Senior kłusownik zatrzymany

24
2165

Lwóweccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kłusownictwo. Mundurowi przypominają, że zakładanie wnyków jest naruszeniem przepisów prawa łowieckiego oraz ustawy o ochronie zwierząt.

 

 

Polska jest krajem, który od dawna podejmuje wiele działań na rzecz ochrony przyrody i zachowania różnorodności biologicznej. Jednak zjawisko kłusownictwa nadal stanowi poważne zagrożenie dla dzikich zwierząt i ich naturalnych siedlisk. Pomimo wielu zmian, jakie w ostatnich dziesięcioleciach zaszły w naszym kraju, problemu kłusownictwa nie udało się skutecznie wyeliminować.

Polowanie na dzikie zwierzęta ma u nas długą historię i jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji i kulturze. Jedni polują dla sportu, inni dla mięsa dzikich zwierząt, jeszcze inni dla finansowych korzyści. Zwłaszcza w regionach o niskim poziomie życia i ograniczonych możliwościach ekonomicznych dzikie zwierzęta stanowią źródło dodatkowych dochodów. Na czarnym rynku sprzedawane jest mięso, futra, kości, rogi, zęby,… Nadal wielu ludzi jest skłonnych zapłacić wysoką cenę za te produkty, co napędza rynek.

 

 

Dlatego za zmianami w prawie, powinny iść akcje edukacyjne podnoszące świadomość społeczną, bo nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnych konsekwencji kłusownictwa, w tym kar, jakie mogą ich spotkać za takie działania.

Kłusowników nie brakuje także w naszym regionie. Mimo, że ich zatrzymanie i postawienie przed sądem jest niezwykle trudne, to, co jakiś czas słyszymy o takich przypadkach. Dużą rolę w eliminowaniu kłusownictwa odgrywa tu współpraca społeczeństwa z organami ścigania, bo bez tej nie byłoby to możliwe.

W dniu 23 maja 2023 roku Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim odebrał zgłoszenie dotyczące kłusownictwa na terenie jednej z posesji w gminie Wleń.

 

 

„Przybyli na miejsce funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie, ujawniając zastawione wnyki i truchło lisa. Policjanci zatrzymali podejrzanego o ten czyn 69-letniego mężczyznę.” – wskazuje oficer prasowa lwóweckiej policji.

Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim, gdzie złożył zeznania  i usłyszał zarzuty.

„Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.” – dodaje policjantka.

Policjanci przypominają, że zakładanie wnyków jest naruszeniem przepisów prawa łowieckiego oraz ustawy o ochronie zwierząt. Zatrzymany mężczyzna będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za swoje czyny, a wymiar sprawiedliwości zadecyduje o nałożeniu stosownych kar.

24 KOMENTARZE

 1. Mam nadzieję, że dostanie surowy wyrok i dożywotnie wykluczenie z myśliwskiej mafii. A nie! wróć! Przecież my w Polsce mieszkamy – tu myśliwi są w zasadzie bezkarni i nawet udowodnienie im skłusowania chronionego gatunku (co i na naszych terenach ma miejsce!!!) jest przez sąd traktowane jako “niska szkodliwość czynu”…

 2. Kochani. Nazywam Się Stefan Wałowski mam 69 lat mieszkam w Bystrzycy gmina Wleń. Jestem Seniorem Prezesem Lwóweckiego Stowarzyszenia “Serdeczna Dłoń” .To ja jestem podejrzany o “Kłusownictwo” Jest fakt że na terenie mojego ogrodzonego kurnika ,postawiłem “łapkę, potrzask” na gryzonie takie jak szczury i inne szkodniki. Praktycznie łapka – potrzask tą która nastawiłem nie zabija zwierząt (chyba że myszkę). Największym intruzem , szkodnikiem jest siostra i jej córka była policjantka. To oni zawiadomili, policję z rana o godzinie 5,30 że na łapce – potrzasku leży martwy lis. . Ze strony siostry i jej córki mam rożne pomówienia ,że kradnę wodę,kradnę drzewo z lasu,strzelam do kaczek itp. Siostry syn i brat policjantki był dwa lata temu tak zdesperowany sytuacją rodzinną ,że popełnił samobójstwo.
  Kochani wszystkich zainteresowanych tą spraw, powstałym konfliktem rodzinnym i postępowaniem i zachowaniem policji i jak również organów sprawiedliwości będę informował na bieżąco. Jeżeli artykuł zniknie na stronie info, to zapraszam do feisbuka Na stronę “Serdeczna Dłoń” . W najbliższym czasie przedstawię moment zatrzymanie jak również traktowanie podejrzanego przez policję który postawił w swoim ogrodzonym kurniku łapkę – potrzask na gryzonie np. szczury i inne szkodniki.

