Sprawdź, które sklepy i restauracje będą zamknięte, a które nie?

1
2717
/fot.: Lwówecki.info/

Ministerstwo Zdrowia opublikowało szczegóły dotyczące zamknięcia centrów handlowych i innych obiektów w związku z koronawirusem.

W okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Wprowadzonych zostało szereg ograniczeń, w tym ograniczenia w handlu. W rozporządzeniu czytamy:

W okresie, o którym mowa w § 1, w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie:

1) handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, których przeważająca działalność polega na handlu:
a) wyrobami tekstylnymi,
b) wyrobami odzieżowymi,
c) obuwiem i wyrobami skórzanymi,
d) meblami i sprzętem oświetleniowym,
e) sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego,
f) artykułami piśmiennymi i księgarskimi;

Zakaz sprzedaży zaczyna obowiązywać od soboty do odwołania. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wstępnie będzie to 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dni. Gdyby i ten czas okazał się za krótki – przepisy będą rozciągnięte na dalsze 30 dni.

Ponadto wprowadzony został zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Restauracje mogą się otwierać tylko, jeżeli przygotowują posiłki na wynos. O jedzeniu przy stoliku nie ma już mowy. Dotyczy to zarówno restauracji w galeriach handlowych jak i restauracji “na mieście”.

Ustanawia się czasowe ograniczenie prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności:

a) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i po-dawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki,

Rząd zapewnia, że sklepy spożywcze nie będą zamykane.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here