy zostaną pokryte z OC pojazdu, musisz jednak mieć pewność, że tak owe posiada. Niestety, mimo tego, że wina była Twoja, to w przypadku pożyczonego auta, to właściciel musi się liczyć z utratą zniżek za bezszkodową jazdę, mimo że nie brał udziału w zdarzeniu (https://najtaniejuagenta.pl/jakie-sa-konsekwencje-wypadku-pozyczonym-autem-bez-oc/).

Co ma wpływ na cenę polisy i jak nie przepłacać?

Bez wątpienia, każdy chciałby mieć polisę, która oferuje szeroki zakres ochrony, ale nie musieć wydawać na nią ogromnych kwot. Jest to prostsze, gdy posiadasz zniżki za bezszkodową jazdę, które mają ogromny wpływ na cenę polisy, jednak zdobycie pełnej puli rabatów, czyli 60%, trwa kilka lat. Jednym sposobem na zaoszczędzenie na polisie może być np. dopisanie innego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Dzięki temu będziesz mógł kupić taniej polisę, ale w przypadku spowodowania szkody, straci on swoje zniżki, jeśli nie wykupił dodatkowego ubezpieczenia od utraty zniżek. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest marka i model auta oraz jego parametry, jak np. pojemność silnika, spalanie, a także przebieg. Niestety nie można ich zmienić, by uzyskać tańszą polisę, musiałbyś po prostu zmienić auto na inne. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz poszukać najkorzystniejszej polisy przy pomocy porównywarki cen ubezpieczeń, która pokaże Ci zestawienie ofert z wielu firm ubezpieczeniowych. Jeśli jesteś już klientem ubezpieczalni, możesz także zapytać czy wykupienie kolejnej polisy będzie możliwe po cenach rabatowych. Wiele firm udziela takich zniżek swoim stałym klientom.

-/Artykuł sponsorowany/-ss

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here