 3. Ja jestem też za tym,żeby kłusowników, którzy zakładają wnyki (nie mylić łapki – potrzasku na gryzonie szczury , myszy drobne szkodniki) w jakiś sposób zniechęcać do tego procederu. Podejrzewam, że połowa mieszkańców Polski mieszkających na wsi ma status “kłusownika” bo chyba w każdym gospodarstwie znajdują się urządzenia w postaci łapki, potrzasku na szkodniki. Jakby za to zamykali i karali byłaby to afera.

 4. Kochani na zatrzymanie mnie o podejrzenie “Kłusownictwa” w dniu 23 maja br. (założenie w swoim Kurniku łapki na szczury) brało udział 4 radiowozy policji, dwa samochody służbowe nieoznakowane. Przy zatrzymaniu mojej osoby podejrzanego o “Kłusownictwo” brało udział 12 osób. Niektórzy funkcjonariusze policji pracujący na nocnej zmianie robili nadgodziny (musieli ). Zadam czytelnikom pytanie, kto za to zapłaci ok. 25 tysięcy za przeprowadzenie akcji ujęcia “kłusownika” który postawił łapkę na szczury. i jeszcze dojdą do tego koszty procesu ,prokuratorskie , sądowe , administracyjne , też koszty ok 25 tys.zł, przecież prokurator ,sędzia za darmo tego nie będzie robił.
  Oczywiście my wszyscy podatnicy. W drugim komentarzu Przedstawię Prawo Łowieckie i z jakich paragrafów będę odpowiadał. Pozdrawiam czytelników z rana. Idę pilnować kury, na razie na łapanie szczurów wziąłem pałkę. Łapki na szczury zamówiłem na Alegoro myślę ze w przyszłym tygodniu otrzymam.

 5. Prawo łowieckie.
  [jednolity tekst Dz.U. 2005 Nr 127 poz. 1066]
  Art. 52. Kto:.
  1) gromadzi, posiada, wytwarza, przechowuje lub wprowadza do obrotu narzędzia i urządzenia przeznaczone do kłusownictwa,
  Mój komentarz do artykułu ,Art. 52. Kto:. czy każdy człowiek posiadający łapkę ,potrzask na szczury jest “Kłusownikiem”
  Art. 53. Kto:
  5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,
  Kto:Mój komentarz do artykułu Art. 53. Nie za bardzo tego rozumiem czy gryzoń (szczur) jest zwierzęciem, a czy łapkę ,potrzask na szczury można uznać jako wnyk lub żelaż.
  Kochani takie mam postawione zarzuty i grozi mi za to od 3-5 lat pozbawienia wolności.

 6. I bardzo dobrze by dostał najwyższy wyrok,
  od kiedy to potrzask zakłada się na szczury, a po drugie jak to możliwe że łapka na szczury uśmierci lisa.

 7. “Uderz w stół to nożyce się odezwą” Znów rodzinka się ujawnia. Co prawda miałem już pogróżki ze strony rodziny , że będą mi tak dokuczać ,donosami że też popełnię samobójstwo, jak jeden z członków naszej rodziny. Mój dom i moje obejście jest pod stałym monitoringiem , i obserwacją całodobową. Wcześniej były donosy na mnie,że kradnę drzewo z lasu a leśniczy to mój kolega, kradnę wodę bo podlewam ogródek , jak również kradnę prąd . W nocy miałem nawet kontrolę policji z energetyki. Wszystkie donosy były sprawdzane przez instytucje . Napisane było 25 donosów do 11 instytucji. Siostrzenica z mężem w ubiegłym roku zawiadomiła policję ,że poluję na kaczkę(dziką) a swoich mam 12 domowych. Informuję was wszystkich czytających te posty że sprawa o zgłoszeniu polowania na kaczkę (dziką) jeszcze się nie zakończyła . Jak będzie termin rozprawy sadowej już dziś Wszystkich zainteresowanych tą sprawę zapraszam. Chciałbym abyście poznali moją rodzinę. A tak na marginesie informuję wszystkich , jestem osobą normalną przedstawicielem seniorów we Lwówku “Serdecznej Dłońi” . W tym roku otrzymałem nagrodę Statuetkę “Osobowość Roku 2022” . Proszę Was nie obawiajcie się, że popełnię samobójstwo. Jak przysłowie mówi chore drzewa, rodzą chore owoce, a chore rodzice co mogą urodzić….. Pozdrawiam . Czekajcie na następne wpisy. Zobaczcie pisząc anonimy, nawet nie umieją się przedstawić zachowują się jak strusie “Głowa w piasek, a dupa do góry. “

