Sąd zdecydował, że dzieci mają zostać z matką

0
2946
rodzina sąd wyrok podział dzieci rodzice
zdjęcie poglądowe

Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze toczyło się postępowanie o nieuznanie wyroku brytyjskiego sądu rodzinnego, który nakazywał powrót dwójki dzieci do Wielkiej Brytanii. O wyroku, jaki zapadł poinformowała Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

 

Sprawa prowadzona była na wniosek obywatelki Polski, matki 11-letniej dziewczynki i 13-letniego chłopca, która przeprowadziła się z nimi do Polski. Na wniosek ojca dzieci, obywatela Wielkiej Brytanii, tamtejszy sąd nakazał powrót dzieci do Wielkiej Brytanii.

Matka dzieci nie zgadzała się z takim rozstrzygnięciem, a jej zdanie podzieliła jeleniogórska prokuratura, która przystąpiła do postępowania aktywnie popierając jej wniosek.

„Wskazywano w szczególności na fakt, że kobieta nie została w ogóle zawiadomiona o toczącym się w Wielkiej Brytanii postępowaniu. Tamtejszy Sąd, nakazując powrót dzieci do Wielkiej Brytanii, nie brał pod uwagę stanowiska matki oraz samych dzieci. Kobieta wraz z dziećmi została pozbawiona możliwości obrony swoich praw.” – wskazuje Prokurator Tomasz Czułowski Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

 

Ponadto śledczy wskazują, iż brytyjski Sąd w sposób nieuprawniony powoływał się na przepisy unijne, podczas gdy z uwagi na opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, nie miały one zastosowania.

„Procedowanie należało zaś oprzeć na obowiązujących dwustronnych umowach międzynarodowych, które nakazywały między innymi wysłuchanie drugiego rodzica oraz dzieci przed podjęciem decyzji przez sąd. Dodać należy, że wcześniej zapadło również orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, wydane w trybie Konwencji Haskiej oddalające wniosek ojca o powrót dzieci do Wielkiej Brytanii.” – zaznacza prokurator.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze podzielił argumenty wnioskodawczyni oraz Prokuratury i postanowieniem z 22 września 2022 roku odmówił uznania orzeczenia brytyjskiego Sądu Rodzinnego.

Postanowienie jeleniogórskiego sądu nie jest prawomocne. Strony mogą złożyć od niego apelację.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here