Kilka lat temu małe szopy spotkać można było koło Dworka, czy Płakowic. Dziś te zwierzęta opanowały już nie tylko gminę Lwówek Śląski, ale spotkać je można także w sąsiednich gminach.
Szop pracz – to nie sympatyczny niedźwiadek
Szop pracz wprawdzie wygląda jak nieszkodliwy, sympatyczny niedźwiadek, w rzeczywistości jest jednak sporym zagrożeniem dla otoczenia – zwierząt i ludzi. To gatunek inwazyjny, który jest aktywny głównie nocą. W znacznej części żywi się bezkręgowcami i pokarmem roślinnym.
Szopy pracze roznoszą choroby
Przenoszenie przez szopy patogenów i pasożytów może mieć wpływ na hodowle zwierząt i zdrowie człowieka. W niewielkim stopniu gatunek ten może też negatywnie wpływać na infrastrukturę. Jak tłumaczy w specjalnym raporcie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szop pracz jest nosicielem m.in. wścieklizny, nosówki, świerzbu, toksoplazmozy oraz pasożytów, między innymi glisty Baylisascaris procyonis. Jest to największe zagrożenie parazytologiczne ze strony szopa. Nicień ten może się bardzo łatwo rozprzestrzeniać, ponieważ jeden osobnik szopa może wydalać dziennie z kałem ponad milion jego jaj. Szczególnie narażone na zarażenie są gryzonie i ptaki wróblowe, ponieważ korzystają one z latryn (skupisk odchodów) szopów jako źródła pożywienia. Ważnym zagrożeniem jest przenoszenie wścieklizny. Szop, jako dodatkowy wektor tej choroby, może powodować występowanie wścieklizny częściej niż dotychczas.
Nie zbliżaj się, nie dotykaj
Kontakt z szopem jak i z każdym innym dzikim zwierzęciem może być niebezpiecznym, tak więc zwracamy się z prośbą o to by zawsze zachować ostrożność oraz nie ułatwianie zwierzętom zdobywania pokarmu, czy to po przez łatwy dostęp do pojemników na odpady czy wyrzucanie resztek pożywienia w okolicach domostw a już tym bardziej poprzez dokarmianie zwierząt.
Szop pracz w powiecie lwóweckim
Pierwsze doniesienia o szopach praczach na terenie powiatu lwóweckiego docierały do nas już kilka lat temu. Zwierzęta spotkać można było w okolicach sołectwa Dworek i w okolicach Płakowic. Dziś szopy na dobre zadomowiły się w gminie Lwówek Śląski. Widywano je w sołectwach, ale także w centrum miasta.
Szop pracz w Olesznej Podgórskiej
Szopy poczuły się tu na tyle dobrze, iż ich populacja zaczęła się rozrastać i zwierzaki zdobywają kolejne terytoria. Kilak dni temu zaniepokojony dziwnymi odgłosami mieszkaniec Olesznej Podgórskiej spotkał szopa buszującego na swojej posesji, co udało się uwiecznić na nagraniu. Początkowo szop starał się ukryć, ale po krótkiej chwili widząc, że nie ma na to szans zwierzak oddalił się.
Własnie w Olesznej Podgórskiej na drodze powiatowej we wtorek ok godz 6:00 siedziały sobie dwa szopy.
Nie wywoźcie po okolicznych wsiach i lasach tych szopów, robią szkody w lasach i w hodowlach zwierząt na gospodarstwach.
No i co w związku z tym? Znalazły sobie miejsce do życia to niech sobie spokojnie żyją. Pewnie już co niektórym marzy się by do nich strzelać i stąd takie urabianie opinii jakie to niebezpieczne zwierzęta.
To jest obcy inwazyjny gatunek,wypiera rodzimą zwierzynę…borsuk jest pożyteczny,a nie jakieś szop!!!
To zwyczajne żyjące zwierze i ma prawo do życia jak każde inne. Prawo nadane od przyrody (być może nawet Boga).
Tylko ludzie roszczą sobie prawo do zabijania ze względu na własny interes.
Wy jesteście obcym gatunkiem. Szol wokół tych szopów robi się ty taki jakby co najmniej do chałupy wchodził i jajko z lodówki wyjadł
Uwaga, pasożyty z nich zabijają psy, mała szansa aby uratować
Tak. Mała szansa by uratować Twoją wiedzę w temacie przyrody.
teraz to na dzialkach za gofrem lataja szopy i to od kilku lat