Stówka będzie

14
3931
Lwówek Śląski ulica Jaśkiewicza (fot.: archiw. Lwówecki.info)

Stówka będzie – usłyszał kierowca, który w sobotni wieczór zatrzymał kilkanaście metrów za niedawno ustawionym znakiem B-36, czyli zakazem zatrzymywania.

 

Od ponad dwóch miesięcy, czyli od daty kiedy na ulicy Jaśkiewicza w Lwówku Śląskim nastąpiła zmiana organizacji ruchu policja ma w tym miejscu sporo roboty.

Organizację ruchu w tym miejscu zmieniono pod koniec listopada 2019 roku. Zarządca drogi – Dolnośląska Służba Dróg i Kolei w Lwówku Śląskim doszła do wniosku, iż bezpieczeństwo wymaga tu poprawy.

Znak B-36 we wskazanej lokalizacji został wprowadzony na podstawie zatwierdzenia docelowej organizacji ruchu nr 39/2019 wydanego przez zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich, którym jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na odcinku ul. Jaśkiewicza od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do stacji paliw „Orlen” zatrzymanie pojazdu jest zabronione na podstawie przepisów zawartych w art. 46-49 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), ze względu na m. in. istniejące skrzyżowania, przejścia dla pieszych, linia podwójna ciągła P-4 i wąskie chodniki. Zgodnie z art. 49 wspomnianej ustawy zabrania się zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania oraz na przejściu dla pieszych oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed tym przejściem. Kierowcy łamali przepisy i często parkowali pojazdy zbyt blisko przejścia dla pieszych.

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu z własnej inicjatywy zaprojektowała ustawienie w tym miejscu znaku B-36, który został zatwierdzony przez zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich po zasięgnięciu opinii przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Koronnym argumentem za wprowadzeniem tego oznakowania stało się potrącenie dziecka, które weszło na oznakowane przejście dla pieszych zza nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu przy sklepie spożywczym” – wyjaśnia Leszek Loch Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, który podkreśla, iż z uwagi na fakt, że jednym z celów działalności DSDiK jest zapewnienie bezpieczeństwa na podlegających mu drogach, nie przewiduje zmian w przyjętym oznakowaniu.

Kierowcy do nowego oznakowania nie mogą się przyzwyczaić. – Stówka będzie – mówią im policjanci.

zdjęcie z soboty, 1 lutego 2020 r

14 KOMENTARZE

 1. Proszę jeszcze interweniować w miejscach gdzie samochody parkowane są na trawnikach ,chodnikach gdzie nie pozostawiono przejścia dla pieszych. Polecam uwadze skrzyżowanie Wojska Polskiego – Krawczyńskiego .

 2. Na Partyzantów należy na końcu od strony alei po prostu namalować białą linie z napisami stop lub 2 strzałki lewo prawo bo mimo znaków co chwila ktoś wjeżdża tam pod prąd, a namalowanie jednej białej linii to chyba nie koniecznie koszt najlepiej tak jak wyjazd koło poczty od razu wiadomo nie wjeżdża się tam !!! . Z drugiej strony na Pl. Wolności na początku vis a vis Kasyna Wegas jest namalowana linia przerywana która sugeruje że to jednokierunkowa ulica i można nią wracać i w drugą stronę w błąd wprowadza i po co dwa kierunki koło sukienników skoro tam jest tak wąsko ?

 3. Proszę niech ktoś mi powie.
  Gdzie mają się zatrzymywać samochody chcące zatankować paliwo, jeżeli w danej ktoś tankuje i trzeba zaczekać parę minut?

  • Do władz Lwówka proszę wskazać miejsce do parkowania dla mieszkańców ul.Jaśkiewicza 5 I mieszkańców sąsiadujących zabudowań.Zamiast zabierać I utrudniać życie mieszkańcom władze Lwówka zainstalują sygnalizatory świetlne.

  • Zakaz zatrzymywania sie to nie zakaz postoju, jeśli ktoś czeka w kolejce na stację z zapalonym autem to nie jest to lamanie przepisów, natomiast jeśli ktoś umyślnie pozostawi pojazd na tym zakazie zatrzymywania i zgasi silnik i auto będzie unieruchomione powyżej minuty jest to złamanie przepisów no i mandat jeśli nas capnie milicja 🙂

 4. Poleciła bym zrobić porządek z ul. Kościelną. Bywa dzień, że nie można przejść chodnikiem, bo go po prostu nie widać przez samochody. Chociaż jedna strona powinna być wolna od samochodów.

 5. Stacja Paliw przy Jaśkiewicza powinna zostać zlikwidowana ponieważ stwarza zagrożenie, szczególnie kiedy przyjeżdża cysterna z paliwem i blokuje pół ulicy.

 6. Na tej stacji tankują 3 auta na dobę to się bez problemu zmieszczą. Poza tym tą stacja już dawno temu powinna być przeniesiona gdzieś na opłotki i wyglądać jak Orlen z prawdziwego zdarzenia, a nie jakaś nalewania z konewki jak we Wleniu. Dobrym miejscem wydaje się być plac PKS, na którym kiedyś też była ich stacja ale co tu dużo gadać – to większa komuna nawet od Poczty polskiej.

 7. Ja się dziwię że ktoś jeszcze na tym Orlenie tankuje. Przez kilka lat miałem lichą przyjemność kilka-kilkanaście razy tam tankować. Niestety w 99 procentach na moje słowa “dzień dobry” i “do widzenia” od personelu nie idzie usłyszeć odzewu, nie mówiąc już o tym że to personel pierwszy by te słowa wypowiedział…….

 8. Tak policję przez wioskę 70 km/h może jeździć. Im wolno. A ktoś kiedy miał potrzebę pilną na chwilę tam stanąć to odrazu mandat wypisują. Co za patologiczny kraj

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here