Święto rolników, ogrodników i sadowników z gminy Gryfów Śląski

0
2328
Olgierd Poniźnik Burmistrz Gryfowa Śląskiego

Deszcz dla rolników, sadowników i ogrodników jest błogosławieństwem i tego błogosławieństwa nie zabrakło podczas ich święta w gminie Gryfów Śląski odbywającego się w niedzielne popołudnie w Proszówce.

 

Dożynki, to święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych. Jest ono symbolem dorobku, ciężkiej pracy w polu i stanowi wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z rolą. To dla każdego rolnika, ogrodnika i sadownika jeden z najpiękniejszych dni w roku. Czas radości i odpoczynek po ciężkiej pracy. Na Polskiej wsi tradycja ta jest pieczołowicie pielęgnowana. Kultywują ją również mieszkańcy sołectw gminy Gryfów Śląski, którzy rokrocznie po zakończeniu żniw spotykają się by podziękować Bogu za plony, za zdrowie i prosić o urodzaj w przyszłym roku oraz, by się wspólnie bawić.

W niedzielę 11 września 2022 roku świętowali rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z gminy Gryfów Śląski. Gospodarzami tegorocznych dożynek było sołectwo Proszówka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą polową w intencji rolników, ich upraw i plonów, której przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Kurzeja.

Po mszy wszystkich przybyłych na dożynki powitali: Burmistrz Olgierd Poniźnik, i Adriana Karpowicz Sołtys Sołectwa Proszówka.

– Po 10 latach, jakie minęły od ostatnich dożynek w Proszówce spotykamy się tutaj ponownie, by podziękować rolnikom, ogrodnikom i sadownikom naszej gminy za ich trud i wysiłek. – mówił witając gości Burmistrz.

– Ten szczególny dla rolników dzień, jest uhonorowaniem ich ciężkiej codziennej pracy. Jej efekty są w postaci chleba i darów ziemi na naszych stołach. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nic i nikt jej nie przekreśli. O rolnikach bardzo pięknie powiedział Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. To im dziś oddajemy hołd i składamy podziękowania. – dodawała Pani Sołtys.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Poseł Robert Obaz (SLD), Poseł Zofia Czernow (PO), Starosta Lwówecki Daniel Koko, Małgorzata Szczepańska Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Tadeusz Jagiełło Radny Rady Powiatu Lwóweckiego, Helena Okulowska Radna Rady Powiatu Lwóweckiego, pod nieobecność Senatora Rafała Ślusarza szefowa jego biura Urszula Maga, Radni Rady Gminy Gryfów Śląski z Przewodniczącym Mateuszem Królakiem, Tomasz Jankowski Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwówek Śląski, podkom. Remigiusz Mirek Komendant Komisariatu Policji w Gryfowie Śląskim, Krzysztof Król Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP, Kamila Zajączkowska Prezes Zarządu Gminnego ZOSP wraz z silną reprezentacją druhów z OSP Proszówka oraz zaprzyjaźnioną z nimi jednostką OSP Niwnice, Marek Makowski Kierownik ZDP Lwówek Śląski, Sołtysi sołectw Gminy Gryfów Śląski i dyrektorzy gminnych jednostek. Gości z Otmuchowa, gminy partnerskiej Gryfowa Śląskiego reprezentował sekretarz Artur Banasiak. Najważniejsi w tym dniu byli jednak mieszkańcy, którzy mimo chwilami intensywnych opadów deszczu przyszli, by podziękować rolnikom i wspólnie się bawić.

Starostami tegorocznych dożynek byli Justyna Michałek i Szymon Kownacki i to oni przekazali na ręce Burmistrza i Przewodniczącego Rady chleb wypieczony  mąki z tegorocznych ziaren a później dzielili nim wśród przybyłych na wydarzenie gości.

