Surowe kary dla bandytów, którzy napadali na sklepy

2
203

Lubańscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego m.in. o rozbój. Mężczyzna już usłyszał zarzuty. Kilka dni temu w podobnej sprawie przed sądem w Złotoryi zapadł wyrok 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Lubania zatrzymali mężczyznę podejrzanego o rozbój. Do zdarzenia doszło w jednym z lubańskich supermarketów. Sprawca najpierw zaatakował interweniującego ochroniarza pięściami a następnie wyciągnął z kieszeni gaz pieprzowy, którego nie zdołał użyć z uwagi na opór ochroniarza. Mężczyzna zbiegł ze sklepu.

Policjanci po zgłoszeniu dokładnie przeanalizowali informacje w tej sprawie i ustalili osobę, która mogła dokonać tego przestępstwa. Już na drugi dzień po zdarzeniu ukrywającego się 41- letniego mężczyznę zatrzymali lubańscy kryminalni.

W trakcie wyjaśniania wszystkich okoliczności tego zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że 41-latek został przyłapany na kradzieży alkoholu. W momencie próby zatrzymania przez ochroniarza sklepu sprawca zaczął go szarpać oraz mu grozić. Próbował posłużyć się przy tym gazem pieprzowym, którego jednak nie zdołał użyć z uwagi na stawiany opór pokrzywdzonego.

Podejrzany ma na swoim koncie jeszcze inny czyn. Jak się okazało początkiem listopada br. dokonał kradzieży dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz karty bankomatowej innej kobiecie.

41-latek usłyszał już zarzuty. Sąd na podstawie zgromadzonych materiałów podjął decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 2 miesięcy. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Kilka dni temu przed Sądem Rejonowym w Złotoryi zapadł wyrok w podobnej sprawie. Kara 8 lat pozbawienia wolności została wymierzona recydywiście oskarżonemu przez prokuratora o rozboje i inne przestępstwa.

 

Prokuratura Rejonowa w Złotoryi po przeprowadzeniu śledztwa skierowała do Sądu Rejonowego w Złotoryi akt oskarżenia przeciwko Adamowi P., którego prokurator oskarżył o 6 przestępstw przeciwko mieniu popełnionych w warunkach recydywy, a w tym:

– o dokonanie w dniu 13 lutego 2019 roku w Złotoryi w jednym ze sklepów napadu rabunkowego, podczas którego grożąc ekspedientce przedmiotem przypominającym broń palną doprowadził ją do stanu bezbronności, po czym zabrał pieniądze w kwocie 700 złotych i telefon komórkowy o wartości o 4.000 złotych, tj. o czyn z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

– o dokonanie w dniu 14 lutego 2019 roku na terenie innego sklepu napadu rabunkowego, podczas którego grożąc ekspedientce przedmiotem przypominającym broń palną doprowadził ją do stanu bezbronności, po czym zabrał jej pieniądze w kwocie 3.800 złotych i telefon komórkowy o wartości 4.000 złotych, tj. o czyn z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § k.k.

-o dokonanie w dniu 25 stycznia 2019 roku w jednym z mieszkań w Złotoryi kradzieży rozbójniczej trzech telefonów komórkowych o łącznej wartości 5.050 złotych, zegarków o wartości 1.000 złotych, biżuterii o wartości 300 złotych oraz narzędzi i innych rzeczy, po czym – aby utrzymać się w posiadaniu zabranych rzeczy – groził pokrzywdzonemu użyciem noża, tj. o czyn z art. 281 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

– o dokonanie w okresie od listopada 2018 roku do lutego 2019 roku w Złotoryi trzech kradzieży z włamaniem: do mieszkania i zaboru przedmiotów do wędkowania oraz telefonu komórkowego, do samochodu oraz do komórek piwnicznych, skąd dokonał zaboru różnego mienia, tj. o czyny z art. 279 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

W toku śledztwa Adam P. został tymczasowo aresztowany, który to środek zapobiegawczy jest nadal wobec niego stosowany.

Przed Sądem prokurator domagał się wymierzenia temu sprawcy kary łącznej 8 lat pozbawienia wolności.

Wyrokiem z dnia 31 października 2019 roku Sąd Rejonowy w Złotoryi II Wydział Karny uznał Adama P. za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu przez przestępstw i wymierzył mu za te czyny zgodnie z wnioskiem prokuratora karę łączną 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł wobec tego oskarżonego obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych oraz przepadek równowartości korzyści majątkowych uzyskanych z przestępstw.

Prokurator oskarżył w tym postępowaniu także drugiego mężczyznę – Łukasza S. zarzucając mu popełnienie przestępstwa paserstwa z art. 291 § 1 k.k. polegającego na udzieleniu pomocy Adamowi P. w zbyciu telefonu komórkowego pochodzącego z jednego z wyżej wymienionych przestępstw. Sąd wymierzył mu za ten czyn karę 250 stawek grzywny po 10 złotych każda stawka.

Prokurator uznał ten wyrok za słuszny. Wyrok nie jest prawomocny.

 

-/ asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń KPP Lubań
Lidia Tkaczyszyn -rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy /-

2 KOMENTARZE

  1. kolejne darmozjady na naszym utrzymaniu. do kamieniołomów i niech zarabiają na utrzymanie. a soją drogą dobrze muszą płacić w tym sklepie jak sprzedawczyni ma fona za 4k.

  2. Kiedy darmozjad Damian P i Daniel N zostaną złapani piją ćpają niszczą ten Damian P to można książkę pisać najpierw znaki niszczył w tamtym roku a tera kosze w parku trzeba coś zrobić z tym

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here