 8. odpowiadam na post liii. nie wiem czy jest to on czy ona. cytuję. “a po drugie jak to możliwe że łapka na szczury uśmierci lisa.” Jest to proste zabija się lisa w swoim kurniku i przynosi się na łapkę na szczury u Stefana. W tym przypadku ważny jest donos nie lis. Przyjaciół się dobiera, a rodzina jaka jest z taką trzeba żyć a nie prowokować do samobójstwa. Szkoda mi tej siostry, że tak daje się córce manipulować. Gdyby szwagier żył to i bratanek by żył. I na pewno nie było by tyle złośliwości , nienawiści po sąsiedzku. W nich tkwi tyle nienawiści i złośliwości gdyby im dać lusterko i młotek to nawet sami siebie by pozabijali. Zapomniałem dodać że co niedziela w kościele i komunia obowiązkowa. Pozdrawiam wszystkich czytających te posty. Informuję jak artykuł zejdzie na stronie info zapraszam na swoją strunę na Fejsbuku , będę wszystkich informował o dalszych wydarzeniach w tej sprawie. Na stronie mojej rodzinnej udostępniłem nagraną rozmowę z bratankiem pół godziny przed popełnieniem samobójstwa. Ciekawa rozmowa. może kiedyś przekażę tą rozmowę dalej.

 9. Odpowiadam dla drugiego członka rodziny na post lii “Po co te tłumaczenia winny i tyle, ukarać surowym wyrokiem zwłaszcza ze to recydywa za kaczke dziką się upieklo” Nie martwcie się sprawa sądowa na pewno się odbędzie. Wy będziecie głównymi oskarżycielami i świadkami. Nie liczcie na to , że dokuczając dla mnie pisząc donosy i donosić popełnię samobójstwo jak bratanek. Jak może siostra ,szwagier spać spokojnie kiedy dopuścili się takiego czynu. Gdzie wasze sumienie, właściwie zapomniałem wy nie macie ani sumienia ani godności. A jeszcze dodam odpowiedz dla tego drugiego członka rodziny autor posta liii. Jak to możliwe tak ciężkie słupy energetyczne z mojej posiadłości przeszły przez waszą bramę warte 40 tys.zł. i zniknęły. a nie można zrobić tak mary czary i u Stefana na łapce na szczury leży padnięty lis. Wiecie co potraficie robić. Czarujcie dalej .Zapamiętajcie jedno Bug jest sprawiedliwy nie rychliwy, oby sprawiedliwość Boga nie przeszła na wasze dzieci. Sprawiedliwość Boża jest wieczna, jak nie was to wasze potomstwo to zazna
  Pozdrawiam rodzinkę . Do zobaczenia w najbliższym czasie.

 10. autorzy postów liii oraz lii, co wam Bozia mózg zabrała czy ręce połamała. To że nie umiecie się przedstawić to co innego , bo cham zostaje do końca życia chamem, złodziej do końca życia złodziejem, prostak do końca życia prostakiem. Czy przedstawią się się publicznie autorzy tekstu postów liii oraz lii, nigdy się nie przedstawią nie maja odwagi. Po prostu są to osoby tak zwane ciche zabójcy. tak jak komary wypić krew i śladu nie pozostawić.
  Obserwujcie i czytajcie następne komentarze .

 11. autorów postów liii oraz lii, już poznałem dzięki komputeryzacji to jest moja rodzina . Witam pozdrawiam moją kochaną rodzinę. Nie liczcie na to ,że donosy na mnie i uprzykrzanie mi życia doprowadzą mnie do samobójstwa. Chciałbym abyście wy długo żyli abyście żyli w świadomości ,że brat, szwagier odszedł przez was .
  Autorów postów liii oraz lii już wszyscy moi znajomi znają tylko mi współczują. Ciekaw jestem czy będą mieli odwagę się przedstawić tak jak ja.. Na pewno się nigdy nie przedstawią i nie ujawnią, kto słyszał aby winny się ujawniał.

 12. No i co autorzy postów liii oraz lii, brak odwagi. o dzika kaczkę dosieliście , o padniętego lisa leżącego na mojej łapce ciekaw jestem co teraz wymyślicie. Pozdrawiam kochana rodzinkę.

 13. Do Anonim . Oczywiście że ustawka Tak jak w przyrodzie, czarne i białe, dobre i złe, niskie i wysokie, dobra rodzina i jeszcze lepsza rodzina tak kocha ,że kochanie kończy się odejściem w zaświaty.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here