Starasz się o wymarzoną pracę?

0
335
zdjęcie poglądowe (fot.: pixabay.com)

Staropolskie porzekadło mówi: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Nie wzięło się ono z niczego i mimo upływu lat jest ono cały czas aktualne. Szczególnie w momencie ubiegania się o pracę, czy kontrakt to jak zostaniemy odebrani jest niezwykle istotne.

 

Pierwsze wrażenie

Wykształcenie, wiedza, bagaż doświadczeń i umiejętności na rynku pracy powinny gwarantować sukces. Często okazuje się jednak, że aplikując o dobrą pracę nawet nie otrzymujemy odpowiedzi zwrotnej od potencjalnego pracodawcy. Gdzie tkwi błąd? Jak łatwo się przekonać to od tego, jak zaprezentujemy się zależy, czy rekruter w ogóle zwróci uwagę na nas.

Umiejętność poprawnego pisania takich dokumentów, jak CV, życiorys czy list motywacyjny to klucz do wymarzonej pracy. Najistotniejszą rzeczą, której musisz się nauczyć, jest przekazywanie w nim informacji najważniejszych i zrobienie tego w takiej formie, żeby te zainteresowały potencjalnego pracodawcę.

Jak stworzyć idealne CV?

Wbrew pozorom stworzenie dobrego CV nie jest trudne. Ale trzeba się do tego wyjątkowo przyłożyć. Tworząc Curriculum Vitae należy bezwzględnie zadbać o estetykę tego dokumentu. Nie mają więc prawa znaleźć się tam błędy ortograficzne oraz czcionki i grafiki, które odciągają uwagę czytającego od przedstawionej treści dokumentu.

Najczęstsze błędy w tworzeniu CV

CV powinno być napisane zwięźle i rzeczowo, bo zbyt duża liczba informacji zniechęca do czytania, ale jednocześnie przekazane informacje muszą być interesujące. Im CV będzie bardziej czytelne, tym łatwiej rekruter zapamięta to, co przeczytał. Dla przykładu mając wyższe wykształcenie można pominąć szkołę średnią, chyba, że miała ona specjalistyczny charakter, istotny dla danej pracy. Podobnie jest z prawem jazdy, jeżeli ktoś aplikuję o pracę dla kierowcy C+E, to nie powinien wskazywać posiadania uprawnień na motocykl. Czytanie zbędnych informacji, to zmora rekruterów.

Kolejnym z błędów jest wysyłanie tych samych dokumentów aplikacyjnych do różnych firm i na różne stanowiska. CV i list motywacyjny powinny być zindywidualizowane i ściśle dopasowane do oferty pracy. Muszą zawierać informacje wymagane w ogłoszeniu. Przy opisywaniu doświadczenia zawodowego należy poświęcić więcej miejsca stanowiskom czy branżom, mającym związek z danym ogłoszeniem. A pisząc o osiągnięciach zawodowych należy podawać fakty i unikać bazowania na cechach charakteru.

CV stworzone przez ekspertów

W sytuacji, gdy mamy niewielkie doświadczenie zawodowe lub w ogóle go nie posiadamy, warto zapełnić tę lukę innymi doświadczeniami oraz umiejętnościami.” – wskazują eksperci, którzy dla stworzyli specjalny serwis zawierający kreator i wiele ciekawych szablonów CV. Dzięki tej stronie teraz każdy może w szybki i prosty sposób stworzyć swoją wizytówkę, dokument, który z pewnością nie pozostanie niezauważony.

Pamiętaj, o dołączeniu wymaganych dokumentów

Odpowiadając na ogłoszenie o pracę należy także pamiętać o dołączeniu wszystkich dokumentów wymienionych w nim jako niezbędnych, bo w przeciwnym razie oferta może być odrzucona. Ponadto trzeba mieć świadomość, iż pracodawcy w procesie rekrutacji będą chcieli zweryfikować zaprezentowane w dokumencie kwalifikacje. Dlatego już w trakcie sporządzania CV musisz pamiętać o tym, by absolutnie nie wpisywać rzeczy, na które nie masz potwierdzenia. Kłamstwo ma krótkie nogi!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here