Szopy opanowały powiat lwówecki

9
6012

Kilka lat temu małe szopy spotkać można było koło Dworka, czy Płakowic. Dziś te zwierzęta opanowały już nie tylko gminę Lwówek Śląski, ale spotkać je można także w sąsiednich gminach.

 

Szop pracz – to nie sympatyczny niedźwiadek

Szop pracz wprawdzie wygląda jak nieszkodliwy, sympatyczny niedźwiadek, w rzeczywistości jest jednak sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi. To gatunek inwazyjny, który jest aktywny głównie nocą. W znacznej części żywi się bezkręgowcami i pokarmem roślinnym.

Szopy pracze roznoszą choroby

Przenoszenie przez szopy patogenów i pasożytów może mieć wpływ na hodowle zwierząt i zdrowie człowieka. W niewielkim stopniu gatunek ten może też negatywnie wpływać na infrastrukturę. Jak tłumaczy w specjalnym raporcie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szop pracz jest nosicielem m.in. wścieklizny, nosówki, świerzbu, toksoplazmozy oraz pasożytów, między innymi glisty Baylisascaris procyonis. Jest to największe zagrożenie parazytologiczne ze strony szopa. Nicień ten może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, ponieważ jeden osobnik szopa może wydalać dziennie z kałem ponad milion jego jaj. Szczególnie narażone na zarażenie są gryzonie i ptaki wróblowe, ponieważ korzystają one z latryn (skupisk odchodów) szopów jako źródła pożywienia. Ważnym zagrożeniem jest przenoszenie wścieklizny. Szop, jako dodatkowy wektor tej choroby, może powodować występowanie wścieklizny częściej niż dotychczas.

Nie zbliżaj się, nie dotykaj

Kontakt z szopem jak i z każdym innym dzikim zwierzęciem może być niebezpiecznym, tak więc zwracamy się z prośbą o to by zawsze zachować ostrożność oraz nie ułatwianie zwierzętom zdobywania pokarmu, czy to po przez łatwy dostęp do pojemników na odpady czy wyrzucanie resztek pożywienia w okolicach domostw a już tym bardziej poprzez dokarmianie zwierząt.

Szop pracz w powiecie lwóweckim

Pierwsze doniesienia o szopach praczach na terenie powiatu lwóweckiego docierały do nas już kilka lat temu. Zwierzęta spotkać można było w okolicach sołectwa Dworek i w okolicach Płakowic. Dziś szopy na dobre zadomowiły się w gminie Lwówek Śląski. Widywano je w sołectwach, ale także w centrum miasta.

Szop pracz w Olesznej Podgórskiej

Szopy poczuły się tu na tyle dobrze, iż ich populacja zaczęła się rozrastać i zwierzaki zdobywają kolejne terytoria. Kilak dni temu zaniepokojony dziwnymi odgłosami mieszkaniec Olesznej Podgórskiej spotkał szopa buszującego na swojej posesji, co udało się uwiecznić na nagraniu. Początkowo szop starał się ukryć, ale po krótkiej chwili widząc, że nie ma na to szans zwierzak oddalił się.

9 KOMENTARZE

  1. No i co w związku z tym? Znalazły sobie miejsce do życia to niech sobie spokojnie żyją. Pewnie już co niektórym marzy się by do nich strzelać i stąd takie urabianie opinii jakie to niebezpieczne zwierzęta.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here