Szkolna Orkiestra Dęta dumą ZSE-T w Rakowicach Wielkich

0
402

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich zdobędziesz wykształcenie, nauczysz się zawodu, odbędziesz kursy zakończone certyfikatami, zrobisz prawo jazdy, poprawisz osiągnięcia w sporcie a nawet nauczysz się grać w orkiestrze dętej!

 

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich dokładają wszelkich starań, żeby pobyt młodych ludzi w szkole nie był nudny i żeby poza wymaganiami programowymi zdobywali oni nowe umiejętności i doświadczenia.

Dumą szkoły od początku jej powstania (1972 r.), była najpierw harcerska, a potem szkolna orkiestra dęta, która z powodzeniem działa po dziś dzień. Jej celem jest angażowanie się w działania artystyczne uzdolnionej muzycznie młodzieży szkolnej. Dyrekcja i nauczyciele uważają tę formę pracy pozaszkolnej za niezmiernie ważny czynnik wychowawczej działalności szkoły.

Dziś w skład orkiestry wchodzą uczniowie wszystkich roczników. Kapelmistrzem Szkolnej Orkiestry Dętej jest zawodowiec, Pan Jan Chojnacki, który od ponad dwudziestu lat prowadzi Miejską Orkiestrę Dętą “Bolesławiec” a wcześniej prowadził bolesławiecką orkiestrę wojskową. Z młodzieżą w Rakowicach Wielkich spotyka się dwa razy w tygodniu. Praca tu jest pełna wyzwań, bo do orkiestry trafiają młodzi ludzie, którzy często nigdy wcześniej nie mieli styczności z instrumentami. Dopiero tutaj poznają nuty i uczą się je grać. – Staram się, żeby każdy grał z nut – mówi nam Kapelmistrz, który przyznaje, iż na początku z młodzieżą pracuje indywidualnie i uczy ich wszystkiego od podstaw. Dopiero z czasem przychodzą pierwsze poprawne dźwięki, które uczniowie wydobywają z instrumentów.

Dla samych uczniów gra w orkiestrze jest oderwaniem się od codzienności. Ci z którymi rozmawialiśmy przyznają, iż przed przyjściem do ZSE-T nie myśleli nawet, że kiedykolwiek będą grać na instrumentach, a już tym bardziej na dętych. Jak mówią przyszli na zajęcia pozalekcyjne z ciekawości – i zostali.
W ubiegłym tygodniu byliśmy niezapowiedzianymi gośćmi na jednej z takich szkolnych prób, gdzie udało nam się nakręcić krótki materiał wideo, do którego obejrzenia zachęcamy.

Poziom uczniów jest tu bardzo zróżnicowany. Jedni już znakomicie sobie radzą, a inni dopiero zaczynają przygodę z muzyką. Pan Jan Chojnacki mówi, iż największym problemem orkiestry jest częsta rotacja uczniów, którzy jak już zdobędą pierwsze szlify i zaczynają sobie dobrze radzić, to kończą szkołę i odchodzą. – Po maturze połowa tej grupy odejdzie. – dodaje z ubolewaniem kapelmistrz, który liczy, iż w najbliższym naborze znajdą się równie uzdolnieni muzycznie uczniowie.

Wśród uczniów ZSE-T uczęszczających na zajęcia muzyczne są i tacy, którzy po skończeniu szkoły chcą nadal kontynuować przygodę i grać w orkiestrze. Jak mówiła nam jedna z uczennic, jeżeli tylko kapelmistrz przychyli się do jej prośby, to ona z chęcią przyłączy się do Orkiestry Dętej „Bolesławiec”.

Zdobyte umiejętności uczniów możemy obserwować podczas niemal wszystkich wydarzeń szkolnych. – Zabezpieczamy przede wszystkim uroczystości szkolne. Podczas wyprowadzania sztandaru zawsze gramy marsza, oczywiście gramy hymn oraz różne utwory patriotyczne – tłumaczy kapelmistrz. Ponadto orkiestra zapraszana jest na koncerty i imprezy okolicznościowe i patriotyczne w całym regionie, m.in.: Dzień Sybiraka w Lwówku Śląskim, Święto Niepodległości w Nowej Wsi, spływy kajakowe Bobrem, czy Dni Bolesławca. Ponadto Szkolna Orkiestra Dęta z Rakowic Wielkich uczestnicy w Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych.

Kapelmistrz Pan Jan Chojnacki bardzo chwali sobie współpracę i zaangażowanie w działalność orkiestry dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych. – Tu jest bardzo dobra współpraca. Pan Dyrektor jest bardzo zainteresowany, żeby ta orkiestra funkcjonowała – mówi kapelmistrz, który jako przykład nieocenionego wsparcia przywołuje ostatnie zakupy nowych instrumentów jakich udało się dokonać dzięki Dyrekcji placówki i działającemu przy ZSE-T Stowarzyszeniu Nasza Szkoła.

Słysząc o potrzebach ze strony kapelmistrza i młodzieży nauczyciele działający w Stowarzyszeniu postanowili wesprzeć orkiestrę. – Złożyliśmy wniosek do Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Izerskie i w ramach postępowania konkursowego zostaliśmy wyłonieni do dofinansowania – tłumaczy Pan Jacek Żojdzik członek Zarządu Stowarzyszenia Nasza Szkoła, który wyjaśnia, iż otrzymana kwota – ok. 13 tysięcy złotych – pozwoliła na zakup trzech nowych instrumentów wraz z akcesoriami.

Pan Jacek Żojdzik dodaje także, iż szczególnego podkreślenia wymaga tu wsparcie, jakie Stowarzyszenie a tym samym i Szkoła otrzymało ze strony LGD Partnerstwo Izerskie – Składam tutaj ogromne podziękowania dla Pani Prezes Bożeny Mulik oraz wszystkich pracowników.

Często słyszymy, że dzisiejsza młodzież to tylko w tym „internecie siedzi”. Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich jest tu znakomitym przykładem, że nie jest to tak do końca prawda, bo wystarczy młodym ludziom pokazać nowe możliwości spędzania czasu wolnego a internet schodzi na drugi plan.

W ZSE-T uczniowie po lekcjach są zachęcani do udziału w zajęciach sportowych, do podnoszenia swojej wiedzy w różnych kółkach zainteresowań i do – co niespotykane w takich placówkach – gry w orkiestrze.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here