Szymon Kownacki prowadzi hodowlę „Alpaki z Proszówki” od 2010 roku. Właśnie wtedy przyjechały pierwsze alpaki z Chile. Gospodarstwo turystyczne jest unikatową atrakcją w Gminie Gryfów Śląski. Te wielbłądowate zwierzęta z Ameryki Południowej zaaklimatyzowały się bardzo dobrze na pastwiskach Pogórza Izerskiego. Alpaki są hodowane głównie dla wełny, która jest trzy razy trwalsza i sześć razy cieplejsza od wełny owczej. Gospodarstwo „Alpaki z Proszówki” prowadzone przez Justynę i Szymona zaprasza również do spędzania czasu w towarzystwie zwierząt o bardzo łagodnym usposobieniu.

Justyna Michałek prowadzi atrakcję turystyczną w postaci karmienia, głaskania i zabierania alpak na spacer na malownicze wzgórze św. Anny u podnóża Kapliczki Leopolda w Proszówce. Dodatkowo Pani Justyna prowadzi zajęcia alpakoterapii. Jest to dziedzina zooterapii wspomagającej rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych poprzez działania terapeutyczne oparte na kontakcie z alpakami. Działania te służą poprawie samopoczucia człowieka w różnych sferach. Gospodarstwo oferuje również zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych na miejscu w Proszówce, ale również wyjeżdżają do placówek, sesje zdjęciowe, urodziny z alpakami, sprzedaż wełny oraz wyrobów wełnianych i gadżetów promocyjnych u siebie w sklepiku firmowym. Państwo Justyna i Szymon chętnie i zawsze wspierają przedsięwzięcia realizowane na terenie sołectwa Proszówka, ale również włączają się w różne akcje charytatywne na terenie całego powiatu.

Tegoroczne dożynki stały się okazją do uhonorowania mieszkańców gminy Gryfów Śląski, za prowadzenie działalności pozarolniczej. Nagrody z rąk: Burmistrza Olgierda Poniźnika i Przewodniczącego Rady Mateusza Królaka odebrali:

Państwo Dorota i Stanisław Wójcik z Krzewia Wielkiego – Prowadzą gospodarstwo ogrodnicze o powierzchni 1600 m2, są to przede wszystkim szklarnie na terenie sołectwa Krzewie Wielkie. Działalność została założona w 1981 roku. Gospodarstwo specjalizuje się: Wczesną wiosną w produkcji kwiatów rabatowych i balkonowych, natomiast jesienią chryzantem.

Pani Mariola Iwanowska z Młyńska – Od 18 lat jest mieszkanką Młyńska. Niemal tyle samo czasu zajmuje się wraz z mężem produkcją miodu i jego pochodnych jak świeczki, ozdoby z wosku i itp. Swoje produkty wystawia na niemal wszystkich uroczystościach, jarmarkach na terenie naszej gminy i okolicznych miast i gmin. Pani Mariola w swoim ogródku i sadzie posiada warzywa i owoce bardzo zdrowe, gdyż ekologiczne na naturalnych nawozach.

Państwo Danuta i Mieczysław Cierlik z Rząsin. – Od wielu lat wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne, a ponadto zajmują się uprawą sadzonek i roślin ozdobnych w trzech dużych szklarniach. Ich kolejnym zajęciem jest prowadzenie agroturystyki pod nazwą Swojska Chata, która prężnie się rozwija. Małżeństwo angażowało i nadal angażuje się w działalność rady sołeckiej.

Pani Renata Drabowicz z Ubocza – Pani Renata zajmuje się uprawą Lawendy w Uboczu od 2009 roku. Na plantacji znajduje się około 50 odmian tego gatunku. Od dwóch lat wzbogacono plantację o sklepik i domek do relaksu. Po ścięciu lawendy można nacieszyć oko pięknymi słonecznikami. Wśród tych cudownych kwiecistych płodów można sobie zrobić bajeczną i niezapomnianą sesję zdjęciową oraz zjeść romantyczne śniadanie. W tym urokliwym miejscu można wziąć udział w warsztatach, podczas, których wykonuje się pachnące, kwieciste wianki.

