Sześciu uczniów z ZSE-T ze stypendium dla szczególnie uzdolnionych

0
472
ZSE-T w Rakowicach Wielkich

Sukces uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Sześciu z nich otrzymało stypendia w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.

 

Sukces uczniów, to także sukces szkoły, bo sześciu stypendystów z tej placówki to połowa wszystkich z pięciu szkół średnich w powiecie lwóweckim. To kolejny przykład na to, iż dobrzy uczniowie nie tylko znajdują swoje miejsce w rakowickiej szkole, ale mogą tam także podnosić się w nauce i rozwijać swoje pasje.

Rynek pracy potrzebuje dobrze wykwalifikowanych pracowników. Chcemy promować kształcenie zawodowe w regionie i dodatkowo mobilizować najlepszych – mówił podczas ogłoszenia wyników Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który potwierdził, iż każdy stypendysta otrzyma wsparcie w łącznej kwocie 4.500 złotych a ponadto będzie brał udział w wykładach na Uniwersytecie Wrocławskim.

Program pomocy stypendialnej wspiera młodzież, która uczy się bardzo dobrze, ale także tą, która odnosi sukcesy w przedmiotach zawodowych. W obecnym roku szkolnym programem objętych zostało 602 uczniów z Dolnego Śląska. W gronie stypendystów znalazło się 12 uczniów szkół branżowych i techników z terenu powiatu lwóweckiego, w tym połowa to uzdolnieni uczniowie ZSE-T w Rakowicach Wielkich!

Uczniowie, którzy uzyskali stypendium są to nasi najlepsi uczniowie z różnych kierunków, bo i z architektury krajobrazu, logistyki, gastronoma… – wyjaśnia Pani Angelika Kowalczyk pedagog szkolny w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich, która dodaje, iż spośród sześciu uczniów, którzy otrzymali stypendium większość to uczniowie klas maturalnych.

Młodzi ludzie wybierają ZSE-T, bo cenią atmosferę jaka panuje w szkole i za to, że mogą tam liczyć na wsparcie oraz że są doceniani za swoje starania

U nas nie jest tak, że uczniowie wchodzą do szkoły i wychodzą z niej i nikt ich nie zna i nikogo nie interesują. U nas uczniowie czują się potrzebni, czują się ważni, zauważani przede wszystkim i doceniani. U nas mogą się też rozwijać – zapewnia pani Kowalczyk, która tłumaczy, iż kadra pedagogiczna stara się na każdym kroku wspierać uczniów i motywować ich do działania.

Pani pedagog zauważa także, iż zdolni uczniowie w ZSE-T mają większą swobodę, bo w Rakowicach Wielkich nie ma takiego przysłowiowego ”wyścigu szczurów” jak to ma miejsce w niektórych elitarnych placówkach, gdzie stawia się nacisk tylko na wyniki. W ZSE-T zdolni uczniowie są wprawdzie cały czas motywowani do podnoszenia swoich umiejętności, ale ponadto do odkrywania nowych pasji i zdobywania kompetencji społecznych. Niezwykle ważne jest także indywidualne podejście do ucznia z jakim spotykają się młodzi ludzie w rakowickiej szkole.

Nasi najlepsi uczniowie są ciągle motywowani przez nas, są doceniani, są na piedestale, są ciągle angażowani – tłumaczy pani pedagog, która przypomina, iż w rakowickiej szkole dzień nie kończy się o piętnastej, bo po lekcjach są kółka zainteresowań, korepetycje, kursy i warsztaty.

Dyrekcja szkoły oraz kadra pedagogiczna stara się wspierać uczniów przez różne programy. Oprócz stypendium Starosty, szkoła składa wnioski o stypendia do samorządu województwa. Dyrekcja i nauczyciele korzystają także z innych narzędzi motywujących młodych ludzi do większego wysiłku i zaangażowania.

Staże zagraniczne, które proponujemy dla młodzieży to też są staże, dla uczniów najciężej pracujących w szkole. – dodaje pani pedagog tłumacząc, iż o wyborze uczniów decydują wyniki na świadectwie, frekwencja, ale także zaangażowanie w życie szkoły.

Dumy z sukcesu uczniów nie kryje Pan Marek Łukasik, Wicedyrektor ZSE-T w Rakowicach Wielkich, który zaznacza, iż w tej szkole jest miejsce dla wszystkich uczniów i tych wybitnie uzdolnionych i tych słabszych.

Zapraszamy uczniów, którzy chcą rozwinąć swoje możliwości, żeby dobrzy stali się jeszcze lepsi a ci słabsi, żeby stali się dobrymi uczniami, bo takie możliwości tutaj u nas są. – zapewnia wicedyrektor, który przyznaje, iż uczniowie nie przypadkiem wybierają szkołę w Rakowicach Wielkich. W rozmowie wspomina, iż w ostatnim naborze była spora grupa uczniów z okolic Bolesławca, którzy zdecydowanie bliżej mieli do kilku dobrych placówek w mieście ceramiki, a jednak wybrały ZSE-T.

To pokazuje, iż młodzi ludzie zauważają starania dyrekcji i kadry, doceniają je oraz właśnie w Rakowicach Wielkich widzą swoją przyszłość.

Szkole gratulujemy uzdolnionej młodzieży, a stypendystom wielkiego sukcesu!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here