Dane osób wnioskujących o dofinansowanie na zakup dekodera nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu RTV. – zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Chodzi o dofinansowanie do wymiany dekoderów, a jest to związane z przejściem na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ta wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w całej Europie. Z rządowych badań wiemy, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Rządzący obawiają się, iż ten brak dostępu do mediów pogorszy standard życia Polek i Polaków. Dlatego każde gospodarstwo domowe, które będzie potrzebowało wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, ma otrzymać je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.
czytaj także: Wkracza DVB-T2. Czy będzie trzeba wymienić telewizory?
„Drugie dno, pułapka, ukryty cel, to zmiany, które pomogą w ściągalności abonamentu RTV – tak m.in. „Rzeczpospolita” i Business Insider piszą o projekcie ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. To nieprawda.” – zapewnia KPRM i przekonuje, iż nowe przepisy nie mają żadnego związku z abonamentem a dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów.
czytaj także: „100+”. Sprawdź, od kiedy i dla kogo?
„Dane osobowe osób wnioskujących o świadczenie na zakup dekodera będą mogły być przetwarzane jedynie w celu realizacji programu dofinansowania. Takie zasady wynikają wprost z RODO. Ewentualne odstępstwo od nich wymagałoby zgody osoby, która dane przekazuje lub wystąpienia szczególnych sytuacji (np. związanych z bezpieczeństwem narodowym). Takie przesłanki nie są zatem spełnione w przypadku wykorzystania tych danych na cele związane z pobieraniem abonamentu.” – pisze w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która wspomina, iż w związku (w ocenie KPRM) z publikacją nieprawdziwych informacji zwróci się do redakcji o publikację sprostowań.
Tak samo było z loterią paragonową, loterią rachunkową za abonament tv… Może i rzeczywiście brak związku ze ściąganiem abonamentu, ale kary i mandaty za nieopłacony będą pewnie leciały jak stąd do Glasgow!
Był kiedyś taki gość Orwell się nazywał, teraz wiem że widział więcej niż my.
Orwell pomylił się tylko w jednym – nie 1984 a 2084.
Nie dać się zrobić, nie tykać.