Pani Marzena Wesołowska z Wieży – Od 46 lat rdzenna Wieżowianka, która w 1997 roku stała się szczęśliwym właścicielem gruntów rolnych, które sukcesywnie powiększono i dziś gospodarzy na 23 ha. Jej wszechstronność zainteresowań i talentów sprawiło, że oprócz uprawy roślinnej od 4 lat zajmuje się produkcją olejów tłoczonych na zimno z roślin własnej uprawy oraz prowadzi atrakcyjną agroturystykę pod nazwą Izerski Poranek. Wychodzące dania spod jej ręki są rozkoszą dla podniebienia.

Pani Danuta Kumoś z Wolbromowa – Pani Danuta od 28 lat wspólnie z mężem Edwardem prowadzą 10 ha gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli bydła. Produkty z gospodarstwa – mleko, sery, śmietana i ekologiczne masła są najwyższej, jakości, czego przykładem jest zdobywanie laurów na wystawach, imprezach regionalnych, a także duży popyt na nie, nie tylko mieszkańców sołectwa Wolbromów.

Pani Joanna Cybulska z Gryfowa Śląskiego – Pani Joanna zajmuje się uprawą warzyw. W Gryfowie Śląskim od 1983 roku, wcześniej w gminie Lubomierz. Wraz z mężem, który był spawaczem własnymi siłami wybudowali szklarnie, w których prowadzili produkcję. Pani Joanna kocha przyrodę i prace polowe. Uprawa warzyw to trudna praca, zwłaszcza, gdy plony sprzedaje się klientom, którzy oczekują wysokiej, jakości, pięknego wyglądu, ale i jak najniższej ceny. Pani Joanna nie jest działkowcem, lecz producentem rolnym, który sprzedaje to, co urodzi jej gleba.

Pan Marian Kryza z Gryfowa Śląskiego – Pan Marian prowadzi Agroturystyczne Gospodarstwo Rybne pod nazwą Agroryb. Swoją działalność rozpoczął w 1999 roku zapewniając swoim gościom z kraju i z zagranicy pobyty wypoczynkowe oraz wyżywienie. Obecnie obiekt nastawiony jest wyłącznie na przyjmowanie gości zapewniając im noclegi z atrakcjami w obiekcie jak i poza nim promując tym samym nasze miasto i całe Pogórze Izerskie. Agroryb zapewnia swoim gościom spokój, ciszę wśród wody i lasu, miłą atmosferę, wędkowanie, sprzęt pływający, grillowy, wypoczynkowy, rowery, salę rekreacyjna, bilard, tenis, boisko, plac zabaw, saunę i grotę solną oraz wiele innych atrakcji jak kula wodna, pojazd buggy, przeloty motolotnią.

Nagrodę odebrali także Starostowie gryfowskich dożynek Pani Justyna Michałek i Pan Szymon Kownacki z Proszówki.

Tegoroczne dożynki w Proszówce stały się okazją do promocji książki właśnie o Proszówce. Jej autorem jest Robert Skrzypek – na co dzień ratownik medyczny, ale także Radny Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski. W wolnych chwilach Pan Robert pasjonuje się historią, szczególnie tą regionalną. Jest autorem 8 książek m.in. o Sołectwie Wieża, gryfowskim klubie sportowym Gryf, szkole, czy Sołectwie Rząsiny.

„Historycy często opisują dzieje narodów, biografie władców, wielkich uczonych czy polityków. Rzadko można poczytać o losach zwykłych ludzi. Ta książka jest właśnie opowieścią o takich losach ludziach. Praca ta nie jest opracowaniem historycznym, chociaż zawiera pewne udokumentowane fakty. Jest próbą odtworzenia tego, co udało się znaleźć w nielicznych i rozproszonych zapiskach archiwalnych, a przede wszystkim tego, co zachowało się w pamięci byłych i obecnych mieszkańców, którzy odcisnęli piętno na naszej lokalnej historii i dali się poznać, jako ludzie, o których nie można zapomnieć.” – tak o swoim dziele mówi jego autor, który na specjalnym stoisku prezentował książkę, rozmawiał z mieszkańcami i rozdawał autografy.

Niedzielne wydarzenie w Proszówce było okazją do promocji przez Pana Krzysztofa Rozenbajgera z Urzędu Gminy i Miasta w Gryfowie Śląskim programu „Czyste Powietrze”, czyli w skrócie tego, jak uzyskać dotację na wymianę starych kopciuchów.

Jak z pewnością pamiętacie dziś 17- letnia Beatka z pobliskich Rząsin od dwóch lat walczy z ostrą białaczkę limfoblastyczną. Na leczenie i rehabilitację potrzeba sporo środków. Rodzina i przyjaciele dziewczyny wykorzystują każdą nadarzającą się okazję by zebrać środki i jej pomóc. Na dożynki w Uboczu mama Beatki przyjechała z przepięknymi, własnoręcznie robionymi dekoracjami, szkatułkami a przy okazji rozmawiała z gośćmi o zdrowiu swojej córki, która dzięki wsparciu dziś jest dumną licealistką i w przyszłym roku podchodzić będzie do matury za co trzymamy kciuki.

Święto w Proszówce do promocji działalności wykorzystali także leśnicy Nadleśnictwa Lwówek Śląski, którzy m.in. zachęcali do przyjazdu za dwa tygodnie do Lwówka Śląskiego i uczestnictwa w XIV Dolnośląskim Festiwali Dary Lasu, który odbędzie się w dniach 23- 24 września br.

Na tegorocznych dożynkach w Proszówce było sporo różnych stoisk. Domowej roboty ciasto, bigos, kiełbaski pieczone przez strażaków z OSP Proszówka, czy „jasne z pianką” z lokalnego browaru „Pan Szyszka”, to tylko niektóre ze smakołyków, jakie mogli skosztować goście na podczas niedzielnego wydarzenia. To było także miejscem, gdzie swoje produkty promowały lokali twórcy.

Podczas oficjalnych wystąpień goście składali rolnikom najserdeczniejsze życzenia.

– Dzisiaj jest dzień szczególny. Święto plonów to okazja i potrzeba podziękowania wszystkim rolnikom. Podziękowania im za ciężką pracę na roli, za ten ich wielki wkład, aby Polskim rodzinom nie brakowało chleba – mówiła dziękując rolnikom Poseł Zofia Czernow, która na ręce burmistrza przekazała tekst wygłoszony w Sejmie a opisujący piękno Gryfowa Śląskiego i jego sołectw.

– Wszystkim tym, którzy ciężko pracują na roli życzę wszystkiego dobrego i bardzo dziękuję za ich ciężką pracę i za to, że dzięki tej pracy mamy, co jeść. – dziękował Poseł Robert Obaz.

– W imieniu władz samorządu powiatowego chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania dla naszych rolników. Cieszę się, że na tej scenie te siedem sołectw było tak pięknie reprezentowanych przez tych rolników, ogrodników, sadowników. Życzę Wam, żeby darzyło się dobrze. – życzył Daniel Koko Starosta Lwówecki.

– Wiemy ile trudu i znoju kosztuje praca na roli, ale też wiemy, że to jest podstawa naszej egzystencji, dlatego kłaniamy Wam się bardzo głęboko. – dodawała Małgorzata Szczepańska Przewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego.

– W imieniu Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz własnym, jako Przewodniczący DIR Powiatu Lwóweckiego dziękuję i składam wyrazy szacunku dla ciężkiej pracy rolników. Niech Waszemu trudowi towarzyszy satysfakcja i radość. Życzę Wam, abyście łączyli się i wspierali każdego dnia, ponieważ przychodzą ciężkie czasy. – wskazywał Mieczysław Środa, który również złożył rolnikom najserdeczniejsze życzenia.

Historia, tradycja i podziękowania dla rolników to ta część bardziej oficjalna. Natomiast druga część każdych dożynek, to wspaniała zabawa, której w Proszówce nie zabrakło. Oprócz występów kapel: Sołtysowe Gryfinki, Gryfowska Kapela Podwórkowa, Rząsinianki i Rozmarynek, na muzycznej scenie mogliśmy podziwiać także zespół Avangarde. Dożynki zakończyły się późno w nocy zabawą pod chmurką, którą prowadził DJ Swastek.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj